Foto Vedran Karuza
Riječ je o cijeni koja je viša i od one u Ljubljani, Veneciji i okolnim zračnim lukama
povezane vijesti
Predstavnici Obrtničke komore Primorsko-goranske županije, Udruge hrvatskih putničkih agencija i Turističke zajednice Kvarnera danas su, na konferenciji za novinare, javno zatražili ukidanje ovogodišnjeg cjenika parkiranja za prijevoznike u Zračnoj luci Rijeka kojim je uprava aerodroma značajno povećala cijene za takozvane visokofrekventne korisnike parkirnog prostora, odnosno taksiste i prijevoznike putnika, u nekim kategorijama i za više od tisuću posto, u odnosu na prošlu godinu.
Zatražili su vraćanje prošlogodišnjih cijena, budući da su i sami cijene usluge prijevoza putnika za ovu godinu formirali na temelju lanjskog cjenika koji je bio na snazi do prošlog mjeseca, da bi cijene parkiranja početkom travnja bile značajno povećane, i to, kako tvrde, bez ikakve najave ili obrazloženja iz uprave Zračne luke, što sada ugrožava njihovo poslovanje.
Najavili su kako će se za pomoć u rješavanju ovog, za njih gorućeg problema, obratiti ministarstvima turizma te mora, prometa i infrastrukture, s obzirom da je država vlasnik Zračne luke Rijeka.
Ugrožava im poslovanje
Nakon održanog sastanka predstavnika prijevoznika i putničkih agencija u komori, novinarima se prvi obratio Emil Priskić, predsjednik županijske Obrtničke komore koji je istaknuo da su cijene ulaska i parkiranja vozila u Zračnoj luci značajno rasle, u nekim slučajevima preko sto posto, a u najdramatičnijim i preko tisuću posto, u odnosu na prošlu godinu.
– Moramo biti svjesni da su turističke agencije, kao i prijevoznici, već odavno svojim klijentima poslali cjenike svojih usluga za ovogodišnju turističku sezonu, a ovakav novi cjenik koji je iz Zračne luke poslan tek u travnju, ugrožava poslovanje ne samo njih kao operatera, već i cjelokupne destinacije, kao i same Zračne luke, rekao je Priskić.
Potičemo dolazak turista, a oni ovako
Direktorica Turističke zajednice Kvarnera, Irena Peršić Živadinov je rekla kako TZ već godinama izravno potiče dolazak turista na Kvarner, u suradnji s gospodarstvenicima iz tog sektora, na Zračnu luku Rijeka.
– Ovo ruši konkurentnost destinacije, pri čemu je dovedeno u pitanje hoće li turoperatori nastaviti poslovanje na Kvarneru, a dijelom se radi o najvećim europskim turoperatorima koji pune naše kapacitete.
Moramo pronaći rješenje, kako bismo imali stabilnost i iz godine u godinu znali što nas čeka i da se cijene ne mijenjaju u zadnjem trenutku, jer su cijene u agencijama bile formirane već prije godinu dana.
Prema riječima predsjednika Udruge hrvatskih putničkih agencija Tomislava Faina, novi cjenik parkiranja za prijevoznike u Zračnoj luci Rijeka je posljedica potpunog nerazumijevanja turističkog sektora od strane uprave Zračne luke.
Lani 15, a sad traže 360€
– Kako je već rečeno, mi cijene našim partnerima šaljemo godinu dana unaprijed, da bismo sada, na pragu turističke sezone, dobili novi cjenik za tekuću godinu.
Ne radi se tu o povećanju za tri-četiri posto, nego o 100, 300, 1000-postotnom ili još većem povećanju cijena.
Da bi bilo jasnije, ulazak autobusa koji prevozi putnike iz Zračne luke do odredišta ili obrnuto, lani je koštao 15 eura, a ove godine košta 360 eura.
Skuplje nego u Ljubljani i Veneciji
Ako to usporedimo s cijenom transfera putnika autobusom od Zračne luke do grada Rijeke, koji stoji oko 300 eura, u što je uključen autobus, vozač, gorivo, davanja i ostali troškovi, ispada da je ulazak na parkiralište aerodroma znatno skuplji od samog prijevoza.
Ujedno, riječ je o cijeni koja je viša od one u Ljubljani, Veneciji i okolnim zračnim lukama. Primjerice, u Zračnu luku Zadar, autobusom možete ući na parkiralište, iskrcati ili ukrcati putnike u periodu od petnaestak minuta, bez ikakvog plaćanja.
Svi smo ogorčeni, iznenađeni, tražimo da se ovaj cjenik odmah promijeni jer već u subotu, (danas, op.a), dolaze nam prvi putnici a mi možemo ili platiti ove cijene ili putnike dočekivati na rampi parkirališta.
To je sramota cijele destinacije
Goste u čiji dolazak smo svi godinama ulagali. To je sramota cijele turističke destinacije Kvarnera, ne samo Zračne luke Rijeka. Sramota je i za cijelu Hrvatsku.
S nama su danas bili i predstavnici velikih turističkih operatera, poput TUI-ja, čiji vlasnici razmišljaju hoće li, s ovakvim cijenama, već ove godine ukidati dolaske na Kvarner, a iduće će ih ukinuti sigurno. Tu neće izgubiti samo aerodrom, nego cijeli Kvarner, rekao je Fain.
Tri glavna zahtjeva
Prema njegovim riječima, tri glavna zahtjeva, nakon održanog sastanka, su da se odmah ukine novi cjenik za visokofrekventne korisnike parkirališnog prostora Zračne luke Rijeka, kao i da se cijene vrate na razinu prošlogodišnjih.
– Predlažemo i vlasnicima Zračne luke Rijeka da na dnevni red jedne od idućih skupština društva na dnevni red stave problematiku upravljanja Zračnom lukom, jer smatramo da treba dobro razmisliti je li osoba koja upravlja aerodromom zaslužila to raditi i dalje.
Tražimo i da se buduće uprave redovito sastaju s predstavnicima turističkog sektora oko upravljanja zračnom lukom, ne u smislu operativnog upravljanja, nego turizmom cijele destinacije Kvarnera, rekao je Fain.
Što donosi novi cjenik
Iz Obrtničke komore PGŽ dobili smo na uvid novi cjenik za korištenje parkirališnog prostora koji su, kako tvrde, dobili od uprave ZL Rijeka, kao i lanjski cjenik.
Razlike su, u najmanju ruku, značajne. Sezonska dozvola za autotaxi vozila tako po novom cjeniku stoji 1.800 eura, dok je lani stajala 825 eura.
Za shuttle i povremeni prijevoz lanjska je godišnja pretplata iznosila 825 eura, mjesečna 160 eura, a jednokratna, s dvadeset kartica za izlaz s parkirališta, 104 eura.
Ove godine su u toj kategoriji uvedene različite cijene za mjesečne pretplate, s obzirom na broj mjesta za prijevoz putnika, no godišnja pretplata iznosi čak 2.900 eura za sva vozila, a mjesečna između 690 i 1.290 eura.
Pretplata za rent-a-car vozila za korisnike poslovnih prostora na aerodromu poskupila je s 20 eura mjesečno, po parkirnom mjestu, za pet vozila, na 35 eura, a za ostale sa 70 eura na 120 eura po mjestu, za pet vozila.