Teška situacija

Pred stečajem deset tvrtki Debeljakovog Brodosplita, neizvjesna egzistencija za čak 820 radnika

Ivo Cagalj/PIXSELL

Ivo Cagalj/PIXSELL

Nepodmirene obveze su 24 milijuna kuna, pa je Fina pokrenula zahtjev



RIJEKA – Na e-oglasnoj ploči Trgovačkog suda u Splitu jučer je za ukupno deset tvrtki iz Brodosplit grupe bio oglašen prijedlog za otvaranje stečajnog postupka. U tim tvrtkama zaposlenima se vodi oko 820 radnika splitskog škvera, dok se ukupne nepodmirene obveze penju na iznos od oko 24 milijuna kuna.


Val ovih zahtjeva za otvaranjem stečajeva po službenoj je dužnosti pokrenula Fina početkom prošlog mjeseca, a posljednji takav prijedlog uslijed neprekidne blokade računa duže od 120 dana splitski je sud oglasio jučer – i to za tvrtku Brodosplit-Privremena energetika.


Istovremeno, na službenim web stranicama splitskog škvera u četvrtak 1. srpnja osvanulo je priopćenje prema kojem je »svim zaposlenicima grupacije Brodosplit zadnjeg dana lipnja isplaćena plaća«. Također, tvrdi se i da je većina od blokiranih tvrtki – deblokirana.




Resorni ministar gospodarstva Tomislav Ćorić ni jučer u Rijeci nije mogao izbjeći novinarska pitanja o problemima splitskog škvera.


Ćorić pun nade


– Brodosplit je privatna tvrtka koja funkcionira na tržištu. Veliki broj tvrtki je u okviru koncerna, neke od njih su blokirane, prema informacijama koje su do nas došle. Neki od tih problema se rješavaju i nadam se da će Brodosplit, s više od dvije tisuće djelatnika, nastaviti dalje funkcionirati, odgovorio je Ćorić.


Na upit je li zabrinut zbog stanja u Brodosplitu, ministar gospodarstva zaklonio se iza načelnog odgovora kako je zabrinut uvijek kad postoji gospodarski subjekt koji ne funkcionira na optimalnoj razini ili ima problema s likvidnošću. Za Ćorića problemi s likvidnošću u brodogradnji »u pravilu su refleksija stanja na globalnom tržištu i činjenice da su europska, pa tako i domaća brodogradilišta, posljednjih desetljeća ustuknula pred konkurencijom s Istoka, ponajprije iz Kine«.


Ćorić je rekao i da nema informaciju jesu li iz Brodosplita zatražili neke potpore i kredite, apostrofirajući pritom kako njegovo ministarstvo ne daje potpore.


Potpora HBOR-a


– Kad je riječ o potporama za radna mjesta, tu je Ministarstavo rada, a kad je riječ o kreditima, s obzirom na veličinu tvrtke, to bi bila Hrvatska banka za obnovu i razvoj. Koliko znam, Brodosplit ima neke kreditne linije kroz HBOR, dodao je. Prema njegovim navodima, splitski škver funkcionira i za Vladu je jednak kao i svaki drugi pravni subjekt u Hrvatskoj.


– Hoće li tamo situacija eskalirati ili će biti riješena u smjeru novih ugovora i isplata plaća… Ono što mi želimo je da radnici u Brodosplitu rade i za svoj rad dobivaju zasluženu plaću. To Vlada želi, poručio je Ćorić.


Podsjetio je i da je Vlada godinama asistirala i asistira brodogradnji kroz državna jamstva na kredite, temeljem ugovorenih poslova i brodova te da su jedan od preduvjeta za dobivanje jamstva izmirene obveze prema poreznoj upravi i radnicima.