Irena Weber

Poslodavci strahuju od naglog rasta cijena energije. Otkrili i što misle o uvođenju poreza na nekretnine

Hina

Foto Goran Stanzl / Pixsell / Sergej Drechsler

Foto Goran Stanzl / Pixsell / Sergej Drechsler

Ako trošak preko noći poraste za ozbiljan iznos, onda to može imati snažan utjecaj na poslovanje, kaže Weber



Treba pažljivo procijeniti utjecaj eventualnog rasta cijena energije na poduzetništvo, osobito malo i mikro, upozorava u utorak glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Irena Weber.


Srednji i veliki poduzetnici već godinu dana plaćaju tržišne cijene energije, a za male i mikropoduzetnike treba pažljivo procijeniti utjecaj eventualnog ukidanja subvencija, jer bi to u slučaju povećanja cijena imalo snažan negativan efekt, izjavila je Weber na margini konferencije Projekti i javna nabava u projektima Azijske infrastrukturne banke.


“Ako trošak preko noći poraste za ozbiljan iznos, onda to može imati snažan utjecaj na poslovanje. Ako i bude povećanja cijena energenata, očekujemo da neće biti dramatično, ali važno je znati da postoji osigurač koji će zaštititi male i mikropoduzetnike”, rekla je Weber.




Napominje da u većini zemalja EU-a gospodarstvo plaća nižu cijenu energije od kućanstava, što je logično jer tako nalažu zakoni ekonomije: veći potrošači zbog ekonomije obujma, plaćaju nižu cijenu.


To kod nas nije slučaj i to utječe na konkurentnost, osobito izvoznika, kaže čelnica HUP-a.


Podrška poreznom rasterećenju rada


Što se tiče najavljenog poreznog rasterećenja rada, rekla je da se HUP godinama zalaže za to.


“Mi smo zemlja rada i obrazovanja i zato smatramo da porezna politika treba poticati snažnije rasterećenje rada, osobito u dijelu srednjih i viših plaća jer su to građani koji rade u sektorima veće dodane vrijednosti, kao što su inženjeri, liječnici, IT stručnjaci i profesori”, rekla je.


Načelno protiv novih poreza, ali…


Kada je riječ o porezu na nekretnine, kaže da su poslodavci načelno protiv bilo kakvog dodatnog oporezivanja, ali s druge strane su upozoravali na seriju negativnih efekata nekontroliranog rentijerstva na gospodarstvo, kao što su eksplozija cijene nekretnina, poremećaji na tržištu rada i potpuna nezainteresiranost za obrazovanjem, a tu je i preopterećenost komunalne infrastrukture.


“To je sve ono na što smo upozoravali i sigurno ima smisla razmisliti o strukturi našeg gospodarstva i otkrenuti se od politike nekontroliranog rentijerstva”, rekla je Weber.