VEĆI NAMET

Poskupljuje turistička pristojba u PGŽ-u, donosimo sve nove iznose

Alenka Juričić Bukarica

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Županijska skupština povećala je naknade za turističke usluge koje će se primjenjivati od 2025. godine



Skupština Primorsko-goranske županije na svojoj je posljednjoj ovogodišnjoj sjednici usvojila prijedloge lokalnih samouprava o visini turističke pristojbe za 2025. godinu.


Turističku pristojbu dužni su obračunavati komercijalni subjekti u turizmu, a obveznici su i nekomercijalni smještaj, odnosno vikendaši, iako je tu naplata puno slabija.


Sredstva od turističke pristojbe raspodjeljuju se tako da se 3,5 posto sredstava doznačuje na poseban račun Hrvatske turističke zajednice za Fond za turistički nedovoljno razvijena područja i kontinent, 2 posto sredstava na poseban račun HTZ-a za Fond za udružene turističke zajednice, a ostatak se dijeli između lokalne turističke zajednice, odnosno općine ili grade na čijem je području osnovana, regionalne turističke zajednice i HTZ-a.


Izvan sezone




Za 2025. u nekim je općinama i gradovima došlo do povećanja iznosa turističke pristojbe i to uglavnom za iznajmljivače i nekomercijalni smještaj.


Tako se turistička pristojba po krevetu za iznajmljivače u većini jedinica lokalne samouprave vrti oko 50 eura, dok je najveći zakonski dozvoljen maksimum 132,72 eura.


U 2025. najveću će turističku pristojbu obračunavati iznajmljivači u Baški i to 63 eura godišnje po krevetu, što je povećanje u odnosu na 2024. godinu u kojoj će turistička pristojba biti 55 eura.


Iznos turističke pristojbe po krevetu u domaćinstvima za 2025. povećalo je još nekoliko općina i gradova. Na 60 eura godišnje turističku pristojbu po krevetu u domaćinstvu dižu i Crikvenica, Novi Vinodolski, Krk, Malinska-Dubašnica, Punat i Vrbnik. U Općini Vinodolskoj su je povećali na 55 eura, a u Dobrinju i Omišlju na 62 eura.


Što se tiče povećanja turističke pristojbe za smještajne subjekte u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost, na području Crikvenice će se u 2025. od 1. travnja do 30. rujna plaćati 2,5 eura po osobi i noćenju, kao i u Novom Vinodolskom i Općini Vinodolskoj.


Krk je podignuo pristojbu na 1,9 eura po osobi i noćenju, Baška na 2,2 eura, Dobrinj, Vrbnik i Malinska – Dubašnica na 2 eura, a Omišalj na 2,10 eura po osobi i noćenju.


U ostatku godine iznos su povećali Općina Vinodolska na 1,5 eura po osobi i noćenju, Krk i Baška na 1,3 eura, Malinska-Dubašnica i Punat na 1,5 eura, dok je Omišalj diže na 1,7 eura po osobi i noćenju.


Kampovi i OPG-ovi


Za kampove je za 2025. tek nekoliko općina i gradova išlo s povećanjem pristojbe. U sezoni, dakle, od 1. travnja do 30. rujna, Općina Vinodolska je pristojbu digla na 1,99 eura po osobi i noćenju, a izvan sezone na 1,3 eura.


Krk u sezoni diže pristojbu na 1,9 eura po osobi i noćenju, a izvan sezone na 1,3 eura, Baška u sezoni na 1,99 eura, a izvan sezone na 1,3 eura.


Dobrinj je povećao iznos samo za glavnu sezonu na 1,99 eura po osobi i noćenju, Malinska-Dubašnica u sezoni na 1,99 eura, a izvan sezone na 1,3 eura, Omišalj samo u sezoni na 1,99 eura.


Punat je, pak, smanjio pristojbu izvan sezone na 1,3 eura, a Vrbnik podignuo sezonsku pristojbu u kampovima na 1,99 eura po osobi i noćenju.


Promjena ima i kod kampova u domaćinstvu. Dobar dio općina i gradova godišnju turističku pristojbu za kampove u domaćinstvu ima oko 70 eura po smještajnoj jedinici.


Za 2025. na 70 eura su pristojbu povisili u Općini Vinodolskoj, na 80 eura u općini Malinska Dubašnica, na 85 eura Baška, Dobrinj i Vrbnik, a na čak 120 eura po smještajnoj jedinici Punat, što je i najviši iznos u županiji.


Što se tiče OPG-ova, za smještaj je po krevetu turistička pristojba podignuta u Općini Vinodolskoj, Krku, Baški, Dobrinju, Omišlju, Puntu i Vrbniku, dok je Rab smanjio na 35 eura.


Kod kampova u obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu povećanje za 2025. donijeli su Općina Vinodolska, Krk, Baška, Vrbnik i Dobrinj. Smanjenje na 40 eura po krevetu su, pak, najavili u Čavlima.


Povećan paušal za vikendaše


Sve je više lokalnih samouprava koje dižu turističku pristojbu za nekomercijalni smještaj, odnosno za vikendaše, čemu se nije za čuditi s obzirom na to da je sve više nekretnina koje se nalaze u toj nereguliranoj sivoj zoni, a što u špici sezone donosi velik pritisak na komunalnu infrastrukturu.


U nekim destinacijama čak je više kreveta u nekomercijalnom, nego u komercijalnom smještaju, a trend rasta broja nekretnina se nastavlja. Pitanje je, međutim, koliko se realno od toga zapravo i naplati.


Prema zakonu, maksimalni iznos pristojbe u godišnjem paušalu za nekomercijalni smještaj iznosi 33,18 eura za prvog i isto toliko za drugog člana obitelji, a za svakog sljedećeg je maksimum 13,27 eura.


Najviši, maksimalni iznos, već za iduću godinu, a tako ostaje i u 2025., propisali su Opatija, Lovran, Matulji i Mošćenička Draga.


Rab i Lopar imaju i nagodinu i u 2025. propisano 30 eura za prvog i drugog člana obitelji, a u 2025. pridružit će im se i Mali Lošinj koji također diže pristojbu na 30 eura za prvog i drugog člana obitelji, a za sve ostale 12 eura.


Na po 25 eura za prvog i drugog člana obitelji, odnosno 12,5 eura za ostale članove, pristojbu za 2025. podigli su Crikvenica i Novi Vinodolski. Općina Vinodolska je za prva dva člana digla pristojbu na po 20 eura, a za ostale članove obitelji na po 10 eura, isto kao i Malinska – Dubašnica.


Krk za prvog i drugog člana diže pristojbu na 17, a za ostale na 10 eura, Baška za prva dva člana diže pristojbu na 18 eura, a za ostale na 10, isto kao i Dobrinj. Omišalj u 2025. ide na 18 eura za prvog i drugog člana obitelji, te na 9 eura za ostale članove, Punat na 25 eura za prvog i drugog člana, a 12 na ostale, Vrbnik na 18 za prvog i drugog člana, te 10 za ostale članove obitelji u vikendicama.