Ante Vulin, Danijela Lalin i Tomislav Čudina
Treći smo na svijetu, a kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli, kaže Ante Vulin, nagrađivani maslinar iz Pakoštana
povezane vijesti
Hrvatski maslinari mogu početi slaviti uspjeh postignut na upravo završenom najvećem i najprestižnijem svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja NYIOOC 2024 (World Olive Oil Competition New York).
“Treći smo na svijetu. Iako s manje uzoraka ponovili smo uspjeh iz prošle godine kada smo također osvojili treće mjesto”, prokomentirao je upravo objavljene rezulate Ante Vulin, maslinar iz Pakoštana u Dalmaciji. On je i ove godine za svoju robnu marku Antino Santa Lucija od sorte Oblica dobio zlatno odličje.
Ispred Hrvatske samo Italija i Amerika
Ponosni su i ostali hrvatski maslinari. U konkurenciji 913 uzoraka iz zemalja sjeverne hemisfere sa svojih 97 ekstra djevičanskih ulja, osvojili su ukupno 80 nagrada od kojih 62 zlatne i 18 srebrnih.
Ispred Hrvatske su samo Italija i SAD. Talijanski maslinari su ove godine na NYIOOC prijavili 217 uzoraka i osvojili 140 nagrada (95 zlatnih i 45 srebrnih). Po prvi put na visoko drugo mjesto probile su se Sjedinjene američke države. Sa 140 prijava američki maslinari osvajaju 93 nagrade (60 zlatnih i 33 srebrne). Četvrta Španjolska 124 uzorka 80 nagrada (61 zlato i 19 srebro).
“Kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli”, kaže Vulin. Od još nekolicine hrvatskih maslinara čuli smo slične prijedloge. Neki misle da bi, kao na Olimpijadi i sličnim sportskim natjecanjima, zlatne medalje trebale biti glavni kriterij za plasman svake pojedine države.
Već i letimičan pogled na ostvarene rezultate govori da su hrvatski maslinari po stopi uspješnosti daleko najbolji. Od 97 prijava dobivenih 80 nagrada uspješnost iznosi iznosi 82 posto, dok Italija ima 65 posto uspješnosti, SAD 66, Španjolska 65, Grčka 52, Portugal 50 itd.
“Mi nemamo velike površine ni količine ulja. Nemamo ni rafinerije. Ali imamo, tradiciju, sortiment, prirodni način uzgoja, zdrave plodove i vrhunsko ulje”, poručuje Vulin.
Doprinos maslinara Zadarske županije
Iz Pakoštana, uz Vulina, su njih još trojica osvojili nagrade na upravo završenom NYIOOC-u: Tomislav Čudina sa uljem Olea Viola, Mario Barešić sa robnom markom Skiper i OPG Lalin sa svojima Dalma Oleum Oblica i Dalma Oleum Premium. Znači, četiri Pakoštanca osvojila pet od ukupno 80 hrvatskih odličja
Svoj doprinos velikom hrvatskom uspjehu u New Yorku dali su i maslinari iz drugih mjesta u Zadarskoj županiji. Dr. Ivica Vlatković iz Novigrada sa dva zlatna odličja za svoja ulja Forticu Šoltanku i Forticu – Coratina/Leccino,
iz Sali na Dugom Otoku sa robnom markom Nai 3.3. zatim Miodrag Deša iz Zadra sa svojom Oblicom iz maslinika na području općine Poličnik, Grupa Nida sa robnom markom Grgur iz maslinika na području Nina te PZ Maslina i vino iz Tinja za svoju Light Selektion od sorti Oblica, Istarska Bjelica, Lecino, Buža, Frantoio, Ascolana tenera i Carolea.
“Možemo biti zadovoljni doprinosom maslinara iz Zadarske županije velikom uspjehu Hrvatske na najvećem svjetskom natjecanju u ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku”, kaže dr. Ivica Vlatković i dodaje: “ Hrvatska je mala zemlja, ali velesila po kvaliteti maslinovih ulja, što se potvrđuje iz godine u godinu”.
Uspjeh je tim veći ako se zna s kakvim su se sve problemima naši maslinari borili u 2023. maslinarskoj godini, počevši od vremenskih nepogoda do štetnika. “Sve se to odrazilo na količini pa i kvaliteti maslinovih ulja, ali oni najbolji su dokazali da i u najtežim uvjetima mogu proizvesti vrhunska ekstra djevičanska ulja”, kaže Vlatković.
Od 2017. godine otkad sudjeluje na najvećem svjetskom natjecanju u New Yorku njegova ulja su dosad osvojila ukupno 15 nagrada što ga svrstava među četiri najuspješnija proizvođača ekstra djevičanskog maslinovog ulja u Hrvatskoj.
Obećavajuća situacija u maslinicima
Vlatković kao i ostali hrvatski maslinari zadovoljni su dosadašnjim tijekom ove maslinarske godine. “Situacija u maslinicima je obećavajuća. Proljeće je donijelo dovoljno vlage, temperature su gotovo idealne pa su masline pune cvijeta. Očekujemo i dobru oplodnju. Do berbe je još daleko, ali svi su izgledi da ćemo imati uspješnu kampanju. Puno uspješniju od protekle godine, a to znači i puno više ulja na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete u New Yorku”, poručuje Ivica Vlatković, kojega smatraju najboljim maslinarom među liječnicima i najboljim liječnikom među maslinarima.
A Vlatković i ostali uspješni hrvatski maslinari ne kriju da “žive za dan” kad će Hrvatska na NYIOOC-u osvojiti još više nagrada. Najviše od svih zemalja sjeverne hemisfere gdje se preradi više od 90 posto svjetske proizvodnje maslinovog ulja. Ako je suditi po obećavajućem stanju u maslinicima možda im se snovi ostvare već iduće godine na NYIOOC 2025. Do tada, držimo im palčeve da proizvedu još više vrhunskih ulja i popnu se na vrh svijeta ispred Italije, SAD, Španjolske, Portugala, Grčke, Turske i ostalih maslinarskih velesila.