Strah od zatvaranja

Ovo je već peti tjedan da cijena nafte pada. Pojava omikrona sad ju je još oštrije srušila

Hina

Ilustracija Foto: Reuters

Ilustracija Foto: Reuters

Samo u petak cijene barela potonule su više od 11 posto, što je njihov najveći dnevni pad od travnja prošle godine, i zaronile na najniže razine u više od dva mjeseca



Cijene nafte na svjetskim tržištima pale su i prošloga tjedna, petoga zaredom, jer se trgovci plaše da bi nova varijanta koronavirusa mogla izazvati ponovno zatvaranje gospodarstava, a time i pad potražnje za naftom.


Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošloga tjedna oko 8 posto, na 72,72 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 10,4 posto, na 68,15 dolara.


To je peti tjedan zaredom kako su cijene pale, što nije zabilježeno još od ožujka prošle godine, a posljedica je oštrog pada u petak, nakon vijesti o pojavi nove varijante koronavirusa, nazvane omikron.




Samo u petak cijene barela potonule su više od 11 posto, što je njihov najveći dnevni pad od travnja prošle godine, i zaronile na najniže razine u više od dva mjeseca.


Sve do petka činilo se da bi cijene nafte mogle prekinuti četverotjedni negativni niz, no u petak su cijene barela potonule više od 10 dolara jer je tržište uzdrmala vijest da je u Južnoafričkoj Republici identificirana nova varijanta koronavirusa s velikim brojem mutacija.


Strahuje se da bi omikron varijanta mogla biti otporna na cjepiva i zaraznija od dosadašnjih varijanti virusa.


Zbog toga su mnoge zemlje, uključujući EU, Veliku Britaniju, SAD i Brazil, najavile pooštrene kontrole na putovanja iz šest zemalja južne Afrike.


To je uznemirilo ulagače koji su ionako bili zabrinuti zbog brzog širenja koronavirusa u Europi i ponovnog ‘lockdowna’ u nekim zemljama, kao što je Austrija.


Sve to moglo bi usporiti oporavak gospodarstava od koronakrize i izazvati pad potražnje za naftom.


„Tržište je u cijene ugradilo najgori mogući scenarij u kojemu bi ta varijanta virusa izazvala oštar pad potražnje”, kazao je Bob Yawger, direktor u tvrtki Mizuho.


Plasmani iz rezervi nafte


Prije petka, u fokusu trgovaca bili su napori velikih potrošača nafte da spriječe daljnji rast cijena ‘crnog zlata’.


SAD je odlučio na tržište plasirati naftu iz rezervi u koordinaciji s Japanom, Južnom Korejom, Kinom, Indijom i Velikom Britanijom.


Kina je u međuvremenu poručila da već priprema novu dražbu nafte iz strateških rezervi, nakon one u rujnu, naglasivši da će je prilagoditi svojim potrebama.


Puštanje u promet nafte iz rezervi vjerojatno će rezultirati osjetno većom ponudom u idućim mjesecima, rekao je izvor u OPEC-u na temelju analize stručnjaka.


“OPEC-ova inicijalna procjena o koordiniranom plasmanu rezervi i iznenadna pojava nove varijante koronavirusa izazivaju ozbiljnu zabrinutost za gospodarski rast i za odnos ponude i potražnje u idućim mjesecima”, rekao je analitičar PVM-a Tamas Varga.


U takvoj je situaciji teško prognozirati ishod sastanka OPEC-a i saveznika tog kartela na početku prosinca na kojemu bi se trebalo razgovarati o eventualnoj prilagodbi plana povećanja proizvodnje u siječnju i idućim mjesecima, za 400 tisuća barela dnevno, ističe Reuters.


(Hina) xneba yneba