Foto Milivoj Mijošek
Nova javna dražba zakazana je 4. ožujka, pod istim uvjetima. Hoće li se zainteresirani kupci na nju javiti?
povezane vijesti
Ni današnja Skupština vjerovnika Uljanik Brodogradilišta u stečaju nije rezultirala “svjetlom na kraju tunela” u agoniji pulske brodogradnje, a novi krug dražbe za pokušaj unovčenja većinskog udjela u Uljanik brodogradnji 1856 zakazan je za početak ožujka.
“Danas je odlučeno da ponovno idemo u javnu dražbu koja će se održati 4. ožujka pod istim uvjetima, što znači da gospodarski subjekti moraju ispuniti uvjete koji su do sada bili propisani, uključujući davanje izjave o održavanju brodograđevne djelatnosti, te da je iznos cijene ispod kojeg se udjeli ne mogu prodati 6,9 milijuna eura.
Do sada imamo određene iskaze interesa potencijalno zainteresiranih kupaca, a hoće li oni dati zaista ponudu ili će one kao i do sada izostati, to ćemo vidjeti na dražbi”, kazao je nakon Skupštine stečajni upravitelj Uljanik Brodogradilišta Loris Rak.
Zamjenica ŽDO Nevenka Kovčalija kazala je da u svjetlu činjenice da su dva potencijalna kupca izjave o iskazivanju interesa dostavili neposredno prije održavanja Skupštine, vjerovnici danas nisu to ni mogli uzeti u razmatranje, dok je dražba zakazana za 9. veljače bila neuspješna.
Upravi ograničili donošenje odluka
Zahtjev da se “upravi ograniči donošenje odluka” koji je iznijela na Skupštini, obrazložila je time što je “Uljanik brodogradnja 1856 značajna tvrtka za Pulu, Istarsku županiju i čitavu Hrvatsku” i kompliciranim postupkom uz konstataciju da je to “zakonit i pravilan prijedlog Republike Hrvatske” koji je stečajni sudac prihvatio.
Njezin prijedlog iznenadio je dio vjerovnika koji su pratili Skupštinu, no iza njega se vjerojatno krije želja da se prevenira mogućnost donošenja nekih odluka kojima bi država kao većinski vlasnik bila dovedena pred zid.
Naime, u Pazin je stiglo i dvadesetak radnika Uljanik brodogradnje 1856 koji su isto tako poručili kako je vrijeme da se ta igra iscrpljivanja privede kraju, te najavili za ponedjeljak u 9 sati skup radnika na kojem će u svjetlu današnjih odluka odlučiti što dalje.
S obzirom da je jedna od opcija koje stoje na raspolaganju i da uprava društva zbog ispunjenih uvjeta proglasi stečaj Uljanik brodogradilišta 1856, država je ograničavanjem ovlasti uprave izvjesno tu mogućnost željela izbjeći.
Radnici frustrirani: Koja je u biti namjera?
Direktor Uljanik brodogradnje 1856 Samir Hadžić kazao je nakon Skupštine da je frustriran procesom koji traje toliko dugo da postaje “nevjerojatno da se može toliko odugovlačiti”.
“Izbjegava se odgovornost, donose nerazborite i nerazumne odluke i odluke koje ne odgovaraju trenutku na terenu, a na kraju svu tu cijenu plaćaju vjerovnici koji su i sadašnji radnici društva tako da su dvostruko ugroženi.
Nažalost, na kraju će se tražiti Pedro i nitko neće biti kriv. Nije stvar u traženju krivice nego koja je u biti namjera.
Ako je netko htio to brodogradilište zatvoriti – u svibnju 2019. godine smo imali kraj.
Nakon toga dobili smo neki novi start, novu nadu, koncesiju, firmu i kapital, a u trenutku kad je većinski udio u Društvu morao ići u prodaju, jer to kroz stečajni postupak Uljanik Brodogradilišta zakon nalaže, 15 mjeseci kasnije stojimo ovdje i ja govorim o tome kako sam frustriran”, kazao je Hadžić zaključujući kako i dalje i sukno i škare u tom postupku ima država.