Stanje u fondovima

Mirovinci imaju osjetan rast prinosa. Imovina im iznosi čak pola milijarde eura više nego mjesec ranije

Aneli Dragojević Mijatović

Sandra Simunovic/PIXSELL

Sandra Simunovic/PIXSELL

Neto imovina obveznih mirovinskih fondova iznosila je 22,1 milijardu eura, a pozitivne prinose za svoje članove ostvarili su na mjesečnoj i na godišnjoj razini



Obvezni mirovinski fondovi (OMF) imali su na kraju srpnja ove godine ukupno 2.293.652 članova, odnosno 12.908 članova više (0,57 posto) u odnosu na prethodni mjesec, objavila je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) u mjesečnom izvješću za srpanj, koje donosi podatke o stanju industrija pod nadzorom Hanfe.


Neto imovina OMF-ova iznosila je na kraju srpnja 22,1 milijardi eura, što je za 0,5 milijardi eura više (2,2 posto) u odnosu na prethodni mjesec.


Na kraju srpnja nominalni mjesečni prinosi Mirexa iznosili su 2,6 posto za kategoriju A, 1,9 posto za kategoriju B i 0,5 posto za kategoriju C. (Podsjetimo, C je najmanje rizična kategorija, B umjerena, dok je A, uvjetno rečeno, nešto rizičnija.)




I godišnji prinosi Mirexa, kako navodi Hanfa, bili su pozitivni, odnosno iznosili su 13,8 posto za kategoriju A, 10,4 posto za kategoriju B i 4,3 posto za kategoriju C.


Prinosi pak od početka godine iznosili su 9,3 posto za kategoriju A, 6,5 posto za kategoriju B i 1,5 posto za kategoriju C, dok su anualizirani prinosi od početka rada OMF-ova iznosili 7,7 posto za Mirex A, 5,4 posto za Mirex B i 3,3 posto za Mirex C, navodi Hanfa.


Društva za osiguranje


Obveznička ulaganja OMF-ova iznosila su 13,4 milijardi eura (60,6 posto imovine) te se njihov udio nešto smanjio, za 0,6 postotnih bodova na mjesečnoj razini, dok se zastupljenost ulaganja u dionice povećala, za 0,3 postotnih bodova mjesečno, te je na kraju srpnja iznosila 23,7 posto imovine OMF-ova (5,2 milijardi eura).


Ulaganja u domaće dionice činila su 14 posto, a u strane dionice 9,7 posto imovine OMF-ova.


Ulaganja u investicijske fondove su 2,2 milijarde eura (10,1 posto imovine), dok su novac i depoziti činili 3,3 posto imovine. Nadalje, prema izvješću Hanfe, što se tiče trećeg stupa mirovinske štednje, na kraju srpnja broj članova 8 otvorenih dobrovoljnih mirovinskih fondova (ODMF) povećao se za 0,4 posto na mjesečnoj razini, a broj članova 21 zatvorenog dobrovoljnog mirovinskog fonda (ZDMF) za 0,1 posto. Neto imovina DMF-ova u srpnju se povećala za 2,1 posto te iznosila 1,4 milijarde eura.


Mjesečni nominalni prinosi DMF-ova kretali su se od 0,5 do 3,3 posto, a prinosi na godišnjoj razini od 3,7 do 15,8 posto. Najveći dio portfelja čine im obveznice (55 posto imovine), a zatim dionice (26,2 posto), te investicijski fondovi (10 posto).


Hanfa se dalje osvrće na poslovanje 14 društava za osiguranje, a čija je ukupna naplaćena premija u prvih sedam mjeseci 2024. iznosila 1,1 milijardi eura od čega se 18 posto odnosi na životna, a 82 posto na neživotna.


Hanfa dalje navodi da je u drugom tromjesečju 2024. poslovalo 20 pravnih osoba ovlaštenih za pružanje investicijskih usluga, odnosno 5 investicijskih društava, 11 kreditnih institucija i 4 društva za upravljanje investicijskim fondovima.


Osvrću se dalje i na poslovanje 15 leasing društava, čija je ukupna aktiva krajem drugog tromjesečja iznosila 4,1 milijardi eura, te se povećala za 20,7 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Ukupna dobit leasing društava uvećana je na godišnjoj razini za 12,6 posto i iznosila je 35,6 milijuna eura.


Napajajući fondovi


Iz Hanfe su izvijestili i o poslovanju otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom (UCITS), njih 114, čija je imovina krajem srpnja iznosila 2,8 milijardi eura što je mjesečni rast od 3,2 posto.


Unutar njih, neto imovina obvezničkih fondova činila je 28,6 posto ukupne neto imovine svih UCITS-a, imovina fondova iz kategorije »ostali« 26,2 posto, dok su dionički i mješoviti fondovi činili 17,1, odnosno 9,8 posto njihove ukupne neto imovine.


U srpnju su pozitivan prosječni mjesečni prinos ponderiran imovinom imali dionički (2,8 posto), obveznički (1 posto), mješoviti (0,9 posto), fondovi iz kategorije »ostali« (0,8 posto) i novčani (0,3 posto) fondovi, dok su s negativnim prinosom bili samo napajajući fondovi (-0,7 posto).


Prosječni godišnji prinos na kraju srpnja iznosio je za dioničke fondove 21,6 posto, mješovite fondove 7,6 posto, fondove iz kategorije »ostali« 5,1 posto, napajajuće fondove 6,8 posto te obvezničke fondove 4,5 posto.


Hanfa navodi da je neto imovina Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji na kraju srpnja iznosila 173,9 milijuna eura (mjesečni rast od 2,7 posto), pri čemu je mjesečni prinos fonda iznosio 2,9 posto.