
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
Tvrtka koja je vodila riječke navoze odlazi u povijest
povezane vijesti
Nadzorni odbor »3. maja« podnio je jučer zahtjev za otvaranjem stečaja Trgovačkom sudu u Rijeci. Potvrdio nam je to njegov predsjednik Juraj Šoljić koji je, uz još trojicu članova Damira Dumančića, Floriana Sedmaka i Damira Popova, supotpisao dokument koji je predan u pisarnicu suda.
Nakon tjedana lutanja, pa i bizarnosti tijekom kojih se tražilo rješenje tko će biti ta odgovorna osoba koja će poduzeti korake prema nadležnom sudu, nakon isteka mandata sada bivšeg direktora Edija Kučana i njegovog odlaska u mirovinu, slučajnost je učinila da to bude baš na 1. travnja.
Kučan u mirovini
Nažalost, ili nasreću, kako se agonija društva koje je ostalo bez prihoda, koncesije i dobrog dijela imovine koji su preneseni na donedavno povezano društvo »3. maj 1905«, koje je preuzelo i oko 450 trećemajaca te nastavlja s djelatnošću, ne bi nepotrebno otezala i prepustila slučaju da nakon četiri-pet mjeseci mora reagirati Fina po službenoj dužnosti.
Prema informacijama koje smo dobili iz Nadzornog odbora, računi »3. maja« upali su u spiralu gomilajućih ovrha. Nakon Uljanika u stečaju, koji je prije desetak dana krenuo u postupak prisilne naplate dospjelog duga od 18 milijuna eura po osnovi parafirane sudske nagodbe otprije dvije godine, popis blokada postaje sve duži, pridružili su se izgleda i HBOR, Grad Rijeka, kooperanti i dobavljači koji također upisuju nemali iznos potraživanja prema starom brodogradilištu.
Koliki je u ovom trenutku ukupan iznos blokada nad računima starog »3. maja« iz NO-a nisu rekli, međutim, za pretpostaviti je da je u pitanju više desetaka milijuna eura. Zasad.
Zadnje javno dostupne bilance »3. maja«, one za prošlu godinu, upućuju da će ukupne obveze starog brodogradilišta u stečajnom postupku biti veće od 100 milijuna eura, pitanje je samo koliko iznad.
Samo na zadnjoj novogradnji, brodu »Algoma Endeavour«, koji su Kanađani preuzeli krajem veljače ove godine, razlika između kredita koje je brodogradilište dobilo za njegov završetak i konačne cijene od 41 milijuna eura koliko je, prema dostupnim informacijama, kanadski brodar platio za ovaj 225-metarski samoiskrcavajući »bulk carrier«, ukazuje na minus od oko 40 milijuna eura.
Prema Šoljićevim riječima, s jučerašnjim danom »3. maj« je imao 43 zaposlenika, pri čemu glavninu čine trećemajci koji su na dugotrajnom bolovanju. Manji dio njih je radno aktivan, međutim, njima ili nisu ponuđeni novi ugovori o radu u »3. maju 1905« ili, pak, u određenom broju slučajeva, oni sami nisu htjeli prijeći kod novog poslodavca.
Nakon starog brodogradilišta, Ediju Kučanu ovih je dana, točnije, 27. ožujka istekao i jednogodišnji mandat koji je imao kao član Uprave »3. maj 1905« koju, podsjetimo, vodi Vjera Marić.
Sretnija kombinacija
Za očekivati je da će Trgovački sud u Rijeci, nakon što su svi članovi NO-a potpisali zahtjev za pokretanjem stečaja, u narednim danima donijeti rješenje o imenovanju privremenog stečajnog upravitelja. S obzirom na činjenicu da je prijedlog stigao od NO-a, u nedostatku odgovorne osobe odnosno direktora, sud će donijeti rješenje o pokretanju prethodnog postupka radi utvrđivanja uvjeta za otvaranje stečajnog postupka, za vrijeme kojeg će privremeni stečajni prikupiti i obraditi svu potrebnu dokumentaciju.
Taj prethodni postupak ne bi trebao trajati duže od 60 dana što implicira da bi u prvim danima ljeta »3. maj« već mogao zagaziti u stečaj.
Za razliku od situacije koja je bila 2019. godine, ovog se puta stari riječki »3. maj«, neće uspjeti izvući. Riječko brodogradilište nastavlja poslovati pod novim imenom, tvrtkom »3. maj 1905«, sada u državnom vlasništvu, a hoće li to biti sretnija kombinacija za riječke navoze od nekadašnjeg integriranja pod kapu Uljanika, pokazat će vrijeme.