
Foto Janaf
Planira se povećanje skladišnih kapaciteta za čak 320 tisuća prostornih metara
povezane vijesti
Jadranski naftovod (JANAF) u narednom trogodišnjem razdoblju planira povećanje skladišnih kapaciteta na svom terminalu u Omišlju, i to za čak 320 tisuća prostornih metara, potvrđeno je iz JANAF-a, na naš upit nakon objave o sklapanju novog trogodišnjeg ugovora između JANAF-a i riječke tvrtke Rijeka Trans o skladištenju naftnih derivata.
Ukupna planirana vrijednost investicije JANAF-a u nove skladišne kapacitete u Omišlju je 114 milijuna eura, a ukupni volumen skladišta za derivate i sirovu naftu na ovom terminalu bit će povećani za nešto više od petine, sa sadašnjih 1,48 milijuna kubičnih metara, na 1,8 milijuna. Ovo ulaganje, prema dosadašnjim najavama uprave, JANAF će financirati iz vlastitih sredstava.
Stalno širenje
Novo proširenje skladišnih kapaciteta JANAF-a u Omišlju u skladu je s izmjenama prostornog plana Primorsko-goranske županije, izglasanima još prije gotovo tri godine.
Predviđenim izmjenama Prostornog plana, uz postojeće, planira se izgradnja novih spremnika za skladištenje nafte i naftnih derivata, prvenstveno u funkciji osiguranja državnih obveznih rezervi, kojima bi se ukupni kapacitet skladištenja nafte i derivata povećao na više od dva milijuna kubičnih metara.
JANAF inače, već niz godina proširuje svoje skladišne kapacitete na gotovo svim svojim prihvatno-otpremnim terminalima, pri čemu je poslovanje iz temeljnog – transporta nafte Jadranskim naftovodom, značajno prošireno na usluge skladištenja, uglavnom za potrebe trgovaca naftom i derivatima, što je tvrtki u zadnjih desetak godina donijelo i značajno povećanje prihoda.
Pri tom JANAF svoje kapacitete iznajmljuje domaćim i stranim trgovcima, koji ih nerijetko koriste za skladištenje derivata i sirove kupljenih u trenucima kada su cijene na tržištu relativno niske, dok cijena ne poraste.
Uz trgovce, tu su i distributeri te tvrtke koje se bave maloprodajom i veleprodajom, poput spomenutog Rijeka Transa, koji je zakupio 10 tisuća kubičnih metara skladišnih kapaciteta do srpnja 2028. godine.
Iako je riječ o relativno malom dijelu ukupnih kapaciteta JANAF-a, iz uprave pozdravljaju nastavak suradnje s dugogodišnjim partnerom.
– Pozdravljamo nastavak suradnje s našim dosadašnjim partnerom čime potvrđujemo kako smo prepoznati kao siguran i pouzdan pružatelj usluga skladištenja i transporta.
Visoka popunjenost skladišnih prostora za naftu i derivate poticaj je ulaganja u nove spremničkih kapaciteta te su u tijeku aktivnosti za dogradnju spremničkog prostora za naftu i naftne derivate na Terminalu Omišalj.
Proširenje spremničkih prostora omogućit će još učinkovitiju i kvalitetniju uslugu našim partnerima, a Društvu će osigurati konkurentske prednosti na tržištu, ističe Uprava JANAF-a.
Stigla i dozvola
Potvrđuju i da u naredne tri godine planiraju značajno povećanje kapaciteta, pri čemu je za proširenje kapacitete za derivate već ishođena građevinska dozvola.
– JANAF d.d. u nadolazećem trogodišnjem razdoblju planira proširenje skladišnih kapaciteta, i to za derivate u ukupnom volumenu od 80.000 metara kubnih, četiri spremnika svaki zapremine 20.000 metara kubnih, te za sirovu naftu u ukupnom volumenu od 240.000 metara kubnih, s tri spremnika zapremine 80.000 metara kubnih svaki.
Procijenjena vrijednost proširenja skladišnih kapaciteta za derivate iznosi oko 34 milijuna eura, dok se vrijednost projekta proširenja skladišta za sirovu naftu procjenjuje na približno 80 milijuna eura.
Za projekt proširenja skladišnih kapaciteta za derivate ishođena je građevinska dozvola, a završetak radova i puštanje u rad planirani su do kraja 2026. godine.
U slučaju proširenja kapaciteta za skladištenje sirove nafte, trenutačno je u tijeku postupak ishođenja Rješenja o prihvatljivosti zahvata za okoliš koji vodi Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, dok je realizacija projekta planirana do kraja 2027. godine, stoji u odgovoru JANAF-a na naš upit o dinamici izvođenja radova i vrijednosti planirane investicije.
Financiranje ovih dvaju projekata ne bi trebao biti problem za JANAF, s obzirom na to da tvrtka već godinama povećava prihode i dobit.
Tako je i u prošloj godini premašen poslovni plan, uz ukupne prihode od 136 milijuna eura i bruto dobit od 59 milijuna eura. Konsolidirana neto dobit pri tom je iznosila 48 milijuna eura, uz profitnu maržu od 35,5 posto.
Sve u skladu s prostornim planovima
Po pitanju izgradnje novih skladišnih kapaciteta Janafa kontaktirali smo i Mirelu Ahmetović načelnicu Općine Omišalj, koja ističe kako su planirani zahvati u skladu s prostornim planovima, te da se Općina ne protivi projektima, ali su u postupku rasprave iznijeli i svoje zahtjeve, prvenstveno po pitanju zaštite okoliša te zdravlja i sigurnosti građana.
– Veći kapaciteti u Janafu značit će i veći broj uplovljavanja i isplovljavanja brodova s teretom sirove nafte i naftnih derivata. Ono što tražimo je pojačani monitoring po pitanju zaštite okoliša, balastnih voda, kao i mogućeg utjecaja na zdravlje i sigurnost naših sugrađana.
Na tome inzistiramo, kratko je poručila omišaljska načelnica.