Povećanje hrvatskog PDV-a zasad nije natjeralo više ljudi u Italiju, ali tamošnji trgovački centri se inače ne mogu požaliti na posjetu kupaca iz Hrvatske
Riječanka Elizabeta Germek dođe u Trst svaka 2-3 mjeseca kupiti osnovne namirnice.
– Ulje, deterdžente i za rublje i za suđe, tjesteninu, rižu obavezno, sireve… Najviše mi se isplati deterdžent za perilicu suđa, kava za espresso i ulje. Kupim ovdje Calgonit finish tabletice 3u1, 2 kilograma za cca 6 eura (45 kuna), a kod nas je to oko 100 kuna. Ja koristim kukuruzno ulje, ovdje ga platim manje od jednog eura, a kod nas je oko 12 kuna, kaže nam ova Riječanka.
Umjesto 1.400 platio sam tisuću kuna
Puno toga stalo je u spežu Riječanina Drage Uršića kojega smo zatekli ispred Eurospina.
– Uvijek dolazim ovdje barem jedanput mjesečno, kupim sireve, sokove, ulja, paštu, deterdžente, danas sam potrošio 1.000 kuna i izračunao sam da bi me to u Hrvatskoj koštalo 1.400 kuna, a tu je još i IVA na 155 eura, tako da mi ona pokrije trošak puta, a i bez IVA-e sam na dobitku, kaže nam ovaj Riječanin.
Povećanje PDV-a, sama najava o tom činu, utjerala je građanima strah u kosti. No, pojačanog šopinga u Trstu, od 1. ožujka nema, pa tako ga nije bilo ni jučer, prve subote u novom hrvatskom PDV-u. Kupaca iz Rijeke, dakako, ima, ali to su svi koji su dolazili i prije uvođenja nove stope PDV-a; ima ih, ali manje u Trstu, a više uz samu granicu Italije, tamo im je bliže, a i cijene su povoljnije jer Hrvati uglavnom ne dolaze preko granice da bi kupili poznate brendove, već da bi prošli što je moguće jeftinije.
U mirovini
Puno ih je bilo u Eurospinu, čovjek na čovjeku, no rijetko tko hoće pred kamere, kažu da kupuju jeftinu robu i da žele sačuvati privatnost svog hladnjaka. Ono koji su ipak željeli objasniti zašto kupuju preko granice vrlo su jednostavno objasnili – sve je bitno jeftinije.
Riječanin Nenad Tomić kombinira kupovinu u Eurospinu i Conadu, u prvom kupi nebrendirane proizvode, a u drugom pokoji brendirani, poput omekšivača za rublje, kave i deterdženata.
– I supruga i ja smo u mirovini, a oboje smo radili u Plodinama. Redovito ovdje dolazimo u kupnju, za 100 eura nakrcam pun prtljažnik i zadnje sjedalo. Kupim salamu, sireve, higijenske potrepštine, ulje, tjesteninu, rižu, sokove, ma sve osim mesa.
Tjestenina
Naravno, nađe se u punim kolicima pokoji poznati brend poput Nutelle, omekšivača za rublje Coccolino, Calgonit finish tabletice 3 u 1 za perilicu suđa, no rijetko kad i Barilla pašta. Čemu, kad pašte ima bezbroj vrsta, i uglavnom su sve dobre, iako ni ta Barilla nije tako skupa, svugdje je u Trstu i okolici po cijeni manjoj od jednog eura za 500 grama, što je cca 6 kuna, a za tu lovu teško je naći istu gramažu najlošije tjestenine u našim dućanima. Čak i one robnih marki, ne nužno i loših, ali svakako ispod Barillinog ranga, nerijetko nisu jeftinije od 7 kuna, rijetko kad padnu na 4 ili 5 kuna za 500 grama. U Italiji je, i u Eurospinu na samoj granici, koji je najčešća meka Riječana, ali i u Trstu, moguće kupiti kilogram špageta ili bilo koje druge tjestenine za 0,70 eura, dakle za nešto više od 5 kuna. To Riječani kupuju. Nutella je čest artikal kojega se kupuje u Italiji, za 750 grama preko granice treba platiti tek 4,2 eura što je oko 30 kuna, dok ista gramaža u Hrvatskoj košta desetak kuna više. Najviše se uštedi pri kupnji, tjestenine, riže, pelata, ulja, sireva, salama i vina. Pelati 400 grama u Eurospinu, a i u većini tršćanskih dućana po 0,35 eura, dakle cca 2,5 kune, a u Hrvatskoj od 5 do 8 kuna, a najčešće 7.
Maslinovo ulje
Maslinovo ulje, najtraženija namirnica hrvatskih kupaca u Trstu je od 2,5 do 3 eura, dakle oko 20 kuna za litru, dok u Rijeci za to treba platiti više od 50 kuna. Dakle, na samo jednoj litri zarada je od 20 kuna. Nadalje, pakiranje od 5 litara suncokretovog ili biljnog ulja u Trstu je 6,90 eura, a litra pola eura, dakleko 4 kune, što je dvostruko jeftinije nego u Hrvatskoj. Skoro pa dvostruko jeftinija je i riža, deterdženti za strojno pranje rublja, sirevi i salama. Kilogram sira Grana Padano je u Trstu oko 10 eura kg, a u Hrvatskoj oko 220 kuna, dakle i više nego dvostruka razlika u cijeni. Gotovi umaci za paštu u Italiji se rijetko gdje mogu naći iznad eura, eventualno Barillini koji su oko 1,5 eura, a u Hrvatskoj oko 20 kuna, Barillini čak i 27. Kilogram pršuta u Trstu je najčešće od 7 do 9 eura, a u Hrvatskoj rijetko ispod 120 kuna po kilogramu. Naravno da se itekako isplati kupiti u Trstu kavu, pastu za zube, kreme za tuširanje i pjene za tuširanje, svaki od ovih artikala je 30-ak posto jeftiniji nego u Hrvatskoj, a tu su još masline, tuna, sokovi…. Za manje od 2 eura Talijani nude litru i pol i puno više nego kvalitetnog vina, što je dvostruko jeftinije nego litra našeg stolnog vina.