Nepovoljni uvjeti

Ili refinanciranje duga ili prodaja Konzuma. Skupština Fortenova grupe danas odlučuje o novom zaduženju

Dražen Katalinić

Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Odlučuje se o refinanciranju postojećih obveznica do iznosa od 1,22 milijarde eura, koje na naplatu dolaze krajem studenog



Skupština Fortenova grupe na današnjoj će Skupštini društva odlučivati o novom zaduženju, odnosno o refinanciranju postojećih obveznica do iznosa od 1,22 milijarde eura, koje na naplatu dolaze krajem studenog. Prijedlog Uprave je da se dug refinancira sa sadašnjim većinskim kreditorom, investicijskim društvom HPS Investment Partners iz Sjedinjenih Država, na razdoblje do kraja prvog kvartala 2026. godine. Podsjetimo, Fortenova je u rujnu 2023. potpisala ugovor o izdanju obveznica u iznosu od 1,2 milijarde eura, čime je dug društva kratkoročno refinanciran do kraja studenoga 2024. godine.


Skraćeni rokovi


Iz Fortenove su podsjetili da je tijekom procesa vlasničke transformacije, koji je završen u srpnju, »Fortenova grupa poduzela značajne napore da dug refinancira s komercijalnim bankama i dogovori najbolje moguće financiranje koje bi po najpovoljnijim uvjetima omogućilo refinanciranje cijelog iznosa obveznica koje dospijevaju krajem studenoga«, no dodaju da refinanciranje s poslovnim bankama nije uspjelo zbog skraćenih rokova i tržišnih kretanja, ali i zbog »SBK Art-ovog obijesnog parničenja povezanog s pokušajima ometanja i zastrašivanja financijskih institucija«.


Imateljima depozitarnih potvrda stoga će se na današnjoj skupštini dati na glasanje predloženo privremeno produljenje aranžmana s HPS fondovima koje se, kako navode u kompaniji, u ovim okolnostima pokazalo najboljim rješenjem za Fortenova grupu.




– Zahvaljujući vlasničkoj transformaciji i isključivanju sankcioniranih dioničara iz vlasničke strukture, a usprkos svim poteškoćama, uspjeli smo ovim aranžmanom ipak smanjiti efektivni godišnji trošak financiranja, kao i diskont na izdavanje obveznice. Najvažnije je da su produljenjem aranžmana s HPS-om stvoreni preduvjeti da u 2025. Fortenova grupa dobije kreditni rejting te u sljedećem koraku refinancira HPS s tradicionalnim financijskim institucijama«, naveo je u pozivu za Skupštinu Fabris Peruško, glavni izvršni direktor i član Upravnog odbora Fortenova grupe.


Zbog kratkog roka za dogovaranje refinanciranja obveznice, Fortenova nije uspjela realizirati zaduženje kod komercijalnih banaka, a novo zaduženje s dosadašnjim kreditorom HPS-om, koje se predlaže imateljima depozitarnih potvrda, i dalje će za Fortenovu biti po nepovoljnim uvjetima iako po nešto nižoj kamati od sadašnjih 18 posto, što Fortenovu godišnje košta gotovo 180 milijuna eura.


Osim nepovoljne kamate, HPS daljnje financiranje uvjetuje minimalnom likvidnošću Fortenove koja mora biti veća od 40 milijuna eura, dok minimalna operativna dobit za Mercator i Konzum mora biti iznad nule. Fortenova će i dug morati držati pod kontrolom na način da omjer duga i operativne dobiti mora biti 4 naprema 1, a od travnja iduće godine 3,5 naprema 1. Istodobno do ožujka 2025. HPS očekuje i uplatu 300 milijuna eura od prodaje agrobiznisa Podravki za otplatu dijela duga.


Zalog nad kompanijom


U Fortenovi su se krajem prošle godine nadali da će do listopada 2024. osigurati refinanciranje postojećeg kredita po »tržišnim« kamatnim stopama. No, kako u tome nisu uspjeli, HPS i dalje ima zalog nad kompanijom i diktira uvjete daljnjeg kreditiranja jer želi imati jasnu situaciju u slučaju da Fortenova ne može vraćati svoje obveze. Naime, ukoliko omjer duga i dobiti do kraja ožujka iduće godine bude jednak ili veći od 2,80 naprema 1, Fortenova će morati započeti proces prodaje divizija Maloprodaje ili Pića, a riječ je o Konzumu ili Jamnici.


Još tijekom 2022. i 2023. godine menadžment Fortenove uložio je velik trud u pronalaženje financijskog rješenja za kompaniju na međunarodnom financijskom tržištu, no niti jedna financijska institucija nije bila voljna ulaziti u kreditni aranžman s Foretnovom zbog toga što je 50 posto vlasnika tada bilo pod sankcijama i zbog činjenice da je dio kredita koji se treba refinancirati također od sankcioniranoga kreditora, odnosno VTB banke iz Rusije.


Jedino rješenje koje je kompanija imala pronašla je u postojećem kreditoru, američkom investicijskom fond HPS, koji je uz produžetak svoga postojećega kredita odobrio dodatnih 450 milijuna eura kako bi iz kreditne strukture Fortenove isplatio kredit sankcionirane banke.


Nakon što se oslobodila sankcioniranog ruskog kapitala, vlasnik Fortenove postao je Pavle Vujnovac i njegova tvrtka Open Pass koja u vlasništvu ima 93,78 posto dionica, dok ostatak od 6,22 posto drži 80 malih dioničara, a nakon vlasničkog preoblikovanja poručeno je da je spašeno 47 tisuća radnih mjesta. Podmireni su i dugovi dobavljačima, koji su na to čekali još od 2017. godine.


Zbog dugova, već prodani važni dijelovi poslovanja


Fortenova je za otplatu dugova već morala prodavati dijelove svog poslovanja, i to one najuspješnije. Najprije je 2021. za 615 milijuna eura prodala Poslovnu grupu Zamrznute hrane, koja obuhvaća Ledo plus d.o.o. u Hrvatskoj, Ledo Čitluk u Bosni i Hercegovini te Frikom d.o.o. u Srbiji, kao i nekoliko povezanih društava na drugim tržištima jugoistočne Europe, portfelj brendova zamrznute hrane i sladoleda koji su tržišni lideri u Hrvatskoj, Srbiji i BiH. Poslovna grupa Zamrznute hrane prodana je za 615 milijuna eura Nomad Foodsu.


Prema postojećem kreditnom zaduženju i zahtjevima kreditora HPS-a, Fortenova je morala započeti s procesom prodaje tvrtki iz sektora agrobiznisa još krajem 2023. godine. Prodaja je realizirana na ljeto ove godine kada su Belje, Vupik i PIK Vinkovici prodani Podravki za 330 milijuna eura.