Reagirali

HUP: Poslodavci su za napuštanje politike intervencionizma

Hina

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Irena Weber je istaknula da u novim mjerama Vlade nema nikakvih iznenađenja, odnosno da su poslodavci to i očekivali



Glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Irena Weber u petak je kazala da se poslodavci zalažu za ukidanje politike intervencionizma, te da ne očekuje da će danas najavljeno povećanje cijena struje i plina izazvati novi val poskupljenja.


Weber je istaknula da u novim mjerama Vlade nema nikakvih iznenađenja, odnosno da su poslodavci to i očekivali.


Dodala je da većina hrvatskog gospodarstva već više od godinu dana funkcionira u tržišnom režimu u pogledu plaćanja troškova energije.




“Poduzetnici, najveći potrošači i najveći poslodavci već godinu i pol dana plaćaju tržišne cijene električne energije”, rekla je Weber.


Nastavak subvencija za male, mikro, poduzetnike i obrte smatra dobrim.


Ne očekuje novi val poskupljenja, budući da se radi o postupnom smanjivanju subvencija.


HUP prema njezinim riječima podržava napuštanje intervencionizma, budući da želi što manje države u tržišnoj ekonomiji. S druge strane, kaže da je poduzetnicima je bitno u slučaju većih šokova i kriza imati sigurnost i izvjesnost.


HUP-ova želja: gospodarstvu niža cijena energije nego kućanstvima


Poslodavci bi, istaknula je, voljeli vidjeti približavanje vladine energetske politike onoj koju provodi većina europskih država, a to je niža cijena električne energije za gospodarstvo od cijene za kućanstva.


Čelnica HUP-a smatra da bi to potaknulo konkurentnost gospodarstva.


“Subvencije koje smo vidjeli zadnjih nekoliko godina nisu besplatne. To smo sve platili mi – poslodavci i kućanstva, tako da ima smisla krenuti lagano s izlazom iz intervencionističkih mjera”, kaže Weber, koja predlaže da iznosi iz proračuna koji su se trošili za subvencioniranje budu selektivni.


“(Ministar financija Marko – op.ur) Primorac je danas najavio novo izdanje trezoraca. Dakle, mi subvencioniramo kućanstva od kojih ipak velika većina može plaćati tržišnu cijenu struje”, smatra Weber koja je za solidarnost i pomaganje onim kućanstvima koja su u teškoj financijskoj situaciji, ali bi pri tome trebalo pomagati samo one kojima to zaista treba.


“Onima koji mogu plaćati, a među njima su i rentijeri i svi ostali koji imaju snage platiti tržišnu cijenu struje, trebalo bi prekinuti s takvom praksom i onda upotrijebiti ta sredstva za modernizaciju elektroenergetske mreže i ulaganje u obnovljive izvore energije, što će dugoročno osigurati nižu cijenu električne energije”, rekla je.