Ilustracija / Foto Milan Đekić
Cijene su i po mom skromnom mišljenju previsoke, priznaje Marko Primorac
povezane vijesti
Cijene hrane narasle su puno. Dok kupci pri kupnji na tržnicama važu svaki gram, velika poskupljenja dokazuju i podaci Ministarstva poljoprivrede. Kako prenosi RTL, cijena mahuna sada se kreće oko 5 eura po kilogramu, 40 posto skuplje nego lani. Pet eura su i rotkvice.
Skuplja je i puterica i cijena joj je oko tri eura i 60 centi. Tri i pol eura košta blitva. U odnosu na isto razdoblje prošle godine skuplja je 35 posto, a skočila je i cijena cvjetače i sada je oko tri eura i 30 centi. I dok je lani za sve ove namirnice trebalo izdvojiti 15 eura, sada čak – 21 euro.
Poskupjet će i svinjsko meso
Poskupjet će i svinjsko meso – do 30 posto, već su najavili proizvođači.
“Ako proizvođači dignu cijenu, normalno da onda moramo i mi dići cijenu. To nema veze s nama trgovcima koji rade s mesom”, govori za RTL mesar Neven Piculek koji smatra da za poskupljenje nema razloga: “Trenutno s obzirom kakva je stabilna situacija sa svime – nema.”
“Šećer ide duplo prema gore”
Za poljoprivrednike itekako ima razloga da poskupi šećer. Za RTL Mato Brlošić, poljoprivrednik i član Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore najavljuje: “Moguće je da će biti i šećer skuplji jer elementarne nepogode još uz ove bolesti šećerna repa je najviše pogođena. Kad izgubimo šećeranu zasigurno šećer ide duplo prema gore. Duplo sigurno.”
Što o svemu kaže ministar?
“Ne očekujte od mene da komentiram cijene svinjetine, trešanja i nekakvih proizvoda na placu, postoje institucije koje se time bave. Cijene su i po mom skromnom mišljenju previsoke i treba činiti sve što je u našoj moći da te cijene budu što niže”, kaže minisar financija Marko Primorac.
“To je sramotna izjava. Ministar bi trebao znati koliko košta cijena kruha i ne bi smio biti ministar financija ako ne zna koliko košta prosječna cijena kruha u Hrvatskoj, a ne da ga to ne zanima.
Naravno da ga ne zanima jer njima PDV puni proračun i što su više cijene – više je prihoda u proračunu, a kako građani žive baš ga briga”, oštra je za RTL Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.
Vladu poziva da poveća broj proizvoda s ograničenim cijenama, jer, kako ističe, od 2022. cijena hrane u prosjeku je veća čak – 50 posto.
Cijeli prilog pogledajte OVDJE.