Foto Marko Gracin
Pogranične hrvatske i slovenske općine i gradovi šire suradnju, potencijali su neograničeni
povezane vijesti
U Domu na Vidmu u slovenskoj Ilirskoj Bistrici danas je održana prva prekogranična Poslovna burza lokalnih pružatelja usluga na kojoj su se prvi put službeno susreli domaći proizvođači i pružatelji turističkih usluga s obje strane granice.
Sastanak koji je okupio 38 registriranih pružatelja usluga iz gastronomije, hotelijerstva, poljoprivrede, sporta i kulture organizirali su Turistički informativni centar Ilirska Bistrica i Društvo turističkih novinara Slovenije s ciljem jačanja razvoja turizma i poticanja veće suradnje turističkih gospodarstvenika s obje strane granice.
Pala granica, otvorio se ogroman prostor
– Nakon što je početkom ove godine pala granica između Hrvatske i Slovenije u bivšim pograničnim općinama otvorio se ogroman neiskorišteni turistički prostor.
Nepostojanje granice koja je tijekom povijesti istovremeno razdvajala i spajala, danas je izvrstan proizvod koji otvara vrata novoj prekograničnoj turističkoj destinaciji i stvaranju novih turističkih proizvoda i zajedničkih partnerstava.
Pogranično područje s obiju strana uglavnom se smatra tranzitom, odnosno predstavlja put prema Kvarneru i obali. Međutim, riječ je o području koje ima bogatu povijesnu i kulturnu baštinu, autohtone proizvode te ima što ponuditi gostima.
Upravo stoga ovaj susret, upoznavanje i razmjena kontakata lokalnih ponuđača te ostvarivanje partnerstava može biti prvi korak prema uspostavi prekogranične destinacije i suradnje u području industrije, sporta, kulture i turizma, rekla je Marijana Grčman, predsjednica Društva slovenskih turističkih novinara.
Ponuda Viškova, Kastva, Matulja, Lovrana i Buja
Uz slovenske lokalne turističke zajednice, gospodarstvenike, pružatelje usluga outdoor turizma, današnjoj poslovnoj radionici priključili su se i lokalne turističke zajednice iz Hrvatske, i to TZ Matulji, Lovran, Viškovo, Kastav i Buje prezentirajući vlastitu turističku ponudu.
U sklopu poslovne radionice održan je i okrugli stol naziva “Povezani u budućnosti” na kojoj su predstavnici hrvatskog i slovenskog turističkog gospodarstva razgovarali o mogućnostima prekogranične suradnje i zajedničkih projekata u turizmu.
– Vrlo smo slični, imamo iste korijene te nas povezuje zajednička kulturna baština i povijest. Zato ovaj prostor treba graditi na prekograničju te ga promicati kao svoju jedinstvenu posebnost, kazala je Maja Uljan, direktorica TIC Ilirska Bistrica govoreći kako upravo biciklizam i outdoor turizam proizvodi koji imaju najveći potencijal za razvoj u ovim prostorima.
– Dvije prijateljske pogranične općine, Matulji i Ilirska Bistrica surađuju već dugi niz godina, a prošle smo godine s njima i pobratimljenom Općinom Brda potpisali i sporazum o zajedničkoj suradnji te smo odradili niz aktivnosti.
Veže nas mentalitet, naša su mjesta pravi biseri
Ono što nas veže jest prije svega mentalitet, a naša su ruralna mjesta pravi biseri i potencijal za razvoj turizma te zajednička suradnja i povezivanje otvara mogućnosti razvijanja outdoor turizma te sportskih i zabavnih manifestacija, naročito u predsezoni i posezoni, istaknula je danas Marijana Kalčić, direktorica Turističke zajednice Matulji te jedna od panelistica jučerašnjeg okrugloga stola.
Članovi Društva turističkih novinara u Sloveniji na kraju su s načelnikom Općine Ilirska Bistrica Gregorom Kovačičem potpisali Zelenu obaveza slovenskog turizma kojom su se obvezali da će zajednički promicati pogranične područje te raditi na projektima kojima će razvijati programe prekograničnog turizma, stvaranja novih partnerstava i povezivanje turističkih aktera.