Kazna od 132 tisuće €

Domaći trgovački lanac globljen zbog nepoštenog odnosa prema dobavljačima. Ovo je tumačenje

Orjana Antešić

Sa svojom mrežom od 1.257 trgovina Studenac i nadalje drži vodeću poziciju prema broju prodajnih mjest



Zbog teške povrede Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom (ZNTP), Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) kaznila je omiški Studenac, i to sa 132.000 eura, priopćili su jučer iz ovog regulatornog tijela.


Rezultat je to upravnog postupka koji je AZTN pokrenuo po službenoj dužnosti, slijedom kojeg je utvrđeno da je Studenac iskoristio značajnu pregovaračku snagu nametanjem nepoštene trgovačke prakse prema trima dobavljačima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.


Kataloško oglašavanje


Iz priopćenja AZTN-a doznaje se da je Studenac kršio zakonske odredbe na više načina, počev od toga da u ugovornom odnosu s dobavljačima cijena proizvoda nije bila u pisanom obliku ugovorena prije njihove isporuke, do toga da je plaćanja izvršavao u rokovima duljim od 30 dana u slučajevima gdje se radilo o pokvarljivim poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, odnosno dulje od 60 dana ukoliko se radilo o proizvodima koji se ne smatraju pokvarljivima.




Također, AZTN je utvrdio i da je Studenac »nezakonito, zbog slabog obrtaja, vraćao poljoprivredne i prehrambene proizvode, prema iznimci koja prethodno nije ugovorena na jasan i nedvosmislen način«, a nametanje nepoštene trgovačke prakse prema dobavljačima AZTN je utvrdio i u segmentu kataloškog oglašavanja. Kako je utvrdilo ovo regulatorno tijelo, Studenac je obračunao naknade za uslugu objave u svojem katalogu, pri čemu »nije istaknuo cijene prema ugovorenom cjeniku marketinških usluga, kao niti popust koji je odobrio, već je obračunao cijenu umanjenu za iznos popusta, što prethodno nije ugovoreno s dobavljačima u pisanom obliku na jasan i nedvosmislen način«.


– Tako obračunate naknade za usluge kupca, čije ostvarenje treba ovisiti o stvarnom i mjerljivom učinku kupca, nisu ni ugovorene u skladu s odredbama ZNTP-a, ni jasno specificirane na računima Studenca d.o.o., pojašnjava se u prioćenju AZTN-a.


Postignut cilj


Za »odrezanu« kaznu u iznosu od 132.000 eura iz AZTN-a navode da je ista utvrđena »uzimajući u obzir težinu, opseg, vrijeme trajanja i posljedice povrede za dobavljače, kao i više olakotnih okolnosti«.


– AZTN smatra da je s ovako izrečenom novčanom kaznom ostvaren cilj njezina izricanja u smislu odvraćanja od povreda Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom, ne samo u odnosu na Studenac, već i u odnosu na ostale adresate istog zakona, zaključuje se u priopćenju.


Sa svojom mrežom od 1.257 trgovina Studenac i nadalje drži vodeću poziciju prema broju prodajnih mjesta, međutim, riječ je o trgovinama pretežno manjih formata, tipa male prodavaonice i samoposluge. Krajem prošle godine Studenac svoje trgovine nije imao jedino na području Vukovarsko-srijemske županije. Značajan je trgovac u regiji Jadranska Hrvatska jer u svih sedam priobalnih županija ima prodajna mjesta. Pored Dubrovačko-neretvanske županije u kojoj je vodeći trgovac, Studenac je lani zadržao drugu poziciju u Splitsko-dalmatinskoj županiji, u kojoj ostvaruje nešto više od jedne četvrtine prihoda od trgovine na malo mješovitom robom, dok treću poziciju prema tržišnom udjelu »drži« u Zadarskoj županiji, a petu u Istarskoj i u Šibensko-kninskoj županiji.


Lani među TOP 5 trgovaca


Prema zadnjem AZTN-ovom istraživanju tržišta trgovine na malo mješovitom robom, pretežno hranom, pićima i higijenskim proizvodima za domaćinstvo, onim za 2023. godinu, Studenac je bio u »Top 5« trgovaca koji su lani zabilježili najveći nominalni rast prihoda, pretekavši pritom i Plodine i Tommy, kao i KTC i Eurospin. Taj jače izražen rast prihoda, kao i tržišnog udjela u trgovini na malo mješovitom robom Studenca u prošloj godini primarno se tumači kao rezultat preuzimanja Strahinjčice i Špara Bjelovar te manjeg broja prodajnih mjesta lokalnih trgovaca na malo na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije.