
Foto REUTERS/Carlos Barria
Vjerovali ili ne vjerovali Trumpu, na Wall Streetu mogu vjerovati svojim očima dok gledaju dionice diljem svijeta kako padaju
povezane vijesti
Američko tržište dionica oštro je palo nakon što je Donald Trump sinoć najavio niz carina za skoro sve zemlje svijeta. Veliki brendovi – poput Nikea, Applea i Amazona – bilježe pad cijena dionica, ali Bijela kuća poručuje Wall Streetu da “vjeruje predsjedniku Trumpu”.
Sam Trump na društvenim je mrežama poručio: “OPERACIJA JE GOTOVA! PACIJENT PREŽIVIO!”. Njegove carine izazvale su niz kritika. Trumpov bivši potpredsjednik Mike Pence tako kaže da “dizanje svjetskog trgovinskog sustava u zrak ima posljedice koje predsjednik ne spominje.”
Dionice padaju, ulagači u šoku
Vjerovali ili ne vjerovali Trumpu, na Wall Streetu mogu vjerovati svojim očima dok gledaju dionice diljem svijeta kako padaju, dok se ulagači suočavaju s Trumpovim carinama.
U vrijeme pisanja ovog teksta, indeks S&P 500 pao je 3,8%, a Nasdaq gotovo 5%, povučen tehnološkim divom Appleom, koji je pao 8%. Proizvođač iPhonea jedna je od tvrtki koja je najviše izložena carinskom riziku, s obzirom da je Kina, pogođena golemim carinama od 54%, ključno proizvodno središte za Apple.
Zapravo, padovi su bili najveći u tvrtkama čiji opskrbni lanci najviše ovise o inozemnoj proizvodnji – poput Applea, ali i Amazona (7% pad) i Nikea (11%).
Od siječnja, kada je s radom službeno započela Trumpova administracija, američka su tržišta izgubila 10% svoje vrijednosti, označavajući najgori 10-tjedni početak pod novim predsjednikom od Georgea W. Busha 2001. na vrhuncu tadašnje rasprodaje internetskih tvrtki.
U Europi – brodarski div Maersk, koji se smatra barometrom svjetske trgovine – pao je za 9,5%. Indeks FTSE 100 u Ujedinjenom Kraljevstvu pao je za 1,6%, dok su francuski CAC 40 i njemački DAX zabilježili veće gubitke od 3,3%, odnosno 3,1%.
Sprema se odgovor na brutalnu odluku
U Kanadi, premijer Mark Carney najavljuje carine od 25% na određena američka vozila, nakon što je Trump uveo carine od 25% na uvoz svih vozila. Velika Britanija sastavila je popis od 400 stranica američkih proizvoda koje bi mogala pogoditi carinama, u onome što izgleda kao pooštravanje Starmerovog stava o Trumpovim carinama.OP
Podsjetimo, Trump je najavio carine od 10% za većinu zemalja – uključujući UK – od subote, s višim stopama za neke od najvećih američkih trgovinskih partnera od 9. travnja – uključujući i cijelu Europsku uniju, kojoj je “opalio” carine do 20%.
Nakon sastanka s predstavnicima industrije, francuski predsjednik Emmanuel Macron kaže da su Trumpove carine “šok za međunarodnu trgovinu”, rekavši da će imati “veliki utjecaj” na europsko gospodarstvo.
“Odluka koja je objavljena sinoć je brutalna i neutemeljena odluka”, kaže Macron, dodajući da će američko gospodarstvo i potrošači izaći “siromašniji i slabiji”.
Podsjetimo, Europska unija je među najteže pogođenima, a šefica Europske komisije Ursula von der Leyen nazvala je Trumpove carine “velikim udarcem svjetskoj ekonomiji”. Upozorila je da će “posljedice biti strašne za milijune ljudi diljem svijeta”.
Mnogi ekonomisti upozoravaju da bi Trumpove carine mogle dovesti do globalnog trgovinskog rata, a povećani troškovi prenijet će se na američke potrošače, podižući cijene i prijeteći recesijom. Neuredan globalni trgovinski rat izgleda neizbježan, slaže se velika većina promatrača.
Američki senatori nastoje ograničiti Trumpovu moć
Dvoje zakonodavaca u senatskom odboru za financije u četvrtak je predstavilo zakon s ciljem da ograniče sposobnost američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvodi carine, koje bi prema prijedlogu zakona trebao odobravati Kongres unutar 60 dana.
Republikanski senator Chuck Grassley i demokratkinja Maria Cantwell predstavili su zakon prema kojemu bi predsjednik trebao obavijestiti Kongres o novim carinama i objasniti razloge za njihovo uvođenje, uključujući analizu potencijalnog učinka na američka poduzeća i potrošače.
Oba doma Kongresa bi potom trebala odobriti nove carine u roku od 60 dana, a u protivnom će sve nove carine na uvoz prestati važiti.
“Ovaj zakon ponovo potvrđuje ulogu Kongresa u trgovinskoj politici kako bi se osiguralo da su trgovinske politike, temeljene na pravilima, transparentne, konzistentne i da doprinose američkoj javnosti”, rekla je Cantwell.
“Kao predstavnik američkog naroda, Kongres ima dužnost zaustaviti postupke koji bi mu naudili”.
Trump je u srijedu iskoristio izvanredne ovlasti kako bi uveo carine na uvoz u Sjedinjene Američke Države te intenzivirao trgovinski rat koji prijeti poremetiti globalne saveze.
Carine su unijele nemir na svjetska tržišta, a kritizirali su ih drugi vođe koji se suočavaju s krajem razdoblja trgovinske liberalizacije koja je desetljećima obilježavala globalni poredak.
Zakon, oblikovan prema rezoluciji iz 1973. koja ograničava moć predsjednika da bez pristanka Kongresa šalje vojsku u inozemne sukobe, ograničit će sposobnost predsjednika da uvodi unilateralne carine bez odobrenja Kongresa.
“Kongres je predugo izvršnoj grani (vlasti) delegirao svoje jasne ovlasti nad regulacijom međudržavne i strane trgovine”, kazao je Grassley.
Grassleyjeva matična savezna država Iowa uvelike ovisi o izvozu poljoprivrednih proizvoda, a u Washingtonu, saveznoj državi koju predstavlja Cantwell, sjedišta su mnogih velikih izvoznika poput Boeinga.