Ilustracija S. Drechsler / arhiva NL
Kad je stopa PDV-a 2019. godine snižena s 25 na 13 posto za svježe meso, voće, povrće i jaja, pokazalo se da je te godine bilo jeftinije jedino voće
povezane vijesti
- Mišići i maskulinitet u domaćoj politici: “Milinović je prvi kopirao Putina. Ali sve je počelo s Tuđmanom i Sanaderom”
- Španjolska podupire potrošnju nižim porezima. Nulta stopa PDV-a na osnovne namirnice
- Visoku upravni sud presudio: ‘Zdravko Marić nije bio u sukobu interesa zbog ljetovanja na Lošinju’
ZAGREB – Danas je na snagu stupio Vladin paket mjera za ublažavanje udara rasta cijena energenta na građane i gospodarstvo, ukupno vrijedan 4,8 milijardi kuna. Od tog iznosa 2,1 milijarda kuna otpada na snižavanje stopa PDV-a na isporuku energenata, hranu, menstrualne potrepštine te ulaznice za kulturne, sportske i ostale priredbe. No, to ne znači da će danas svi ti proizvodi i usluge automatski biti jeftiniji, Vlada je i kod predstavljanja tog paketa sredinom veljače naglasila da mjere donosi kako bi ublažila poskupljenje. U međuvremenu je počeo i rat u Ukrajini što je značilo dodatni pritisak inflacije, osobiti poskupljenja energenata i hrane.
Proizvodnja hrane
Trgovački lanci su već u veljači, dakle i prije službenog snižavanja PDV-a, počeli najavljivati da će i ranije u svoje cijene ukalkulirati Vladinu najavu sniženja PDV-a, pa je malo vjerojatno da će to još jednom učiniti danas.
A, od danas će država na svježe meso, ribu, kakao, voće, povrće i jestiva ulja naplaćivati najnižu stopu PDV-a onu od pet posto, dok je ona dosad bila 13 posto. Uz to je s 25 posto na pet posto snižena stopa PDV-a na maslac i margarin.
Kad je stopa PDV-a 2019. godine snižena s 25 na 13 posto za svježe meso, voće, povrće i jaja, pokazalo se da je te godine bilo jeftinije jedino voće. Vlada je, baš kako bi utjecala na niže cijene hrane, ali i zaštitila poslovanje poljoprivrednika na pet posto snizila stopu PDV-a za umjetno gnojivo, pesticide i sadnice.
Na 13 posto snižava se i stopa PDV-a na menstrualne potrepštine, odnosno uloške i tampone, a dodatna mjera za područje kulture i sporta znači smanjenje PDV-a na ulaznice za sportske, kulturne i ostale priredbe s 25 i 13 posto na 5 posto.
Ministar financija Zdravko Marić jučer je nakon sjednice Vlade poručio da Vlada očekuje da se novo snižavanje PDV-a prelije tamo gdje je namijenjeno, a to su potrošači. No, na primjedbu da nema jamstva da će se to dogoditi, posebice u situaciji kad se svaki dana najavljuje da će pojedini prehrambeni proizvodi zbog globalne situacije biti skuplji, odgovorio je da »nikada nije bilo jamstva da će se snižavanje poreza do kraja preliti na građane«, pa je podsjetio i kako je Vlada u više navrata smanjivala porez na dohodak, ali da to nije uvijek moralo značiti i veću neto plaću za radnike, jer su pojedini poslodavci onda smanjivali bruto plaće, pa je radnik u konačnici nastavio dobivati isti iznos.
Uz napomenu da se poreznom politikom ne mogu riješiti svi problemi, ministar je poručio da se ipak može utjecati na to da se na potrošače prelije veći dio snižavanja PDV-a i da taj utjecaj imaju i dužnosnici kad o tome govore, ali i novinari kad propituju koliko se od poreznog rasterećenja prelilo onima kojima je namijenjeno.
Nužna solidarnost
Potrošači će svakako u potpunosti osjetiti snižavanje PDV-a na energente, odnosno isporuku plina i toplinske energije, jer se te cijene određuju administrativno i moraju ih odobriti regulatorna tijela. I u tim slučajevima PDV se snižava s 25 na 13 posto, s time da će PDV na plin u sljedećih 12, mjeseci odnosno do 1. travnja sljedeće godine biti pet posto. Hoće li ta privremena mjera postati trajna ovisit će o kretanju cijena plina na globalnom tržištu.
Od danas je s 25 na 13 posto snižen i PDV na ogrjevno drvo, pelet, briket i sječku.
No, kako samo snižavanje PDV-a ne bi dovoljno ublažilo poskupljenje plina, Vlada je odlučila subvencionirati na godinu dana cijenu plina za kućanstva i poduzetništvo na što će u godinu dana biti potrošeno milijardu i 200 milijuna kuna. Podsjetio je na to na početku sjednice Vlade i premijer Plenković dodajući da je uz povećanje vaučera za plaćanje računa za struju i plin s 200 na 400 kuna mjesečno za ugrožena kućanstva, Vlada odlučila i umirovljenicima isplatiti svojevrsni dodatak. Više od 720 tisuća umirovljenika s mirovinom do četiri tisuće kuna dobit će dodatak, ovisno o visini mirovine, od 400 do 1.200 kuna.
– Tako brinemo o našim sugrađanima kojima je solidarnost, kao jedna od temeljnih društvenih kategorija, najviše i potrebna u ovome trenutku, kazao je Plenković podsjećajući da je Vlada više puta intervenirala i kad je riječ o cijenama naftnih derivata. Tako su ograničena marže na prodaju dizela, plavog dizela i benzina, a Vlada je snizila i trošarine što je potez ukupno vrijedan 152 milijuna kuna.
Police pune, nestašica nema
Podaci Ministarstva financija, odnosno podaci o fiskaliziranim računima u prvom tromjesečju ove godine ukazuju na to da u hrvatskoj nema pojačane kupnje namirnica pod utjecajem rata u Ukrajini i straha od nestašica, ustvrdio je to ministar Marić. Ne očekuje ni prekide u opskrbnim i distribucijskim, lancima, te zaključuje da ne bi trebalo doći do oskudice i nestašice.
– Na svim policama je dovoljno svega, osim ako je roba na jakoj akcijskoj cijeni kod čega je uobičajeno da se polica brže isprazni, kazao je Marić te je dodao da je dobro i da maloprodajni lanci šalju takve poruke da se ne bi stekao dojam da samo Vladini dužnosnici pokušavaju umiriti javnost.