Ilustracija / Foto arhiva NL
Sindikat turizma i usluga o nesigurnosti radnog mjesta zbog sezonalnosti te malim plaćama i teškim uvjetima rada
povezane vijesti
Već duži niz godina svjedoci smo urušavanja tržišta rada u djelatnostima turizma i ugostiteljstva, a pandemija je dodatno urušila djelatnost koji zapošljava značajan broj radnika u Republici Hrvatskoj.
Poručili su to u priopćenju iz Sindikata turizma i usluga Hrvatske (STUH) navodeći kako se turistička sezona u Hrvatskoj polako bliži kraju, a iznimno dobri rezultati i pozitivni učinci na državni proračun glavne su teme koje okupiraju javnost.
A nedavno je predstavljena i Strategija razvoja hrvatskog turizma do 2030. godine, s naglaskom na potrebu novog smjera razvoja hrvatskog turizma, smjera prema kvaliteti i održivosti, uz potrebu jačanja ljudskih potencijala, a posebno u dijelu kreiranja kvalitetnih radnih mjesta.
Međutim, u STUH-u su upozorili kako je nesigurnost radnog mjesta zbog sezonalnosti posla dodatno ugrozila male plaće radnika koje su u prosjeku i 20 posto niže od prosječnih plaća ostalih radnika u Hrvatskoj i koje im ne mogu osigurati podmirivanje osnovnih životnih potreba.
Radnici rade u izuzetno teškim uvjetima, rade po 60 i više sati tjedno, bez stanki i odmora. Iz svih tih razloga turizam je postao prijelazni sektor u kojemu radnici ostaju dok ne pronađu drugi posao.
– Budućnost radnika u turizmu je ozbiljno ugrožena. Sve to nikako ne može biti podloga za razvoj hrvatskog turizma, niti za njegov smjer prema kvaliteti koja iziskuje kvalificirane, stručne i za svoj rad adekvatno plaćene radnike.
Ne osporavamo usvojenu Strategiju, naprotiv, nadamo se kako će biti dosljedno provedena u svim svojim segmentima, ali nadamo se i kako će svojom primjenom unijeti nužno potrebne promjene koje će biti na korist radnika u ugostiteljstvu i turizmu i kako će, osim poslodavaca, i država poduzeti sve moguće mjere kako bi položaj radnika u ovim djelatnostima bio bolji – njihove plaće znatno veće nego što su sada, a radna mjesta sigurna, i kako će ugostiteljska zanimanja konačno postati privlačna mladim ljudima koji stupaju na tržište rada, a ne tek usputna stanica u njihovom radnom stažu, kazao je Eduard Andrić, predsjednik STUH-a.
Dodao je kako sektor turizma mora osigurati bolje ekonomske i socijalne uvjete svojoj radnoj snazi, s većom stabilnošću i boljim plaćama uz dostojanstveno vrednovanje svih zanimanja u sektoru.
Stoga je pozivao poslodavce, sva nadležna ministarstva i Vladu na daljnji dijalog u cilju provođenja hitnih mjera za zaštitu ekonomskih i socijalnih prava radnika u sektoru turizma.