Foto Reuters
povezane vijesti
Nizozemski tehnološki div ASML mora tražiti dozvolu za servisiranje ‘starijih’ strojeva za proizvodnju čipova koje je prodao kineskim kupcima, istaknula je nizozemska vlada, proširujući ograničenja izvoza u azijskog diva.
Nizozemska vlada zabranila je de facto domaćoj tvrtki pod pritiskom Washingtona isporuke najsuvremenijih EUV strojeva kineskim kupcima, a prije godinu dana uvela joj je i obavezu pribavljanja dozvole za izvoz NXT:2000 serije i sofisticiranijih DUV strojeva.
EUV strojevi koriste tehnologiju litografije baziranu na ekstremnom ultraljubičastom zračenju za izradu najsofisticiranijih čipova za umjetnu inteligenciju. DUV strojevi koriste pak tehnologiju litografije baziranu na ‘namakanju’ za izradu čipova za potrošačku elektroniku.
U listopadu prošle godine SAD je jednostrano počeo ograničavati isporuke ‘starijih’ ASML-ovih strojeva 1970i i 1980i, uz argument da sadrže neke američke dijelove.
Prošli četvrtak američko ministarstvo trgovine ažuriralo je propise o izvozu, a ažurirani nizozemski propisi preuzeli su američku formulaciju u relevantnim dijelovima o litografiji.
“Odluku donosim zbog naše sigurnosti”, rekla je tada nizozemska ministrica trgovine Reinette Klever. “Vidimo da zbog tehnološkog razvoja izvoz tih strojeva nosi više sigurnosnih rizika”, dodala je Klever.
Izmijenjeni nizozemski propisi obuhvaćaju tako i starije ASML-ove strojeve 1970i i 1980i DUV, koji su se našli u fokusu pozornosti nakon uspjeha kineskih tvrtki poput SMIC-a u proizvodnji naprednih čipova.
U utorak nizozemsko ministarstvo vanjskih poslova pojasnilo je da izvozna ograničenja za 1970i i 1980i DUV uključuju i njihovo održavanje.
„Servisiranje… je provjereno u sklopu zahtjeva o pribavljanju dozvola (i uključuje)… dijelove, softver i tehnologiju razvijenu za tu opremu”, pojasnilo je ministarstvo u priopćenju.
“Od 6. rujna 2024. obveza o pribavljanju dozvola proširena je” i na ASML-ove strojeve 1980di i 1970di, dodali su.
ASML nije želio komentirati novo ograničenje.
Nizozemska kompanija dominira svjetskim tržištem strojeva baziranih litografiji, a Kina je njezino treće tržište po prodaji, nakon Tajvana i Južne Koreje.
Početkom mjeseca izvršni direktor Christophe Fouquet rekao je da očekuje nova američka ograničenja.
Kampanja koju SAD predvodi, nastojeći ograničiti izvoz ASML-ovih strojeva u Kinu, u ime nacionalne sigurnosti, poprimila je u međuvremenu više “ekonomske motive”, ustvrdio je izvršni direktor nizozemske tvrtke prošle srijede na konferenciji banke Citi u New Yorku.
“Mislim da je sve teže tvrditi da se radi o nacionalnoj sigurnosti”, ocijenio je.
“Pritisak da se uvedu (dodatna) ograničenja najvjerojatnije će ojačati, ali isto tako mislim da će ojačati i otpor te sam mišljenja da se moramo nadati da ćemo postići određenu ravnotežu jer svi mi kao tvrtka želimo malo jasnoće, malo stabilnosti”, zaključio je Fouquet.
ASML-ov prihod i dobit oštro su pali u drugom tromjesečju zbog neizvjesnosti na tržištu i nepovoljnog “makrookruženja”, prema poslovnom izvješću objavljenom u srpnju. Prihod je pao gotovo 10 posto, na 6,2 milijarde eura. Još je snažnije potonula neto dobit, za 19 posto, na 1,6 milijardi eura.