Foto Reuters
povezane vijesti
Nizozemski proizvođač strojeva za čipove ASML izvijestio je u četvrtak da očekuje snažan rast prihoda i u idućim godinama, za osam do 14 posto, zahvaljujući umjetnoj inteligenciji koja potiče potražnju za sofisticiranim proizvodnim alatima.
Sredinom listopada kompanija je izvijestila da joj je ukupni neto prihod u razdoblju od srpnja bio veći za 11,7 posto nego lani, poskočivši na 7,65 milijardi eura.
Neto vrijednost rezervacija bila je pak neznatno niža nego prošlog ljeta i iznosila je 2,63 milijarde eura. Još u drugom tromjesečju bila je dvostruko veća, a u četvrtom lanjskom tromjesečju iznosila je 9,2 milijarde eura.
U cijeloj 2024. godini neto ukupni prihod trebao bi iznositi 28 milijardi eura, pokazalo je poslovno izvješće objavljeno 16. listopada.
U četvrtak istaknuli su u dugoročnoj prognozi da do 2030. godine očekuju prihod u rasponu od 44 milijarde do 60 milijardi eura.
„Očekujemo da će naša sposobnost pojačane upotrebe tehnologije ekstremnog ultraljubičastog zračenja (EUV) i u idućih deset godina… osigurati ASML-u dobru poziciju da podupre i da iskoristi priliku koju nudi umjetna inteligencija”, rekao je izvršni direktor Chrisophe Fouquet.
To bi ASML-u osiguralo značajan rast prihoda i profitabilnosti, dodao je Fouquet.
Prilikom predstavljanja poslovnih rezultata u trećem tromjesečju izvršni direktor ASML-a bio je rekao da potražnja za čipovima za umjetnu inteligenciju doživljava procvat, ali tržište memorijskih i čipova za procesore posustaje.
Uprava je zato bila snizila procjenu ukupnog neto prihoda u 2025. godini na 30 do 35 milijardi eura, “donji dio prognoziranog raspona”, rekao je tada Fouquet.
ASML je najveća europska tehnološka tvrtka i vodeći dobavljač strojeva za proizvodnju čipova, s klijentima u rasponu od tajvanskog proizvođača čipova za umjetnu inteligenciju TSMC-a, preko Intela i Samsunga koji proizvode čipove za procesore, do tvrtki specijaliziranih za memorijske čipove Micron i SK Hynix.
Intel i Samsung odgađaju u zadnje vrijeme narudžbe zbog slabe potražnje za svim kategorijama čipova, osim onih za umjetnu inteligenciju.
ASML istodobno ne smije prodavati strojeve bazirane na EUV tehnologiji Kini zbog nizozemskih i američkih ograničenja.
Sredinom rujna nizozemska vlada zabranila je de facto pod pritiskom Washingtona ASML-U isporuke najsuvremenijih EUV strojeva kineskim kupcima, a prije približno godinu dana uvela joj je i obavezu pribavljanja dozvole za izvoz NXT:2000 serije i sofisticiranijih DUV strojeva.
Početkom rujna američko ministarstvo trgovine ažuriralo je propise o izvozu, a ažurirani nizozemski propisi preuzeli su američku formulaciju u relevantnim dijelovima o litografiji.
Kina je u trećem tromjesečju činila gotovo polovinu ASML-ovog neto prihoda, uz iznos od 2,79 milijardi eura, najviši od ulaska nizozemske tvrtke na kinesko tržište.
Kompanija sada očekuje da će udio Kine u prihodu pasti na 20 posto, s više od 40 posto u prethodnih šest tromjesečja.