Foto Davor Kovačević
Prva faza centra koji će se graditi u Zaboku vrijedna je 120.000.000 kn. Ugovor su potpisali Leslie Davis, Dragan Primorac i Opća bolnica Zabok
povezane vijesti
U Zaboku uskoro počinje gradnja Centra za personalizirano liječenje malignih bolesti, koji će već početkom 2024. godine hrvatskim pacijentima omogućiti dijagnostičke i terapijske usluge jednake onima u vodećim medicinskim centrima u SAD-u.
Ugovor o suradnji na tom projektu potpisali su danas u Zagrebu Leslie Davis, predsjednica University of Pittsburgh Medical Center (UPMC) i prof. dr. Dragan Primorac, osnivač partnerske institucije Specijalna bolnica Sv. Katarina.
Vrijednost ove investicije u prvoj fazi iznosi oko 120 milijuna kuna, a u cijelosti je financira UPMC. Istodobno je potpisan Ugovor o suradnji UPMC-a i Opće bolnice Zabok na tom projektu.
Domaće snage
Potpisivanju Ugovora prethodio je posjet predsjednice Zastupničkog doma SAD-a Nancy Pelosi Hrvatskoj, kada je naglašeno da će SAD posebno intenzivirati gospodarsku suradnju s Hrvatskom.
Ova je investicija trenutno najveća u ovom dijelu Europe, a hrvatskim pacijentima će omogućiti dijagnostičke i terapijske usluge u cijelosti identične onima u SAD-u, sukladno postojećim cijenama HZZO-a, naglašeno je prilikom potpisivanja ugovora.
U novoj bolnici radit će hrvatski liječnici koji će proći edukaciju u UPMC-u kako bi se upoznali s tamošnjim protokolima liječenja, a dok ne dostignu razinu svojih američkih kolega, američki će liječnici jamčiti da će sustav liječenja biti potpuno identičan njihovom, objasnio je prof. dr. Primorac, predsjednik Upravnog vijeća SB-a Sv. Katarina.
Iako se radi o privatnoj investiciji, on se nada da će se u novom centru već u startu liječiti i pacijenti s uputnicama HZZO-a.
– Već danas imate preko HZZO-a odobrenu mogućnost liječenja tim pacijentima, a cijeli projekt se odvija u Hrvatskoj upravo zato da bi svi građani putem HZZO-a mogli primiti takvu personaliziranu terapiju, uključujući radiološku dijagnostiku, liječenje i praćenje, naglašava Primorac.
Terapija koju će tu primati onkološki pacijenti uključuje najmanje šest različitih oblika imunoterapija kojima se stimulira imunosni sustav da se bori protiv karcinoma.
Sve više oboljelih
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predviđa da će broj oboljelih od karcinoma s 18 milijuna godišnje u 2018. godini rasti na 29 milijuna godišnje u 2040. godini, broj umrlih rast će s devet na 16 milijuna godišnje, podsjeća Primorac.
Za Hrvatsku, koja je među 30 europskih država među pet najgorih u preživljenju od raka pluća, želuca, debelog crijeva i leukemije, ovo je najbrži put da se napravi iskorak i poboljšaju ishodi liječenja pacijenata, dodaje.
– Procjene su da će svaki treći stanovnik Hrvatske oboljeti od raka, godišnje imamo 24.000 novooboljelih, a u Hrvatskoj živi 170.000 oboljelih od raka ili onih koji su ga imali.
Ne vidim ni jedan razlog da hrvatski građani imaju lošiju zdravstvenu skrb od najrazvijenijih zemalja. Ovom suradnjom udružila se američko-hrvatska znanstvena i stručna izvrsnost, što će imati ključnu ulogu u implementaciji najnovijih medicinskih dostignuća u liječenje u Hrvatskoj, poručio je Primorac.
Među prisutnima na svečanosti potpisivanja bili su državni tajnici u ministarstvima zdravstva i gospodarstva Tomislav Dulibić i Hrvoje Bujanović, otpremnik poslova veleposlanika SAD-a Mark Fleming, krapinsko-zagorski župan Željko Kolar, predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić i predsjednik Hrvatskog liječničkog zbora Željko Krznarić.
Najveći u SAD-u
UPMC je najveća američka zdravstvena institucija koja zapošljava 92.000 djelatnika, od toga 5.000 liječnika. Godišnji proračun bolnice je 23 milijarde dolara, a objedinjuje ukupno 40 bolnica s 8.400 kreveta.
UPMC usko surađuje sa Sveučilištem Pittsburgh na kojem studira 32.000 studenata i na kojem radi 7.500 djelatnika, od toga troje nobelovaca, prof. Phlip Hench, prof. Paul Lauterbur i Wangari Maathai.
Povijesno gledajući, UPMC je ostavio golem trag na razvoj svjetske medicine u nizu područja poput transplantacijske kirurgije, imunoterapije u liječenju karcinoma i radiološke dijagnostike jer je upravo u toj ustanovi razvijen prvi PET/CT u svijetu. Iznimno su uspješni u liječenju karcinoma dojke, pluća, želuca i debelog crijeva.