Glasom protiv nasilja

Forum žena SDP-a održao prosvjedni skup ispred Palače pravde: ‘Tražimo konkretne korake u zaštiti života žena’

Hina

. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL

. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL



ZAGREB – Forum žena SDP-a u petak je ispred Palače pravde održao skup “Glasom protiv nasilja – ponavljanje gradiva”, a ponukani sve učestalijim nasiljem i femicidom, zatražili su pooštrenje kaznenih odredbi za obiteljsko i nasilje nad ženama.


“Od nadležnih institucija očekujemo da poduzmu konkretne korake u zaštiti života žena”,  poručuju iz Forma žena SDP-a nakon današnjeg skupa.


To je prvi u nizu najavljenih skupova, na kojemu su pročitani dijelovi Ustava, Istanbulske konvencije, Kaznenog zakona i Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, a iz Foruma žena SDP-a zatražili su da se dosljedno primjenjuju postojeći propisi; postrože kazne za obiteljsko nasilje, te da se za obiteljsko i seksualno nasilje izriču najstrože propisane kazne.




“Postoje propisi, zakoni, konvencije, strategije i planovi za zaštitu od nasilja nad ženama, no hrvatski sudovi uporno izbjegavaju izricanje najviših kazni za nasilnike koji smatraju da su žene njihovo vlasništvo i s kojim mogu činiti što ih je volja – mlatiti, zlostavljati, tlačiti, silovati, ubiti”, istaknuli su u priopćenju.


Žene ubijaju njihovi partneri, a država nečinjenjem da se stanje promijeni – upisuje u statistiku nove ženske žrtve.


“Ako bi kazna trebala odgovarati zločinu, pitamo se je li onda kazna od jedne do tri godine zatvora za obiteljsko nasilje uistinu odgovarajuća, kada se ista kazna propisuje i za zlouporabu službenog pečata i neovlašteno organiziranje igara na sreću?”, upitala je Sonja Kovač, potpredsjednica Foruma žena SDP-a.


Osvnule su se i na sudsku praksu da se odlikovanim braniteljima sudjelovanje u Domovinskom ratu uzima kao olakotna okolnost pri izricanju kazni za silovanje, posebno kada se radi o nasilju u obitelji. “Bi li se to smatralo olakotnom okolnošću i kada bi odlikovani branitelj silovao istaknutu političarku, saborsku zastupnicu, bivšu predsjednicu ili premijerku?”, upitale su.


Najavili su da će SDP uputiti prijedloge izmjena Kaznenog zakona u javno savjetovanje kako bi se poboljšao sustav zaštite od nasilja u obitelji.


Također, prijedlogom izmjena Zakona o javnom okupljanju, tražit će da se u krugu od 200 metara od zdravstvenih ustanova zabrane javna okupljanja koja narušavaju prava pacijentica, posebice kada su u pitanju molitelji protiv pobačaja.


Najavili su i kako će svakog prvog petka u mjesecu ponavljati gradivo, tako da će ispred nadležnih institucija čitati dijelove Istanbulske konvencije, Kaznenog zakona te Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji.