Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u 2024. godini je 4,6 posto osoba u Hrvatskoj živjelo u kućanstvima u kojima si nisu mogli priuštiti adekvatno grijanje u najhladnijim mjesecima.


Kako bi se pomoglo građanima koji teško podmiruju troškove za energiju, Fond će im u sklopu energetske obnove kuća u potpunosti financirati troškove postavljanja toplinske izolacije, zamjene stolarije, ugradnje energetski učinkovitih sustava grijanja i hlađenja te postavljanja sustava za korištenje obnovljivih izvora energije, priopćeno je iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost .




Zato će Fond u suradnji s Ministarstvom prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine i Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije provesti program vrijedan 25 milijuna eura, kojim će se najugroženijim kućanstvima u potpunosti financirati energetska obnova obiteljskih kuća.


U tu svrhu Fond je objavio ‘poziv za iskaz interesa’ te poziva vlasnike obiteljskih kuća čija se situacija uklapa u definiciju energetski siromašnog kućanstva, da ispune upitnik objavljen na njihovim mrežnim stranicama.


Popunjeni upitnik zajedno s izjavom prijavitelja, foto dokumentacijom i dokazom o legalnosti kuće potrebno je dostaviti Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost do 31. svibnja 2025., poštom, e-mailom ili u prijemni ured.


Za pripremu dokumentacije građani mogu zatražiti stručnu pomoć 


Za pripremu i slanje potrebne dokumentacije, građani mogu zatražiti i stručnu pomoć od regionalnih energetskih agencija, nadležnih zavoda za socijalni rad, nadležnih ureda županija, gradova i općina te drugih pravnih i/ili fizičkih osoba.


Nakon što se obrade prikupljeni podaci definirat će se uvjeti i kriteriji javnog poziva za energetsko siromaštvo, a javni poziv treba biti objavljen do konca drugog kvartala ove godine, ističu u Fondu.


Zakon o energetskoj učinkovitosti definira energetski siromašno kućanstvo kao ono kućanstvo koje nema pristup osnovnim energetskim uslugama koje osiguravaju osnovnu razinu životnog i zdravstvenog standarda.


To uključuje odgovarajuće grijanje, toplu vodu, rasvjetu i energiju za napajanje kućanskih uređaja, čiji je izostanak uzrokovan kombinacijom čimbenika, npr. cjenovnu nepristupačnost, nedovoljan dohodak, visoke izdatke za energiju, loša energetska svojstva zgrada i lošu energetsku učinkovitost domova.


Financiranjem ovakvih projekata ostvaruju se ciljevi zelene tranzicije te se unaprjeđuje kvaliteta životnih uvjeta građana koji žive u riziku od energetskog siromaštva, poručuju iz Fonda.