EUROPSKI IZBORI

Flego: ‘Prvi put nakon Drugog svjetskog rata fašizam se opet nadvija nad Europom’

Edi Prodan

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Radikalna desnica jača u mnogim zemljama - Hrvatskoj, Italiji, Njemačkoj, Francuskoj, Nizozemskoj, i to je poražavajuće u civilizacijskom i svakom drugom smislu. I ne bih nikad tako nešto olako izgovorio da se stvari zaista ozbiljno ne kompliciraju. I svi imamo odgovornost da to spriječimo. A imamo i alat - svoj glas 9. lipnja



Točno 300 kandidata s 25 lista prijavilo se za europarlamentarne izbore koji se održavaju 9. lipnja. Njihovo četvrto izdanje, odnosno treće potpuno jer su izabrani 2013. godine imali krnji mandat od samo godinu dana, izazvali su veliko zanimanje hrvatske političke scene. No, znatno manje kod onih koje će zastupati, onih koji ih biraju. Prema aktualnim istraživanjima izlaznost na te izbore teško da će prijeći 40 posto. S druge strane, od svih tih silnih kandidata šansu da se pojave u Europskom parlamentu ima samo njih četiri posto. K tome, ne s više od šest lista. Valter Flego, nekadašnji gradonačelnik Buzeta i istarski župan, jedan je od onih koji ide po svoj drugi europski mandat. Nositelj je liste IDS-a i još velikog broja stranaka. U startu je bilo definirano da će to biti lista od ukupno njih 12, no potpora se nastavlja, prilazi još novih, malih, regionalnih stranaka i lista. Koktel je to vrlo zanimljivih političkih stavova koje dominantno svrstavamo u lijevi centar. Zanimljivo je da su povjerenje IDS-u, kao najjačoj komponenti i nositelju liste, dale skoro sve manjine i regionalne stranke tako da se u ovom slučaju vidi jedna sasvim logična, tako potrebna – treća Hrvatska.


Velika ste koalicija, s obzirom na karakter izbora, na činjenicu da je čitava Hrvatska jedna izborna jedinica, od velike je važnosti da »pokrivate« skoro čitav nacionalni teritorij. Ovih ste dana bili primjerice u Slavoniji i Baranji, regiji u kojoj ste rijetko politički nastupali. Kakve su impresije s istoka Hrvatske?


– Impresije su fantastične, podrška na terenu je velika i sretan sam što smo našom Fair play listom pokrili velik dio Hrvatske. Suživot i tolerancija – te dvije riječi nekako potpisuju našu listu jednako u Istri i u Slavoniji. Primjerice, na istoku Hrvatske, jednako kao i u Istri, dvojezičnost, odnosno dvojezično pismo, jako su važni. To je izraz uzajamnog poštovanja, tako se čuvaju tradicija i kultura. Za to sam se borio i kao župan i danas kao europarlamentarac.


U prvom ste mandatu odrađenom u Europskom parlamentu fokus svog rada stavili na dvije važne teme: digitalizaciju i prometne koridore koji bi Hrvatsku snažnije povezivali u šengenski prostor. Koliko su daleko odmakli ti procesi?


– Osigurao sam više od 7 milijardi eura za digitalizaciju i 26 milijardi eura za prometno povezivanje Hrvatske. Implementacija digitalnih projekata je krenula. Primjer su digitalni centri za inovacije – EDIH – koji javnom i privatnom sektoru pružaju potporu u procesu digitalizacije njihovog poslovanja. Novac za promet je osigurani, sad je vrijeme za pripremu projekata. Na jesen u Briselu kreću i pripreme za novi EU proračun i zato je presudno da u Europskom parlamentu sjede hrvatski zastupnici koji će osigurati da bude dovoljno europskog novca za sve naše projekte, za Kvarner i Istru.


Premium kvaliteta


Vratimo li se vašem prošlom mandatu, bili ste jedan od efikasnijih hrvatskih zastupnika. Vjerujemo da biste u drugom mandatu nastavili tim putem. Koji su vam prioriteti? Što će se to jako i građanima lako razumljivo dogoditi u djelokrugu vašeg rada osvojite li još jedan mandat?




– Europski su zastupnici, kao što uvijek kažem, najproduktivniji u drugom mandatu. Nema početnog uhodavanja, upoznavanja s procedurama, glasovanjima, plenarnim raspravama. Ja sam stvari posložio i puno toga sam već odradio – imam konkretne rezultate iza sebe. Sad želim završiti posao. Novac koji sam osigurao za digitalizaciju i prometnu infrastrukturu, u drugom će se mandatu pretočiti u konkretne stvari – u željeznice i ceste, obnovu zračnih i morskih luka, marina i lučica. Pokrenuo sam i premium inicijativu kojom želim našim najboljim proizvodima osigurati novu EU oznaku kvalitete. To znači da bi ti proizvodi na policama bili jasno istaknuti kao prvoklasni proizvodi. Jedna litra ekstra djevičanskog maslinovog ulja ne može imati cijenu od tri eura. »Ekstra djevičansko« je preširok pojam, banaliziran na neki način i treba nam nova oznaka – garancija najviše kvalitete – premium. Premium kategorija je oznaka za vrhunske, najkvalitetnije i najbolje proizvode i to je priča koju želim završiti u drugom mandatu. Tako ćemo stati na kraj varanju potrošača i zakidanju naših vrhunskih proizvođača. Osigurat ću da proizvođači naših najboljih proizvoda budu zasluženo prepoznati na tržištu kao najbolji.


Jačanje željeznice, za što se najviše zalažete, silno bi rasteretilo cestovne prometne pravce i tako pojedine regije učinilo znatno privlačnije investicijama. Kad govorimo o povezivanju Rijeke i Istre, luka u Bršici bi s obnovom pruge do Lupoglava i njegovim tunelskim povezivanjem s Matuljima ušla u jednu sasvim drukčiju razvojnu fazu?


– Modernizacijom ovog pravca Luka Bršica bi definitivno dobila na važnosti! Jer jake luke nema bez jake željeznice. To vidimo iz primjera susjedne Slovenije koja je za 16 km dvokolosiječne pruge od Kopra do Divače krenula u najveći slovenski infrastrukturni projekt od samostalnosti Slovenije, vrijedan dvije milijarde eura. Modernizacijom pruge oživili bismo teretni, ali i putnički promet u Istri. Željeznički spoj Pula – Buzet – Divača – Trst trebao bi biti prvi međunarodni vlak koji spaja slovensku, hrvatsku i talijansku Istru. Više od 150 godina slušamo o željezničkom tunelu kroz Učku, ali sada konačno imamo sredstva za njegovu realizaciju. Očekujem da će tunel kroz Učku biti novi veliki projekt Vlade, po uzoru na Pelješki most. Željeznica kroz Učku je san Istrijana koji sad možemo pretvoriti u stvarnost.


Ujedinjeni zastupnici


Dva velika pogona, BAT-ova tvornica u Kanfanaru i Rockwoolova u Potpićnu, posluju zahvaljujući transportu stotina i stotina kamiona. Željeznica bi i to promijenila, bi li i otvorila nove slične investicijske mogućnosti? Jesu li one Istri realno i potrebne, bi li se »tukle« s njezinom dominantno turističkom privredom?


– U svim razvijenim zemljama željeznica je prioritet. Mi o njemačkim ili talijanskim željeznicama pričamao kao o nekom svjetskom čudu. A to je standard gotovo u cijeloj Europskoj uniji, to je budućost prometa. Razvijena željeznička infrastruktura potiče razvoj i gospodarstva i socijalnog standarda. I sigurno je da bi privukla i razvoj novih gospodarskih aktivnosti. Koliko god da nam je turizam važan, ne možemo ovisiti isključivo o jednoj grani privrede. Novih se aktivnosti ne moramo bojati. Zato nam je ključna efikasna industrijska strategija na nacionalnoj razini. A nju, na žalost, dosad nismo vidjeli.


Važna vaša karakteristika, koju bismo mogli povezati i s vašim karakterom, je spajanje političara različitog političkog predznaka? Ne varamo li se, četiri ste puta u prošlom mandatu doslovno ujedinili Hrvatsku?


– U EU-u smo od 2013., a ja sam prvi predstavnik Hrvatske u Bruxellesu koji nas je uspio sve ujediniti. I svaki smo put ostvarili cilj i osigurali podršku većine od više od 700 zastupnika na plenarnim sjednicama. Naravno da sam ponosan na to, ali isto tako želim istaknuti da to jednostavno ne smije biti samo moj cilj. Zajednička borba za hrvatske strateške ciljeve mora bit svačiji prioritet. Pa zato smo poslani u Europski parlament. Nas Hrvata je samo 12, nema nas kao Nijemaca gotovo stotinu. Zajedničke koordinacije ne postoje, kao ni dogovori oko strateških projekata RH. I zato sam postavio presedan za koji se nadam da će već u drugom mandatu postati pravilo, a ne iznimka. Ujedinio sam 12 hrvatskih zastupnika prvi put, pa drugi, treći, i u konačnici četvrti. I svaki smo put napravili važne stvari za Hrvatsku. Ma takvo je povremeno ujedinjavanje na europskoj razini prijeko potrebno. Iznimno je teško jednom Hrvatu progurati interese svoje zemlje pokraj divova kao što su Francuska i Njemačka. Schengen, potresi u Hrvatskoj, prometni koridori – to su teme na kojima sam nas uspio sve okupiti. Moramo biti sposobni ostaviti sva stranačka neslaganja i osobne svjetonazorske razlike po strani i okupiti se oko zajedničkih ciljeva koji će omogućiti da ljudi doma, u Hrvatskoj, žive bolje. To je, rekao bih, i elementarno etičko, moralno pitanje, a ne samo političko.


Stječe se dojam da ste vi europarlamentarci puno jednostavniji, ili kako bismo narodski rekli – razumniji od političara koji djeluju u domovini. Sabor zna biti pravo vulgarno bojno polje, vi se u Bruxellesu nikad tako ne svađate, vrijeđate, ponižavate?


– S razlogom se zovemo Fair play lista 9. Mi igramo na pobjedu, ali argumentima i znanjem, ne vrijeđanjima i divljaštvom. U Bruxellesu sam pet godina i svega sam dva ili tri puta svjedočio nekakvim ispadima. I to uvijek od istih igrača – populista i desnih radikala. Dakle, političara koji nemaju nikakvog programskog sadržaja ni rezultata pa sramotnim ispadima privlače medijsku pozornost. Maknemo li te vrlo rijetke ispade po strani, koji se propisno kažnjavaju suspenzijom i novčanom kaznom, razina političke komunikacije je puno iznad razine vulgarne komunikacije Hrvatskog sabora.


Opasno udesno


Bojite li se da će novi saziv EU parlamenta skrenuti oštro udesno? Desničarske stranke jačaju u Europi, ali i Hrvatskoj?


– Radikalna desnica jača u puno zemalja – Hrvatskoj, Italiji, Njemačkoj, Francuskoj, Nizozemskoj, i to je poražavajuće u civilizacijskom i svakom drugom smislu. Moji prijatelji i kolege u Njemačkoj su izvan sebe jer je Alternativa za Njemačku, stranka koja zagovara deportaciju doseljenika i simpatizira naciste, druga najjača stranka u Njemačkoj. Prvi put se nakon Drugog svjetskog rata duh fašizma ponovo nadvija nad Europom. I ne bih nikad tako nešto olako izgovorio da se stvari zaista ozbiljno ne kompliciraju. I svi imamo odgovornost da to spriječimo. A imamo i alat – svoj glas. U nedjelju 9. lipnja branimo svoj stil života, svoju slobodu, slobodu svojih susjeda koji su se odnekud doselili, a neki demagozi ih žele potrpati u avion i poslati tko zna kamo. To su strašne stvari. Vidjeli ste što predlažu predstavnici Mosta, izdvajanje djece iz škola jer im se ne sviđa obrazovni sustav. Taj perfidni politički oportunizam, zamotan u vjersku demagogiju, ima samo jednu funkciju – podijeliti i posvađati ljude. Ja na to neću šutjeti. Moramo biti glasni oko takvih stvari jer tako to kreće. Ponosan sam što kao nositelj liste 9 predvodim jednu normalnu europsku Hrvatsku, protutežu ekstremizmu, radikalizaciji i populizmu. Svaki oblik ekstremizma je opasan. O svakom od nas ovisi kojim će putem Europa nastaviti dalje. Zato 9. lipnja svi na glasanje!


Kad se vidi vašu listu za Europu, stječe se dojam da je jedna ovakva koalicija mogla imati ključni broj ruku za formiranje vlade. Na taj biste način Hrvatsku učvrstili u centru. Nije li vam krivo što do toga nije došlo, tim više jer izražavate zabrinutost zbog »skretanja Hrvatske udesno«. Niste li i vi, moguća skladna veza manjinaca i regionalista – drugi na vašoj listi je Matija Posavec, na neki način krivi što je došlo do desnog skretanja?


– Svi mi u Fair play koaliciji dijelimo zajednički svjetonazor i ideju kojim smjerom treba ići Europa. Jaka liberalna grupacija u EP-u garancija je da će EU braniti demokratske vrijednosti i civilizacijske standarde. Svaki partner u našoj koaliciji stoji iza ovih vrijednosti sto posto. Što se tiče nacionalne razine, IDS nikada nije i nikada neće sjediti u vladi s HDZ-om, a pogotovo ne s desnijima i ekstremnijima od njih. Ako je netko u ovih 30 godina dokazao da je na braniku liberalnih vrijednosti – onda je to IDS. Dovoljno je da se prisjetimo kako su glasali Istra i Kvarner na referendumu kojim se ograničavala definicija braka, a kako se glasalo u ostatku Hrvatske. IDS-u nitko ne može osporiti primat u promociji multikulturalnosti i progresivnih vrijednosti u Hrvatskoj. To što HDZ nije osvojio dovoljno glasova da sastavi Vladu, pa je pristao i na krajnju desnicu, to je njihov problem, a ne naš.


Vodimo bitku s Mostom


Pratite li istraživanja javnog mnijenja po pitanju izbornih izgleda? Tko bi po vama moglo biti 12 EU veličanstvenih iz Hrvatske?


– U slučaju naše Fair play liste 9, anketa ne hvata manjince na adekvatan način. Na 3,8 posto, koliko nam daje anketa provedena početkom svibnja, treba najprije dodati glasove srpske manjine, a onda i ostalih manjina koje nas podržavaju. To znači da smo mi na nekih 5,5 posto u ovom trenutku prema anketama i da vodimo bitku s Mostom. To je doslovno izbor između dvije Hrvatske – konzervativne, zatvorene i isključive koju predstavlja Most i napredne i otvorene koju predstavljaju naša lista 9 i ja kao njen nositelj. Pozivam sve građane da 9. lipnja glasaju za listu 9 i slobodnu, razvijenu i progresivnu Hrvatsku!


Nemojmo se poslije pitati – gdje si bio 9. lipnja 2024.


Što biste poručili biračima, zašto su toliko važni ovi europarlamentarni izbori?


– Nikad od Drugog svjetskog rata duh fašizma nije prijetio Europi kao danas. I u Hrvatskoj nakon parlamentarnih izbora, i u Europi. Stranke poput Nacionalnog okupljanja Marine Le Pen ili njemačkog ultradesnog AFD-a realna su prijetnja Europi! Kao MOST i DP Hrvatskoj. Nemojmo svojoj djeci, svojim kćerima i sinovima, uskratiti slobodu u kojoj mi sada uživamo! Nemojmo se sutra pitati gdje si bio 9. lipnja 2024. Izađimo na ove europske izbore. Nemojmo se kockati s budućnošću Europe i Hrvatske. Ulozi su preveliki. 9. lipnja odlučujemo kojih će 12 ljudi predstavljati Hrvatsku, naše regije, Istru i Kvarner u Bruxellesu. Budimo tamo gdje se donose odluke, odigrajmo najbolje za Istru i Kvarner i obranimo slobodnu Europu.