NOVA AFERA U RIJECI

Europski javni tužitelj istražuje mito u projektu sanacije jame Sovjak: Dvojac direktora dogovorio podmićivanje i trgovinu utjecajem

Hina, P. N., Jakov Kršovnik

Foto FZOEU

Foto FZOEU

Robert Gotić nam je u kratkom telefonskom razgovoru rekao da nema nikakvih saznanja da je pokrenuta istraga protiv njega, ali da se možemo čuti kada se raspita



ZAGREB – Hrvatski Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) pokrenuo je istragu protiv dvojice osumnjičenih za davanja i primanje mita za trgovanje utjecajem u projektu sanacije jame Sovjak u blizini Rijeke.


EPPO je izvijestio u srijedu kako na temelju rezultata izvida provedenih u suradnji s Pnuskokom postoji sumnja da su dvojica osumnjičenika sklopila dogovor o podmićivanju i trgovini utjecajem.


Kako neslužbeno doznajemo riječ je o Robertu Gotiću i Miroslavu Šaravanji.




Šaravanja je vlasnik vinkovačke tvrtke Sokol koja se bavi građevinarstvom, a Gotić istaknuti varaždinski HDZ-ovac i predsjednik uprave GR grupe, koji je osumnjičen i u aferi Pročistač u Varaždinu.


Robert Gotić nam je u kratkom telefonskom razgovoru rekao da nema nikakvih saznanja da je pokrenuta istraga protiv njega, ali da se možemo čuti kada se raspita.


Ured tužitelja precizira da je drugoosumnjičeni prema tom dogovoru koristio svoju utjecaj i veze u određenim tvrtkama i financijskim institucijama kako bi osigurao za prvoosumnjičenoga, osnivača i vlasnika trgovačkog društva, svu potrebnu pomoć “u pogledu poslovnih aktivnosti i ostvarenje poslovnih ciljeva” njegove tvrtke.


Zauzvrat mu je prvoosumnjičeni pristao platiti “određeni novčani iznos”, dodao je EPPO.


Također, tužiteljstvo sumnja da je drugoosumnjičeni, kada je prvoosumnjičeni predvodio zajednicu ponuditelja u prijavi na javni postupak za Projektiranje i izvođenje radova sanacije jame Sovjak, osigurao prvoosumnjičenome daljnje neometano odvijanje poslovanja, kao i svu potrebnu pomoć u rješavanju poteškoća koje su se pojavile u fazi provedbe projekta.


EPPO je istaknuo da je ukupna vrijednost projekta sanacije bila viša od 44 milijuna eura s PDV-om, od čega je 85 posto bilo sufinancirano iz Kohezijskog fonda Europske unije.


Sumnja se i da je prvoosumnjičeni zatražio od drugoosumnjičenoga da se pobrine da njegovo poduzeće od banke dobije odobrenje zatraženog kreditnog okvira, budući da je trebao osigurati nastavak svojih poslovnih aktivnosti vezanih uz druge ugovore.


Prema prikupljenim dokazima, kao nagradu za dogovoreno, prvoosumnjičeni je u tri navrata isplatio drugoosumnjičenome ukupni iznos od najmanje 130.000 eura.


S ciljem osiguranja oduzimanja protupravne imovinske koristi, na zahtjev EPPO-a, Županijski sud u Zagrebu izdao je nalog za privremenu blokadu imovine drugoosumnjičenoga.