“Moramo poslati signal, makar i simboličan, da protivljenje i diskvalificiranje vanjske politike EU-a kao strane u ratu mora imati neke posljedice”, rekao je Borrell na konferenciji za novinare nakon završetka sastanka ministara vanjskih poslova država članica EU-a.


“Stoga mislim da je primjereno sazvati sljedeći neformalni sastanak ministara vanjskih poslova i obrane u Bruxellesu nakon ljetnih praznika”, dodao je Borrell.




Riječ je o neformalnom sastanku, tzv. Gymnichu, koje svako rotirajuće predsjedništvo organizira na svom tlu.


Europska unija traži način kako odgovoriti na soliranje mađarskog rotirajućeg predsjedništva u području vanjske politke. Borrell je ranije iznio ideju da bi mogao sazvati sastanak ministara vanjskih poslova EU-a u krajem kolovoza u isto vrijeme kada je mađarsko predsjedništvo zakazali neformalni sastanak u Budimpešti, što bi praktički značilo bojkot toga sastanka.


Mađarski premijer Viktor Orban odmah nakon što je njegova zemlja preuzela rotirajuće predsjedništvo početkom odletio je u Moskvu i u Peking u samozvanu “mirovnu misiju” da pregovora o mogućem prekidu vatre u Ukrajini. To je učinio bez ikakvih konzultacija s ostalim članicama i institucijama EU-a, a osim toga rotirajuće predsjedništvo nije ovlašteno predstavljati EU u inozemstvu.


Orban je također ranije napustio samit NATO-a u Washingtonu i odletio na Floridu gdje je ruskom ratu protiv Ukrajine razgovora s američkim predsjedničkim kandidatom Donaldom Trumpom.  Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto kritizirao je poliitku EU-a prema Ukrajini i svom govoru u Vijeću sigurnosti UN optužio je Uniju da vodi proratnu politiku.


Dolazeći na današnji sastanak, Borrell je rekao da želi čuti mišljenje svih država članica i da će nakon toga donijeti odluku gdje će se održati sastanak.


Poljski ministar vanjskih poslova Radoslaw Sikorski rekao je da se razgovaralo o kompromisnom prijedlogu da se Gymnich održi u Ukrajini, ali da je Mađarska bila protiv toga.


Španjolski ministar vanjskih poslova Jose Manuel Albares rekao je da je za sazivanje ministarskog sastanka izvan EU-a potrebna suglasnost svih članica EU-a, tako da je otpala ideje o sastanku u Ukrajini.


Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman je na pitanje novinare podržava li Hrvatska bojkot sudjelovanja na neformalnim ministarskim sastancima u Mađarskoj, neizravno odgovorio da se ne slaže se tim.


“Ne bio govorio o nekom bojkotu. Kada govorimo o neformalnom sastanku Vijeća, njega uvijek saziva visoki predstavnik. Tradicija je bila da se Gymnich, neformalno Vijeće održava u zemlji koja trenutačno predsjedava”, rekao je Grlić Radman.


Borrell je na konferenciji za novinare istaknuo da “tzv. mirovna misija” koja ignorira temeljna načela u konačnici ide u prilog samo ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.


“Politike EU-a nije proratna i snažno odbacujemo takve tvrdnje. Mogu reći da sve zemlje članice, s jednim izuzetkom,  bile kritične prema ponašanju mađarske vlade”, rekao je Borrell ne imenujući tu zemlju, ali je očito aludirao na Slovačku, čiji premijer Robert Fico dijeli slično stajalište o ratu u Ukrajini s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.


“Jedini koji je za rat jest Putin, koji poziva na podjelu i predaju Ukrajine kao preduvjet za bilo kakve pregovore i prekid vatre”, rekao je Borrell.