foto: Remo Casilli/Reuters
“Desničarska mržnja i netolerancija ne skrivaju se samo na mračnim stranicama interneta nego su se našle u središtu javnog nasilja koje dovodi u pitanje stabilnost demokracije“,
ZAGREB – Nakon nedavnih nasilnih prosvjeda u Rimu protiv vladinih mjera za suzbijanje covida-19, europarlamentarci su u srijedu na plenarnoj sjednici raspravljali o jačanju desničarskog ekstremizma i ocijenili kako te radikalne političke skupine koriste pandemiju za promicanje svojih ciljeva.
“U Rimu neofašistička skupina iskoristila je demokraciju protiv COVID mjera kako bi bacila grad u kaos i napala sjedište sindikalne federacije“, izjavila je Europska povjerenica za ravnopravnost Helena Dalli u o jačanju desničarskog ekstremizma i rasizma u Europi u svjetlu nedavnih događaja u Rimu.
Odredba po kojoj svi zaposleni u Italiji moraju predočiti takozvanu “zelenu propusnicu”, kojom dokazuju da su cijepljeni, preboljeli ili nedavno bili negativni na covid-19, obuhvaća 23 milijuna radnika.
Protiv kontroverzne mjere organizirano je više prosvjeda a ekstremističke organizacije su iskoristile trenutak kako bi napale središte sindikata i sukobile se s policijom. Ubrzo nakon napada deseci tisuća članova najvećih talijanskih radničkih sindikata pozvali su talijansku vladu da stane na put neofašizmu.
Dalli u nedavnim događajima vidi sve veću prijetnju u globalnim razmjerima.
“Desničarska mržnja i netolerancija ne skrivaju se samo na mračnim stranicama interneta nego su se našle u središtu javnog nasilja koje dovodi u pitanje stabilnost demokracije“,
Slovenski ministar Anže Logar u ime Vijeća Europske unije ukazao je kako ekstremističke skupine poput Forza Nuova koja je raspirivala nasilje i mržnju u subotu u Rimu koriste osjetljive politike vezane uz postpandemijske mjere za vlastite ciljeve.
“Ekstremizam i rasizam šire se kroz teorije zavjere, lažne vijesti”, rekao je slovenski ministar i zaključio da je “covid-19 stavio jaše društvo pod dodatni pritisak i pojačao mogućnost djelovanja ekstremista”.
Javier Zarzajelos u ime Europskih pučana (EPP) pozvao je na podršku talijanskom društvu i vlasti.
“Nasilje je prijetnja europskim građanima u svim oblicima od ksenofobije, antisemitizma do napada na nevladine organizacije. Nema kompromisa s onima koji koriste nasilje kad napadaju građane i policiju“, rekao je.
U raspravi je, očekivano, sudjelovalo više talijanskih zastupnika koji su, ovisno o dijelu političkog spektra kojemu pripadaju, ukazivali na različite izvore problema.
Brando Benifei govorio je u ime kluba Socijalista (S&D) predloživši izglasavanje rezolucije o zabrani fašističkih organizacija u Europi.
“Moramo riješiti problem neofašističkog radikalizma. Prije tri godine smo usvojili deklaraciju o tome no stanje se nije poboljšalo. Događaji u Rimu, napad na sjedište sindikata su crne rupe fašizma koje se uvlače u razne političke stranke. Moramo biti uvjerljiviji i čvršći“, zaključio je Benifei.
Nicola Danti u ime Liberala (Renew Europe) dotaknuo se financiranja desničarskih pokreta.
“Desničarske stranke su pretolerantne prema ekstremističkoj propagandi, tako im daju mogućnost da se razvijaju. Europska unija mora revidirati financiranje takvih pokreta“, naveo je.
Paolo Borchia u ime desnog kluba Identiteta i demokracije (ID) naveo je kako rasprava o ekstremizmu prekriva stvarne probleme talijanskih građana a to su porast cijena energenata i siromaštvo.
Raffaele Fitto iz redova Konzervativaca (ECR) istaknuo je kako je svako nasilje neprihvatljivo dolazilo ono s desnog ili lijevog spektra upozorivši kako se lijevi ekstremizam u Europskom parlamentu u manjoj mjeri osuđuje od desnog.