Aktiviste na kajacima dočekali su zaštitarski i policijski brodovi, nakon čega su, tvrde organizatori prosvjeda u svom priopćenju, "na vrlo opasan i nasilan način priveli nekoliko aktivista"
povezane vijesti
OMIŠALJ – Konac kolovoza već je tradicionalno period u kojem ekološki aktivisti, a koji se na Krku u završnici ljeta okupljaju i druže na “klimatskim kampovima” koje pojedine domaće udruge te vrste organiziraju s ciljem problematiziranja sa zaštitom okoliša i klime povezanih tema, pred omišaljskim energetskim postrojenjima izvode prosvjedne akcije. Sad već uobičajene i očekivane prosvjedne “spačke” angažiranih eko aktivista koji svake sezone tim povodom na Krk dolaze iz zemlje i inozemstva i ove su godine pred omišaljskim LNG terminalom rezultirale gužvom, ovog puta na moru. Prema dostupnim nam informacijama, grupa ekoloških aktivista u ranojutarnjim je kajacima ometala uplovljavanje i privezivanje tankera s ukapljenim prirodnim plinom na LNG terminal u Omišlju.
Aktiviste na kajacima dočekali su zaštitarski i policijski brodovi, nakon čega su, tvrde organizatori prosvjeda u svom priopćenju, “na vrlo opasan i nasilan način priveli nekoliko aktivista”. U priopćenju kojeg potpisuje međunarodna aktivistička skupina Fossil Free Adriatic koja se prema dostupnim nam informacijama bori protiv “fosilne industrije” i protivi najavljenom povećavanju kapaciteta tog terminalskog postrojenja za prihvat ukapljenog prirodnog plina, tvrdi se i da je nekoliko aktivista zbog zadobivenih ozljeda hospitalizirano. Oboružani transparentima kojima su javnosti ali i nadležnim tijelama uputili niz “antifoslinih” i antikapitalističkih poruka, angažirani eko aktivisti naveli su i da je zbog koncentriranja s prihvatom i distribucijom plina povezanih planova hrvatske Vlade upravo otok Krk postao glavni teren za provođenje njihovih prosvjednih akcija. Spomenimo i da smo o svemu što se u noćnim odnosno ranojutarnjim satima događalo ispred omišaljskog LNG terminala očitovanje zatražili i od predstavnika Policijske uprave primorsko-goranske. Uz napomenu da su policijska postupanja zapravo još uvijek u tijeku te da nam u ovom trenutku, do njihova službenoga okončanja izvještaj još uvijek ne može biti predstavljen i dostavljen, za komunikaciju s javnošću zaduženi policijski službenici obećali su nas o spomenutim događanjima izvjestiti čim to bude moguće. Izvješće ćemo, naravno, prenijeti čim nam bude dostavljeno.
Podjetimo, i lani su u isto ovo vrijeme aktivisti Extinction Rebellion organizacije pred LNG termninalom izveli sličan protest kajacima, da bi potom hrvatski i gostujući aktivisti pred istim postrojenjem, s njegove kopnene strane, organizirali novi protestni skup kojim su ukazivali povezanost plinske industrije i korištenja plina, kao fosilnog goriva, s klimatskim promjenama. Osim izvođenja za ekološke odnosno okolišne prosvjede uobičajenih performansa, lanjski je skup obilježio i jedan potencijalno nimalo bezazleni sigurnosni incident kad se skupina od dvadesetak prosvjednika, dok su oči ondje okupljenih interventnih policajaca i predstavnika osiguranja samog terminala bile usmjerene na skup pred ulazom u terminal, na udaljenijem dijelu ograđenoga energetskog potrojenja uspjela probiti u njegovu unutrašnjost. Prije no što su prosvjednici stigli do plutajućeg terminala i LNG broda privezanog uz njega, zvuci alarma i paljenje vodenih topova osiguranju i policiji ukazalo je da se skupina prosvjednika uvukla u krug inače strogo čuvanoga postrojenja. Nakon toga, okruženi zaštitarima i vodenim mlazovima koji su im priječili put do samog terminala, ovi su u njegovoj blizini nastavili izvoditi svoj “prosvjedni program”, ne dajući se se van kruga i pridružujući se u uzvikivanjima okolišnih i antikapitalističkih parola svojim istomišljenicima, mahom mladim prosvjednicama i prosvjednicima izvan žice.
Profitira mali broj ljudi
Krk ljudima, a ne fosilnoj industriji, Plinovod u klimatski pakao i Jedini fosil za spaljivanje je kapitalizam, neke su od poruka koje su na svojim transparetnima rano jutros ondje nosili aktivisti. Prosvjednici ističu da praksa neutažive gladi za neograničenim gospodarskim rastom konzumerističkog i kapitalističkog društva, od koje izravno profitira mali broj ljudi, dovodi do kolektivne patnje u sve ugroženijoj biosferi. Opominju da je krajnje vrijeme za korjenito redefiniranje prioriteta.
– Nije nam nužna dodatna energija i društvo gospodarskog rasta, već nam je potrebna dostatna količina energije koja će ispuniti lokalne potrebe i osigurati dostojanstven život za sve ljude, uz poštivanje granica ekosustava. Za to je, kako su ukazali transparentima, potrebna radikalna promjena u društvenim odnosima moći.