Foto Davor Puklavec/PIXSELL
Nisam više mogla živjeti od boli. Obavljena je i druga operacija, a u trbušnoj šupljini pronađen je oveći tupfer. Imao je dimenzije 50 puta 50 centimetara, kao kuhinjska krpa, ispričala je tada »Feralu« Milica Jurašić.
povezane vijesti
ZAGREB – Nakon priznanja da je pacijentici svojedobno izvadio pogrešni jajnik, što po njegovom tumačenju i nije bio neki veći propust, u javnost je isplivala još jedna ozbiljna liječnička pogreška ravnatelja KBC-a Zagreb, prof.dr. Ante Ćorušića. Riječ je o pacijentici iz Ogulina koju je Ćorušić operirao 2003. godine, a prilikom zahvata u tijelu ostavio tupfer, odnosno komad gaze za upijanje tekućine. Pogreška je otkrivena tek nakon više mjeseci, tijekom kojih je žena trpjela velike bolove, a nakon otkrića zaostale medicinske gaze morala je proći dodatne operacije zbog komplikacija koje su nastupile. I ovdje je, nakon što je oštećena pacijentica podigla tužbu protiv bolnice, Ćorušić kao svjedok relativizirao krivnju, no sud je presudio u korist pacijentice i KBC Zagreb platio je odštetu od 137.000 kuna.
Neizdrživa bol
O slučaju je 2004. godine pisao Feral Tribune, kojem je pacijentica Milica Jurašić, tada u dobi od 63 godine, osobno ispričala kalvariju koju je prošla nakon operacije na Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj u Zagrebu, gdje je dospjela zbog sumnji u tumor desnog jajnika. Histerektomiju i odstranjenje novootkrivenih cisti napravio je prof. dr. Ćorušić sa svojim timom. Nakon operacije, pacijentica se nije osjećala dobro, ali je stalnu bol u predjelu trbuha i povišenu temperaturu pripisala uobičajenim posljedicama operacije. Na redovitoj kontroli, dva mjeseca kasnije, požalila se liječnicima u Petrovoj, a oni su joj propisali antibiotsku terapiju. Bol je unatoč lijekovima postala nepodnošljiva, a temperatura se nije spuštala ispod 39 stupnjeva, pa je nesretna Ogulinka završila u tamošnjoj županijskoj bolnici.
Tuženi osporavao odgovornostOdvjetnik Tihomir Rubeša slučaja se, kaže, ne sjeća osobito dobro jer je to za njega bila ni po čemu posebna parnica za naknadu štete. Sjeća se ipak Ćorušićevog svjedočenja te da je on osporavao svoju odgovornost za ono što se dogodilo. |
– Nisam više mogla živjeti od boli. Teško sam hodala, a temperatura je bila sve veća. Dr. Miljenko Plavljanić je prvi posumnjao da bi neko strano tijelo moglo biti u trbuhu. Snimali su me rendgenom i napravili CT, ali se na nalazima ništa nije vidjelo. Izvršena je i druga operacija, a u trbušnoj šupljini pronađen je oveći tupfer, očito ostao od operacije u Petrovoj. Kako sam bila pod anestezijom, nisam vidjela što se događalo, ali su mi kasnije ispričali da je tupfer bio veličine šake. Imao je dimenzije 50 puta 50 centimetara, kao kuhinjska krpa. Kažu da je neugodan miris, da ne kažem smrad, koji se širio bio nepodnošljiv, ispričala je »Feralu« Milica Jurašić.
Kako je tada objasnio ogulinski liječnik dr. Miljenko Plavljanić, pacijentica je k njima došla nakon što je dulje vrijeme bezuspješno obilazila ginekologe. Činjenicu da se na rendgenu ništa nije vidjelo, objasnio je time što je bilo riječ o tupferu koji nije imao metalnu nit kakve se koriste pri operativnim zahvatima u zapadnim zemljama, pa je bio radiološki nevidljiv. »Kako su oni skuplji u odnosu na obične koji nemaju takvu nit, kod nas se rijetko koriste«, protumačio je liječnik.
Izbjegla sepsu
Milica Jurasić bila je mjesecima u životnoj opasnosti jer strano tijelo u organizmu može izazvati sepsu. »Mogla sam umrijeti samo tako. Za dlaku sam se spasila. Liječnici su mi kazali da sam imala sreću što nisam dobila sepsu i da se sasvim sigurno ne bih izvukla da sam bila slabija«, rekla je tada. Posljedica je, međutim, bilo još. Uslijedilo je puknuće debelog crijeva, dodatne operacije i dugotrajan oporavak. Pokušali su kontaktirati Petrovu, ali su ih tamo ignorirali te su ona i njezina obitelj podigli tužbu protiv KBC-a Zagreb u kojoj ih je zastupao odvjetnik Tihomir Rubeša.
U parnici, uprava bolnice stala je na stranu Ćorušićevog tima, tvrdeći da je medicinsko osoblje postupalo stručno i bez ikakvih propusta te odričući bilo kakvu odgovornost za nastalu štetu. Ćorušić je također odricao osobnu odgovornost za počinjenu pogrešku i, unatoč medicinskoj dokumentaciji iz ogulinske bolnice, tvrdio da za to nema dokaza. Sud je, međutim, na temelju vještačenja presudio u korist pacijentice.
– Tražili smo veću odštetu, ali je završilo tako da je KBC-u Zagreb sudski presuđeno platiti naknadu od 137.000 kuna. Takva je presuda dokaz da je pacijentica trpjela posljedice ostavljenog tupfera, premda su one reoperacijom uklonjene. Svaka operacija je zadiranje u tjelesni integritet, pa se ova druga operacija nije trebala dogoditi da je prva izvedena lege artis, rekao nam je odvjetnik Rubeša.