NOVI POČETAK

Doznali smo što se novo zbiva oko prodaje Brodokomerca. Nosi li “Tommy” željeni zaokret?

Orjana Antešić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Iako i dalje nema nikakvih službenih informacija oko Tommyjevog preuzimanja riječkog trgovačkog lanca, da sve ide u dobrom smjeru upućuje informacija koja nam je potvrđena iz više izvora da je novac od prodaje »legao« na njihove privatne račune. I to još prije petnaestak dana



RIJEKA – Dok traje procedura pred Agencijom za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN), i dalje nema nikakvih službenih informacija oko Tommyjevog preuzimanja riječkog trgovačkog lanca Brodokomerc Nova. No, da sve ide u dobrom smjeru, naročito za sadašnje i bivše, umirovljene zaposlenike Brodokomerc Nove koji su imaju poslovne udjele, upućuje informacija koja nam je potvrđena iz više izvora da je novac od prodaje »legao« na njihove privatne račune. I to još prije petnaestak dana.


Ozbiljne namjere


Nakon iskustva s tvrtkom Location plus Johannesa Böcka, inače glavnog operativca Gitoneovih tvrtki i poslovnih akvizicija u Hrvatskoj, koji je u ljeto prošle godine iskazao interes za akvizicijom prodavaonica Brodokomerc Nove, nudeći tada oko 7 milijuna eura, odnosno 15.800 po jednom poslovnom udjelu, da bi par mjeseci kasnije odustao od ove višemilijunske akvizicije pravdajući to nalazima iz provedene dubinske analize, imatelji poslovnih udjela u Brodokomerc Novi napokon su odahnuli. Osim što su istupili s izdašnjom ponudom, konkretno 17.500 po jednom poslovnom udjelu, sada je očito da vodeći maloprodajni lanac u Dalmaciji ima ozbiljne namjere i da su našli svoju računicu za ovu akviziciju, koja im otvara vrata k širenju maloprodajne mreže na širem riječkom području.





Jučer smo kratko obišli neke od dućana Brodokomerc Nove i u ovom prijelaznom razdoblju, dok se ne dobije »zeleno svjetlo« od AZTN-a, vidljivo je da je njihov već ionako siromašni asortiman još siromašniji, što se najbolje osjeti po sve učestalijoj praksi »razvlačenja« jednog te istog proizvoda po policama. Ta bi se slika s Tommyjevim službenim preuzimanjem trebala uvelike promijeniti, a sigurno je da budućeg vlasnika koji želi nastaviti djelatnost maloprodaje čekaju i poprilična ulaganja s obzirom na zapuštenost prodavaonica.


Vapi za zaokretom


Da Brodokomerc Nova vapi za snažnim zaokretom, odnosno da dosadašnji način poslovanja i upravljanja ne vodi nikud osim samourušavanju, pogotovo u okolnostima moćne i nikad oštrije konkurencije, upućuje i činjenica da se trend pada prihoda ove riječke maloprodajne mreže nastavio i u prošloj godini. U odnosu na 2022. godinu, prihodi Brodokomerc Nove lani su bili manji za dva milijuna eura i iznosili su ukupno 18,6 milijuna eura, uz evidentirani gubitak od gotovo 1,2 milijuna eura.


Prema podacima s Poslovna.hr pao je i broj zaposlenih, krajem prošle godine zapošljavali su 279 radnika, dok je prosječna plaća iznosila svega 673 eura. U kontekstu izvjesnog vlasničkog preuzimanja, valja podsjetiti i da je u poslovnim knjigama Brodokomerc Nove vrijednost njihove dugotrajne imovine evidentirana u iznosu malo iznad 5 milijuna eura, a od ranije prodanih nekretnina, ponajprije bivšeg Cash & Carryja na Krimeji i pozamašnog nekretninskog kompleksa na Kukuljanovu, uspjele su se »zatvoriti« nekadašnje kreditne obveze. Ni lani, prema financijskom izvješću, riječki trgovački lanac nije evidentirao značajnije obveze prema bankama, ali su im porasle dugoročne obveze za iznos od 667.000 eura, koliko je knjiženo pod stavkom obveze za zajmove, depozite i slično.


830 jednakih poslovnih udjela


Temeljni kapital Brodokomerc Nove, u iznosu od 664.000 eura, podijeljen je na 830 jednakih poslovnih udjela, svaki nominalne vrijednosti 800 eura. Iz zapisnika sa Skupština društva može se iščitati da pravo glasa ostvaruje 448 poslovnih udjela, čiji su imatelji redom bivši i sadašnji zaposlenici Brodokomerc Nove, pri čemu svatko od njih, kako je to definirano Statutom, može raspolagati i ima pravo samo na jedan poslovni udjel. Samo društvo raspolaže, pak, s 382 vlastita poslovna udjela, ali bez prava glasa.