Ilustracija / Foto Marijan Susenj/PIXSELL
Djeca zbog različitih medicinskih indikacija mjesečno koriste oko šest kutija ove hrane, što predstavlja izdatak od 420 kuna mjesečno
povezane vijesti
Neocate dohrana za djecu ne nalazi se više na listi besplatnih lijekova te je odnedavno uvrštena na dopunsku listu lijekova, pri čemu roditelji svaku kutiju ove hrane moraju nadoplatiti 70 kuna.
Ova hrana se izdaje na recept za djecu s različitim dijagnozama, a kako ističu u Udruzi za zaštitu dostojanstva i jednakosti pacijenata Dignitas, djeca zbog različitih medicinskih indikacija mjesečno koriste oko šest kutija ove hrane, što predstavlja izdatak od 420 kuna mjesečno.
Apel ministarstvu
Prema riječima predsjednice Udruge Dignitas Marine Novaković Matanić, Udruga se obratila Ministarstvu zdravstva koje ih je preusmjerilo na Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje gdje su jednostavno objasnili da prozivođač hrane nije prihvatio referentnu cijenu, zbog čega roditelji trebaju sudjelovati u pokrivanju troškova dohrane.
– Hrana je donedavno bila besplatna, no prije dva tjedna u ljekarnama se počela nadoplaćivati. Ova dohrana pokriva širok spektar bolesti u djece, primjerice, imamo dijete s osteoporozom, čiji je trošak dohrane još i veći, a neke obitelji imaju i po dvoje djece koja zahtijevaju ovaj vid prehrane, što znači da obitelj mjesečno samo za to mora izdvajati oko tisuću kuna.
Ministarstvo smo podsjetili na to da se ovakva prava roditeljima i djeci ne dokidaju, naročito sad kad je u Hrvatskoj velika inflacija i kad naši građani imaju sve manju platežnu moć.
Država u ovom trenutku ne bi smjela raditi na ukidanju prava djeci i dovoditi u pitanje mogućnost roditelja da omogući dohranu svom djetetu. Ono što nam posebno smeta jest način na koji HZZO uvodi naplaćivanje lijekova, bez ikakve prethodne obavijesti, poručila je Novaković Matanić.
Kako se opravdava HZZO
U HZZO-u jednom su roditelju na upit zašto uvedena nadoplata kod ovog vida dohrane za djecu poslali odgovor u kojem odgovornost je prebačena na proizvođača koji nije pristao na ponuđenu cijenu.
– Način utvrđivanja cijena lijekova i namirnica koje se nalaze na osnovnoj i dopunskoj listi lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osigurnje (u daljnjem tekstu Zavod) propisan je Pravilnikom o mjerilima za stavljanje lijekova na listu lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kao i načinu utvrđivanja cijena lijekova koje će plaćati Zavod te načinu izvještavanja o njima (Narodne novine, broj 33/19.).
Sukladno Pravilniku, Zavod je obavezan provesti postupak usklađivanja cijena lijekova i namirnica koje koji se propisuju na recept Zavoda kroz referentne terapijske skupine i podskupine, pri čemu se utvrđuje razina cijene koja će za pojedini lijek, tj. namirnicu, plaćati Zavod (referentna cijena).
U postupku, farmaceutska trgovačka društva, odnosno nositelji odobrenja,, očituju se prihvaćaju li ili ne prihvaćaju referentnu cijenu. Na temelju nositelja odobrenja, lijekovi i namirnice se uvrštavaju na osnovnu listu (oni za koje su nositelji odobrenja prihvatili referentnu cijenu) ili na dopunsku listu (oni za koje nositelji odobrenja nisu prihvatili referentnu cijenu).
Za lijekove i namirnice uvrštene na dopunsku listu utvrđuje se iznos sudjelovanja koji predstavlja razliku između iznosa originalne cijene (prema očitovanju nositelja odobrenja) i iznosa utvrđenog kao referentna cijena.
Nositelji odobrenja za neke namirnice nisu prihvatili referentne cijene te su iste uvrštene na dopunsku listu lijekova i određen im je iznos sudjelovanja, stoji u odgovoru HZZO-a.