Foto Sergej Drechsler, Darko Jelinek
Okrivljenici su svjesno vozili brzo i ludo prerađene automobile kao da su na utrci Formule 1, tvrdi tužiteljica Natalija Slavica
povezane vijesti
Na zagrebačkom Županijskom sudu 11. lipnja trebala bi biti objavljena nepravomoćna presude Marinu Čolaku i Daliboru Opačku kojima se sudi za prometnu nesreću u kojoj je u studenome 2010. poginula dubrovačka studentica Ivana Obad (20).
Nakon što su se Čolak i Opačak u srijedu očitovali o izmijenjenoj optužnici, ponovivši da nisu krivi, tužiteljstvo i obrana su održali završne govore.
”Okrivljenici su svjesno vozili brzo i ludo prerađene automobile kao da su na utrci Formule 1. Obojica su vozili protivno prometnim propisima i brzinom znatno većom od dozvoljene. Oba vozača su odgovorna za nesreću jer su se međusobno poticali na takvu vožnju”, kazala je u završnim govorima tužiteljica Natalija Slavica.
Obrana okrivljenika je u završnim govorima naglasila da tijekom postupka nije dokazano da je smrt Ivane Obad uzročno posljedično povezana s načinom vožnje Čolaka i Opačka. Uz to, smatraju da policijskim očevidom nakon nesreće nisu utvrđene činjenice koje su, smatraju, uzrok nesreće.
Prema optužnici, Čolak se 5. studenog 2010. u 12,20 sati kretao ferrarijem autocestom A6 iz smjera Zagreba prema Rijeci lijevim prometnim trakom brzinom od 181,5 kilometar na sat, dok se Opačak kretao desnim trakom u svojem nissanu 350.
Čolak je, tvrdi tužiteljstvo, započeo prelazak iz lijevog u desni prometni trak, a da se nije uvjerio kako to može učiniti bez opasnosti za druge sudionike u prometu. Opačak je, vozeći brzinom od 205,3 kilometara na sat, započeo kočiti, no nije mogao smanjiti brzinu na vrijeme pa su se automobili okrznuli.
Nissan je prednjim lijevim kotačem dotaknuo zadnji desni kotač ferrarija, nakon čega je taj dodir destabilizirao ferrari koji se počeo nekontrolirano kretati te je sletio desno izvan kolnika. Automobil se prevrnuo i zapalio pri čemu je poginula suvozačica Ivana Obad.
Optužnica protiv obojice je podignuta 2012., a 2015. obojica su osuđena na tri godine zatvora.
Nakon što je Županijski sud u Rijeci 2018. poništio presudu suđenje je krenulo iz početka na zagrebačkom Općinskom kaznenom sudu, ali se ubrzo sud proglasio nenadležnim pa je spis završio na karlovačkom Županijskom sudu.
Odlukom Vrhovnog suda predmet je prošle godine delegiran na zagrebački Županijski sud.