Foto L. JELIČIĆ
Milanović je bio najeksponiraniji kritičar Plenkovićeve politike, predstavljao se kao glavna brana toj politici i to mu je donijelo najveću potporu. I ja sam oporba Plenkoviću, zna se moj stav o njemu, pa je jasno da moji birači, da se nisam kandidirao, ne bi podržali Primorca, ističe Bulj
povezane vijesti
Dugo već kandidati političke desnice nisu tako loše prošli na predsjedničkim izborima. Najbolji je rezultat među njima u nedjelju zabilježio Tomislav Jonjić, ali samo 5,09 posto. Daleko je to od 24,45 posto, koliko je prije pet godina glasova dobio Miroslav Škoro, a veću su biračku podršku od Jonjića imali i Milan Kujundžić 2014. (6,30 posto) i Andrija Hebrang 2009. (12,05 posto). Još tamo 2005. je postotak najjačeg desničarskog predsjedničkog kandidata bio manji nego Jonjićev, za Ljubu Ćesića Rojsa je tada u prvom izbornom krugu glasovalo 1,85 posto birača. Bili su, dakle, ovo izbori za predsjednika Republike koje će politička desnica htjeti što prije zaboraviti. No, stranke koje su imale svog kandidata nemaju taj privilegij, njihova vodstva morat će prvo analizirati što se točno dogodilo.
Svjetonazorske teme
S obzirom na to da je DOMiNO osnovano tek nedavno, nakon raskola Domovinskog pokreta, 2,41 posto Branke Lozo nije poražavajuće. Rezultat predsjedničke kandidatkinje DOMiNO je na razini stranačkog rejtinga u anketama. Ali, Most je već etablirana parlamentarna stranka, koja je krajem 2024. u anketi Crobarometar bila na vrlo solidnih osam posto, a njezinog kandidata Miru Bulja je na glasačkom listiću zaokružilo tek 3,82 posto birača. Nema nikakve dvojbe da je to ozbiljan izborni podbačaj. Na predsjedničkim izborima 2019. Most je dobro odigrao, podržao je Škoru kojem nije puno nedostajalo do plasmana u drugi krug, ali ovaj put se to nikako ne može reći. Bulj ipak misli da ni on ni Most ne trebaju sada očajavati.
– Narod je rekao svoje, ja sam na koncu dobio glasova koliko su mi ankete prognozirale i nemam zašto biti ni zadovoljan ni nezadovoljan. Snažno sam prezentirao politike važne za Hrvatsku i za moj Sinj, kao i neke svjetonazorske teme, a rezultat je takav kakav jest. Svatko neka procjenjuje je li dobar ili loš, a ja znam da sam u kampanji dao maksimum i to u okolnostima kada je teško bilo očekivati moju pobjedu i stoga nisam htio da se Most razbacuje novcem. Nisam ni plakata imao, na čemu sam sam inzistirao. U svakom slučaju, ovo je za mene jedno veliko iskustvo i nastavljam obnašati dužnosti sinjskog gradonačelnika i saborskog zastupnika, rekao nam je Bulj.
HDZ-ov kandidat Dragan Primorac ga je tjednima sumnjičio da je u dosluhu s predsjednikom Zoranom Milanovićem, da se uključio u kampanju jedino zbog toga da njemu oduzme glasove, ali Bulj smatra da se dogodilo upravo suprotno.
Brana politici
– Milanović je bio najeksponiraniji kritičar Plenkovićeve politike, predstavljao se kao glavna brana toj politici i to mu je donijelo najveću potporu. I ja sam oporba Plenkoviću, zna se moj stav o njemu, pa je jasno da moji birači, da se nisam kandidirao, ne bi podržali Primorca u odnosu na kojeg dijametralno drukčije gledam na Hrvatsku. Štoviše, s obzirom na to koliko je Milanoviću u nedjelju nedostajalo malo glasova, uvjeren sam da bi on pobijedio u prvom krugu da nije bilo moje kandidature, ističe Bulj.
Za njega nije bilo predaha po završetku kampanje, svaki dan je u svom uredu gradonačelnika. Bliže se lokalni izbori, ali Bulj tvrdi da još nije odlučio hoće li se natjecati za novi gradonačelnički mandat.
– Nisam uopće obeshrabren ovim rezultatom, ali kad je riječ o izborima u Sinju, nisam još donio odluku. Imao sam u politici i pobjeda i poraza. U pobjedama se nisam uzvisio, u porazima se nisam ponizio. Do lokalnih izbora je još pet mjeseci i trenutačno ne mogu kazati ni da ni ne, zaključuje Miro Bulj.