
U prethodne četiri godine održano na stotine masovnih prosvjeda, Bruxelles bi rijetki metal htio staviti na "popis strateških projekata EU-a"
povezane vijesti
Delegaciji Europske unije u Beogradu u utorak je predana peticija s više od 300.000 potpisa građana koji se protive rudarenju litija u Srbiji, nakon što je iz Bruxellesa nagovješteno da bi se taj rijetki metal mogao naći na popisu strateških projekata EU-a.
U Srbiji je nakon najava otvaranja rudnika litija u prethodne četri godine održano na stotine masovnih prosvjeda i blokada prometnica zbog bojazni da bi rudnik, koji u poljoprivrdno razvijenoj regiji na zapadu zemlje namjerava otvoriti međunarodna korporacija Tio Tinto, ostavio trajno nesagledive posljedice po okoliš
Vlast, predvođena Srpskom naprednom strankom, objavila je ranije da bi rudnik litija Rio Tinta mogao biti otvoren 2028. ukoliko se ispune ekološki propisi i dobiju neophodne dozvole.
Srbijanski predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 25. ožujka u Bruxellesu, poslije sastanka čelnicima EU-a, da će Unija “za sedam ili osam dana” proglasiti projekat iskapanja litijuma u Srbiji “Jadar” za svoj strateški projekat izvan zemalja EU.
Vučić je se u Bruxellesu sastao na radnoj večeri s šeficom Europske komisije Ursulom von der Leyen i predsjednikom Europskog vijeća Antoniom Costom.
“Borit ćemo se blokadama i prosvjedima i po kiši i po suncu i po snijegu i litij se u Srbiji neće kopati”, poručio je danas vođa građanskog pokreta Kreni-Promjeni Savo Manojlović, predajući predstavnicima EU-a u Beogradu peticiju s 303.000 potpisa građana koji zahtjevaju da se rudarenje litija i projekt “Jadar” izuzmu iz strateških projekata.
Manojlović je novinarima rekao da je kopanje litija u Srbiji “u suprotnosti sa vladavinom prava, načelima demokracije i ekološkim standardima”, podsjetivši da prosvjedi protiv tih štetnih namjera državne vlasti i rudrske korporacije koja je na lošem glasu zbog svojih sličnih projekata u svijetu.
“Glas građana je jasan – skupili smo 303.000 potpisa”, istaknuo je Manojović.
Europskoj uniji poručio je kako mora čim prije “jasno shvatiti da ne može birati hoće li ili neće rudariti litij u Srbiji jer to građani “ni po koju cijenu” neće dopustiti.
Osim pokreta Kreni-Promjeni, za danas su i studentski pokret i članovi akademske zajednice najavili okupljanje ispred sjedišta Delegacije EU-a u Srbiji i predati zahtev za odustajanje od projekta “Jadar”, te pismo studenata Europskoj komisiji.