Direktor Podravke Agri

Davor Doko o preuzimanju Belja, Vupika i drugih tvrtki: Planiramo zadržati radnike te nećemo gasiti pogone

Ivica Getto

Foto BRUNO JOBST

Foto BRUNO JOBST

Nismo došli s mišlju o kratkoročnim postignućima, već sa željom za dugotrajnim i održivim rastom i razvojem. Iznimno je važno da je hrvatska poljoprivreda u rukama onoga tko ju je spreman i sposoban održavati, te ulagati i razvijati poljoprivrednu proizvodnju, tko je stabilan i ulaže u modernizaciju



Potpisivanjem ugovora o prijenosu udjela poljoprivrednog segmenta Fortenova grupe finaliziran je jedan od najvažnijih poslova koprivničke kompanije Podravka od njezina osnutka.


Time je završen proces preuzimanja Belja, Vupika, PIK-a Vinkovci, Energije Gradec, Belje Agro-Veta i Felixa. Bio je to povod za razgovor s Davorom Dokom, predsjednikom Uprave novoosnovane tvrtke Podravka Agri i članom Uprave Podravka.


Deset najvećih


Što za Podravku znači preuzimanje Fortenovinih kompanija, a što za hrvatsku poljoprivredu?


– Preuzimanje Belja, PIK-a Vinkovci, Vupika, Energije Gradec, Belje Agro-Veta i Felix Grupe Podravku pozicionira kao najveću prehrambeno-prerađivačku kompaniju, ne samo u Hrvatskoj nego i u regiji. Također, s više od 8.800 zaposlenih i više od 1,1 milijardu eura prihoda ulazimo među deset najvećih hrvatskih kompanija općenito. Osim zbog navedenog rasta prihoda i zaposlenih za nas je ovo preuzimanje važno i zbog mogućnosti da njime znatno ubrzamo ostvarenje našeg strateškog cilja o samodostatnosti u proizvodnji sirovina, odnosno osiguravanje stabilnosti u njihovoj nabavi. Važno je naglasiti kako Podravka ima bogato iskustvo i tradiciju u poslovima proizvodnje hrane. Poljoprivreda je i do sada bila dijelom našeg poslovanja, a sada ona postaje znatno opsežnija i činit će zasebni, treći stup naše grupe, uz Prehranu i Farmaceutiku. Već sada je to snažan stup, a vjerujemo da može postati još snažniji, veći, armirani. Imajući to na umu, razvijat ćemo hrvatsku poljoprivredu kako bismo, s jedne strane, osigurali kvalitetne i domaće sirovine za prehrambenu industriju i naše sugrađane, a, s druge, kako bismo osigurali razvoj i demografsku obnovu hrvatskih ruralnih područja. Ako je itko ikada u to sumnjao, posljednjih godina svi smo se uvjerili koliko je važno imati i čuvati domaću proizvodnju, kao i imati pristup hrani u svim okolnostima. Ono najvažnije, Podravka je ovdje da ostane. Nismo došli s mišlju o kratkoročnim postignućima, već sa željom za dugotrajnim i održivim rastom i razvojem. Iznimno je važno da je hrvatska poljoprivreda u rukama onoga tko ju je spreman i sposoban održavati, ulagati i razvijati poljoprivrednu proizvodnju, tko je stabilan i ulaže u modernizaciju i ljude, kome je iznimno važna suradnja s poljoprivrednicima i kooperantima. A to Podravka svakako jest.


Koji je vaš fokus u prvim danima nakon preuzimanja Belja i ostalih kompanija?




– Prvi dani uključuju daljnje detaljno upoznavanje s radom svake od kompanija, definiranje strategije, koja će uključivati modernizaciju i razvoj te komunikaciju sa zaposlenicima, kako bismo osigurali transparentnost i razumijevanje svih procesa. U idućim danima održat ćemo sastanke s radnicima u svim novim članicama Grupe kako bismo se osobno upoznali te predstavili naše poslovanje i planove u poljoprivredi. Generalno, naš je apsolutni fokus u sljedećem razdoblju na efikasnoj integraciji tih kompanija u Grupu Podravka. Preuzimanje poljoprivrednih kompanija dio je Podravkine dugoročne strategije jačanja poljoprivrede kako bi osigurala samodostatnost i stalnu dostupnost sirovina za potrebe vlastite proizvodnje.


Bolji uvjeti


Predsjednica Uprave Podravke izjavila je kako će dovršetak ovog posla otvoriti novu razvojnu fazu za Belje, Vupik i ostale, ali i novu perspektivu za njihove radnike. Hoće li biti naglog smanjivanja radne snage?


– Najvažnije je istaknuti da svi postojeći ugovori o radu ostaju na snazi. Konkretno, planiramo zadržati postojeći kadar, a radnicima će i dalje pripadati sva prava zajamčena postojećim kolektivnim ugovorom. Podravka je iznimno zainteresirana zadržati postojeće znanje, »know-how« zaposlenika poljoprivrednih kompanija te ljude u kompanijama koje preuzima. Iskustvo i znanje zaposlenika i stručnjaka koji sada u njima rade čine vrijedan kapital tih kompanija, koji Podravka želi ne samo očuvati nego i dalje razvijati. Kontinuirano ćemo raditi na poboljšanju uvjeta rada i osiguravanju konkurentnih uvjeta za sve naše zaposlenike. Način na koji to provodimo u Podravci vidljiv je, između ostalog, u unaprjeđenju uvjeta rada, ali i u rastu plaća radnika. Polazeći od toga, naša je želja i u novostečenim društvima raditi na razvoju poslovanja, na poboljšanju rezultata, a time i na poboljšanju materijalnih prava radnika.


Je li u planu reorganizacija poslova u pojedinim tvrtkama, odnosno gašenje nekih pogona?


– Nema takvih planova. Naprotiv, dugoročno planiramo daljnje jačanje i razvoj preuzetih kompanija. Planiramo snažan investicijski ciklus, koji ćemo definirati strategijom poslovanja do 2030. godine, na kojoj upravo radimo. Ono što za sada možemo reći jest da će fokus tih ulaganja biti na modernizaciji i povećanju produktivnosti poljoprivrednih kompanija s projektima navodnjavanja, razvoja tehnologije, ulaganja u infrastrukturu i razvoj ljudi.


Ima li Podravka, uz EBRD, financijsku i menadžersku snagu da može uspješno poduprijeti ovako veliku transakciju?


– Grupa Podravka je visokoprofitabilna, financijski snažna i stabilna kompanija, koja uspješno posluje i ima bogato iskustvo i tradiciju. Primjer toga je i netom završeni investicijski ciklus, najsnažniji u povijest Grupe, čija je vrijednost dosegla gotovo 250 milijuna eura. Podravka se ni za jednu od tih investicija nije zaduživala. I to dokazuje da kompanija ima financijsku snagu i kapacitet za akvizicije, uz zadržavanje stabilnog poslovanja. Partnerstvo s EBRD-om promovirat će dodatni transfer znanja i najboljih svjetskih praksi u upravljanju poljoprivrednim kompanijama te će EBRD podržati uvođenje dobrih praksi korporativnog upravljanja i učinkovitih procedura upravljanja kompanijama. Podravka u svojim redovima ima niz stručnjaka iz raznih područja i kontinuirano ulaže u njihove edukacije i usavršavanja. Međutim, akvizicija ovakvih kompanija nije samo akvizicija imovine, nego i ljudi. U kompanijama o kojima pričamo rade stručni kadrovi koji imaju znanje i iskustvo i s kojima ćemo nastaviti razvijati njihovo poslovanje.


Brendovi ostaju


Hoće li biti sačuvani brendovi poput Baranjskog kulena, Vina Belje ili ABC sira?


– Brendove kompanija koje preuzima, Podravka namjerava zadržati jer su komplementarni sadašnjoj Podravkinoj ponudi i mogu je dodatno osnažiti. Podravka je kompanija koja je vlasnik nekih od najjačih regionalnih brendova i dokazala je da itekako zna razviti i dugi niz godina održati uspješnost brendova i na globalnoj razini. Brendovi poljoprivrednih kompanija imaju vrijednost koju prepoznajemo i koju želimo nastaviti povećavati.


Što s postojećim menadžmentom?


– Kada je riječ o kadrovima, računamo i na stručnost zaposlenika koji sada rade u kompanijama koje preuzimamo. Nećemo se odreći znanja i iskustva sadašnjih zaposlenika, nego zajedno s njima želimo raditi na daljnjem razvoju i jačanju poslovanja tih kompanija. U tom kontekstu, na čelu preuzetih kompanija ostat će isti ljudi. Damir Leko za Belje i Goran Miličević za Vupik i PIK Vinkovci. Naravno, uobičajeno je da se, kada dolazi do promjene vlasnika, preispituje položaj visokog menadžmenta. No u ovom trenutku možemo reći da svatko tko je spreman raditi na razvoju, rastu, širenju i modernizaciji ovih kompanija ne mora brinuti za svoj status i imat će svoju priliku. Podravka ove kompanije preuzima s ambicijom stvaranja zamaha za novi iskorak i novi ciklus razvoja svake od njih.


Imate li planova za kooperante s područja Baranje i Slavonije?


– Naša je namjera jačati suradnju sa svim postojećim partnerima i osigurati kontinuitet u poslovanju, a to uključuje i kooperante. Svi postojeći kooperanti kompanija koje smo preuzeli zadržavaju svoj status. Ove smo godine, i neovisno o akviziciji, već proširili bazu kooperanata u Slavoniji i Baranji u uzgoju povrtlarskih kultura. PIK Vinkovci je već sada naš kooperant u proizvodnji rajčice. Svakako namjeravamo nastaviti razvijati suradnju s kooperantima preuzetih poljoprivrednih kompanija, osobito u stočarstvu. Vjerujemo da će se s planiranim daljnjim razvojem poslovanja otvoriti prostor za proširenje suradnje i angažiranje dodatnih kooperanata. Naš pristup jačanja odnosa s kooperantima, na način koji je pogodan i za kooperante i za Podravku, namjeravamo primjenjivati i na kooperantskoj mreži koju danas imaju Belje, PIK Vinkovci i Vupik. Naša je želja da suradnje s kooperantima nastavimo jačati i razvijati u idućim godinama. U sljedećim mjesecima održat ćemo susrete na kojima ćemo imati priliku osobno upoznati naše kooperante te im predstaviti naše poslovanje i planove u poljoprivredi.


Povećanje produktivnosti poljoprivrede


Planirate li nova ulaganja? Ako da, za koji segment poslovanja vezan uz dosadašnje Fortenovine tvrtke?


– Za Podravku je Agri velik dio Grupe i sigurno ćemo posvetiti puno pažnje i energije njegovu razvoju. Kao što smo već i naglasili, planiramo snažan investicijski ciklus, koji ćemo definirati Strategijom poslovanja do 2030. Fokus tih ulaganja svakako će biti na modernizaciji i povećanju produktivnosti poljoprivrednih kompanija s projektima navodnjavanja, razvoja tehnologije, ulaganja u infrastrukturu i razvoj ljudi. Također, namjeravamo nastaviti razvijati kooperantske suradnje, posebice u stočarskoj proizvodnji. Također, jedan od prioriteta bit će i razvoj novih proizvoda, kao i unaprjeđenje postojećeg asortimana. Cilj nam je razvijati inovativne proizvode koji zadovoljavaju rastuće potrebe tržišta, a pritom ćemo se oslanjati na kvalitetne domaće sirovine i lokalne dobavljače.