Reuters
Puno je tu otvorenih pitanja za koja u Srbiji nema neke velike prakse. Tako su i ti pozivi osvanuli na oglasnoj ploči bez inače uobičajenih predradnji. Zato ne znam što bih točno očekivao od pripremnog ročišta, zaključuje Olenik.
povezane vijesti
ZAGREB – Na Višem sudu u Beogradu danas bi se trebalo održati pripremno ročište u postupku protiv četvorice umirovljenih hrvatskih pilota, ali još nije odlučeno hoće li im se uopće suditi u odsutnosti. Srpsko Tužiteljstvo za ratne zločine zatražilo je u optužnici protiv Vladimira Mikca, Zdenka Radulje, Željka Jelenića i Danijela Borovića da se njima, zato što su nedostupni, sudi u odsutnosti. Tu je optužnicu sud potvrdio krajem kolovoza, ali formalna odluka o suđenju u odsutnosti nije ni do jučer donesena.
– Sud nema rok za takvu odluku, ali suđenje bez nje, naravno, ne može započeti. Pripremno ročište nije odloženo i pretpostavljam da ćemo na njemu doznati rješenje, a onda ćemo mi odvjetnici reagirati u zavisnosti kakva bude ta odluka, rekao nam je Mikčev odvjetnik po službenoj dužnosti Aleksandar Olenik, inače oporbeni zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Prije dvadesetak dana je iz Srbije na adresu hrvatskog Ministarstva pravosuđa stigla zamolnica da se Mikcu i trojici njegovih kolega uruči sudski poziv. No, s obzirom na to da Vlada Andreja Plenkovića ne priznaje postupak koji se protiv njih vodi u susjednoj državi, ovi im pozivi nisu predani. Tri dana nakon što je Ministarstvo pravosuđa objavilo da neće postupati po zamolnici, kako nam je kazao Olenik, odlukom suca su pozivi za Mikca, Radulja, Jelenića i Borovića stavljeni na oglasnu ploču suda.
– Puno je tu otvorenih pitanja za koja u Srbiji nema neke velike prakse. Tako su i ti pozivi osvanuli na oglasnoj ploči bez inače uobičajenih predradnji. Zato ne znam što bih točno očekivao od pripremnog ročišta, zaključuje Olenik.
Četvorica pilota optužena su za izdavanje zapovijedi temljem kojih su avioni Hrvatskog ratnog zrakoplovstva početkom kolovoza 1995. raketirali izbjegličke kolone srpskih civila koji su, uslijed Oluje, iz Hrvatske prešli na teritorij Bosne i Hercegovine, gdje su i napadnuti. U dva takva slučaja je, tvrdi se u optužnici, ubijeno ukupno 13 civila, među njima i četvero djece. Tadašnji hrvatski ministar vanjskih poslova Mate Granić izjavio je prije četiri mjeseca da su te kolone doista bile meta HRZ-a, ali isključivo zato što je u njima bilo i naoružanje koje su poraženi vojnici Krajine u povlačenju predavali snagama Republike Srpske, koje su se i dalje borile protiv HV-a, HVO-a i Armije BiH. Jesu li, pak, Mikac, Radulja, Jelenić i Borović uistinu ti koji su zapovjedili ove akcije hrvatskih MIG-ova 21, za to, kako nam je jednom rekao Olenik, srpsko Tužiteljstvo ne raspolaže konkretnim dokazima. Optužnica počiva na tome da su oni u navedeno vrijeme bili na određenim dužnostima u HRZ-u i stoga sigurno participirali u zapovjednom lancu.