Ubojstvo u Osijeku

Zločin koji je šokirao Hrvatsku. Danas počinje suđenje policajcu koji je ubio 21-godišnju Mihaelu

Milan Bugarić

U optužnici se navodi da je motiv ubojstva ljubomora



Devet i pol mjeseci nakon zločina koji je šokirao osječku i hrvatsku javnost, a u kojem je ubijena studentica Mihaela Berak (21), danas pred sudskim vijećem Županijskog suda Osijek počinje suđenje policajcu Marku Smažilu (28). Optužnica protiv Smažila podignuta je u ožujku, a pravomoćna je postala sredinom svibnja.


Predmet je tada delegiran sucu Mladenu Radičeviću, koji će predsjedati sudskim vijećem. Županijsko državno odvjetništvo Osijek optužnicu protiv Marka Smažila podnijelo je u ožujku, i to zbog sumnje da je 21-godišnjakinju ubio hicem iz službenog pištolja.


Nakon istrage tužiteljstvo je teretilo Smažila da je 20. rujna prošle godine oko 22 sata u Osijeku, u nakani da ubije 21-godišnju Mihaelu Berak, iz službenog pištolja ispalio hitac i pritom joj zadao tešku i za život opasnu ozljedu, od koje je žrtva preminula na mjestu događaja.




Slijedila je policijska istraga, koja je rezultirala uhićenjem Smažila, koji je od tada u istražnom zatvoru.


Motiv ljubomora


Ono što je podignulo puno prašine u slučaju ubojstva studentice jest činjenica da su policija i Županijsko državno odvjetništvo imali različitu kvalifikaciju kaznenog djela. Policija je nakon očevida i kriminalističkog istraživanja Smažila osumnjičila za »teška kaznena djela protiv opće sigurnosti« u vezi s kaznenim djelom »dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom«, a nekoliko sati poslije Županijsko državno odvjetništvo Osijek policijsku je kaznenu prijavu tada već suspendiranog policajca prekvalificiralo u kazneno djelo ubojstva i predložilo određivanje istražnog zatvora. Prema rješenju načelnika osječko-baranjske policije, Smažil je udaljen iz službe, a protiv njega je podnesen zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka.


Različite kaznene prijave ogorčile su osječku i hrvatsku javnost, jer se dovela u pitanje nepristranost osječke policije, odnosno smatralo se da je pogodovala svom djelatniku.


Od tog trenutka Mihaelina obitelj, rodbina, prijatelji, ali i razne udruge na skupovima u središtu Osijeka i pred zgradom PU osječko-baranjske tražili su objašnjenje od policije zašto je ubojstvo okvalificirala blažim kaznenim djelom. U optužnici se navodi kako je motiv ubojstva ljubomora, a Smažil je tvrdio kako je »do pucanja i ispaljenja metka došlo prilikom neopreznog rukovanja pištoljem«. Tužiteljstvo smatra da je njegova obrana nelogična, neuvjerljiva i u suprotnosti s ostalim dokazima, te usmjerena na izbjegavanje kaznene odgovornosti. Više svjedoka navodilo je kako im se žrtva u više navrata žalila na Smažila, da je bio posesivan, manipulativan i ljubomoran.


Kratko poznanstvo


To je potvrđeno i pribavljenom korespondencijom između žrtve i svjedoka preko društvenih mreža, kao i psihijatrijskim vještačenjem okrivljenika koje je pokazalo da je »on osoba s narcisoidnim i latentno agresivnim crtama ličnosti, sklona kontrolirati druge osobe«. Odvjetništvo je u optužnici navelo da će tijekom sudskih rasprava predočiti 59 dokaza na kojima se temelji optužnica.


Marko Smažil je, iznoseći obranu u policiji, kao i u Županijskom državnom odvjetništvu, porekao počinjenje kaznenog djela, navevši da nije imao namjeru ubiti Mihaelu, nego da je do pucanja i ispaljenja metka došlo prilikom neopreznog rukovanja pištoljem. On je te večeri Mihaeli pokazivao svoj službeni pištolj, i to, naveo je u obrani, na njezino traženje.


»Dok smo sjedili na kutnoj garnituri, htio sam napraviti kontrolno okidanje. Došlo je do ispaljenja metka iz pištolja i taj metak je pogodio Mihaelu u glavu«, branio se Smažil, dodavši da je sa svog mobitela nazvao Centar 112 kako bi stigla hitna pomoć, potom je zvao svog nadređenog u Postaji prometne policije Osijek i oca Vilka. Hitna pomoć stigla je vrlo brzo, međutim, Mihaela je već bila mrtva.


U obrani je poručio kako mu je žao zbog svega što se dogodilo i izrazio iskreno kajanje. Odvjetništvo pak u optužnici smatra da je okrivljenikova obrana nelogična, neuvjerljiva, kontradiktorna i u suprotnosti s ostalim dokazima, te usmjerena na izbjegavanje kaznene odgovornosti. Tijekom istrage koja je prethodila podizanju optužnice ispitani su, među ostalima, prijatelji Mihaele Berak i Marka Smažila, policajci koji su bili na očevidu, kao i Smažilovi nadređeni u policiji. Detaljno su tijekom istrage pregledani i pametni telefoni, i Smažilov i žrtvin, odnosno pozivi i poruke. Iz njih se iščitava kako je komunikacija njih dvoje počela 1. rujna, a završila je na dan ubojstva, 20. rujna.


Ima agresivne crte ličnosti


Iz psihijatrijskog nalaza i mišljenja o Smažilu koje je obavila Klinika za psihijatriju Vrapče proizlazi kako je okrivljenik osoba iznadprosječnog intelektualnog funkcioniranja s narcisoidnim i latentno agresivnim crtama ličnosti. Sklon je kontroli, rigidan te s teškoćama u stvaranju dubljih emocionalnih odnosa. U okrivljenika nema psihopatologijskih elemenata na osnovi kojih bi njegove sposobnosti shvaćanja značenja vlastitog postupanja, kao i vladanja svojom voljom u vrijeme počinjenja djela, bile smanjene u bilo kojem stupnju. Nakon vještačenja ocijenjeno je da je Smažil raspravno sposoban.


U vrijeme zločina Smažil je imao 0,63 promila alkohola u krvi, no to nije utjecalo na njegovu sposobnost shvaćanja djela i upravljanja voljom.