Tužba radi nadoknade štete

Zbog smrti Bojana Bešića u “gumenoj sobi” pulskog zatvora, obitelj od države traži 1,1 milijuna kuna

Mateo Sardelin

Tužitelji u postupku protiv države – majka, sestra i dva brata, smatraju da je Bojan Bešić u pulskom zatvoru preminuo nasilnom smrću 16. studenog 2015. godine uslijed nepravilnog i nezakonitog rada pravosudne policije u zatvoru



PULA – Obitelj Bešić je protiv Republike Hrvatske pokrenula tužbu radi nadoknade štete zbog smrti 25-godišnjeg Puljanina Bojana Bešića u pulskom zatvoru 16. studenoga 2015. godine. Tužitelji od države u ime štete traže 1.167.000 kuna.


Odvjetnica Marija Budimir koja zastupa tužitelje je na pripremnom ročištu predala tužbu i predložila ulazak u glavnu raspravu, no na traženje odvjetništva radi dodatnih uvida u kazneni dio cijelog događaja, rasprava je zakazana za početak srpnja.


Naime, tužitelji u postupku – majka, sestra i dva brata, smatraju da je Bojan u pulskom zatvoru preminuo nasilnom smrću uslijed nepravilnog i nezakonitog rada pravosudne policije u zatvoru. Nadalje, smatraju da kobnoga dana oko 14.30 sati dvojica pravosudnih policajaca, R. V. i S. J., nisu postupili prema odredbama zakona, odnosno da su prije smještanja zatvorenika u posebno osiguranu prostoriju bez opasnih stvari bili dužni temeljito pretražiti zatvorenika.


Nisu pratili nadzor




No, oni su olako držeći da Bešić kod sebe neće imati opasnih predmeta, smjestili ga u posebnu prostoriju, tzv. gumenjaču. U 15.34 sati, sat vremena nakon što je smješten, Bešić je iz džepa trenirke izvukao upaljač i zapalio izolacijsku oblogu prostorije koja je bila sačinjena od spužve i umjetne kože.


Vatra se vrlo brzo proširila ćelijom, a požar su ugasili pulski vatrogasci u 16.05 sati. Očito je da nitko od pravosudnih policajaca nije pratio videonadzor gumenjače, iako je u dežurani u zatvoru postavljen monitor videonadzora te prostorije. Također, niti jedan pravosudni policajac nije bio raspoređen na praćenju videonadzora.


Prema onome što se vidi na snimci videonadzora, razvidno je da je Bešić zaštitnu oblogu zapalio kod samih ulaznih vrata, odnosno na mjestu prema kojem je bila usmjerena videokamera. Bešić je gledao u kameru i u vrata jer je očito očekivao da će svakog trenutka uletjeti pravosudni policajci i izvući ga van. No, policajci nisu dolazili, a vatra se proširila i razvio se gusti dim koji je ispunio prostoriju.


Istraga protiv čuvara


Nakon događaja u studenome, pokrenuta je istraga koja je okončana u veljači ove godine, a obuhvaća pet pravosudnih policajaca. Naime, prvo je istraga pokrenuta protiv dvojice, nakon pet mjeseci protiv još dvojice, a na kraju je osumnjičen i peti čuvar, koji je tog dana bio na ispomoći u zatvoru. Prema vremenskom tijeku istrage, prvo je istraga pokrenuta nad dvojicom policajaca koji nisu pregledali Bešića prije ulaska u gumenjaču, a u kolovozu prošle godine je istraga proširena na još dvojicu policajaca.


Treći i četvrti policajac, voditelj osiguranja zatvora koji je odredio Bešićev smještaj u posebnu prostoriju i samostalni nadzornik pravosudne policije, nalaze se pod istragom jer nisu odredili službenika u Odjelu osiguranja na videonadzoru radi praćenja stanja u gumenjači. Peti policajac je istražen zajedno s dvojicom policajaca koji su propustili pregledati zatvorenika prije ulaska u gumenjaču.


Upravo se peti čuvar tereti da je počinio kazneno djelo protiv života i tijela, odnosno prouzročio smrt drugoga iz nehaja, za što zakon predviđa kaznu od šest mjeseci do pet godina zatvora. Ostalu četvoricu čuvara tereti se za počinjenje kaznenog djela protiv opće sigurnosti teškim kaznenim djelom protiv opće sigurnosti. Predviđena kazna za to kazneno djelo je od jedne do osam godina zatvora.