Foto Facebook, NL
"Vidjela sam dva jet skija i taj gliser koji je išao prema plaži i učinilo mi se da je jako brz" posvjedočila je svjedokinja
povezane vijesti
- Vozač glisera za smrt mlade Verene osuđen na 18 mjeseci zatvora: Ne osjećam se kriv, žao mi je
- Tvrtka čijim je gliserom kod Krka ubijena mlada Verena mora platiti veliku odštetu
- Počelo suđenje Zadraninu koji je gliserom u akvatoriju ispred Malinske usmrtio austrijsku studenticu; on se ne osjeća krivim
U nastavku sudskog postupka koji se u riječkom Županijskom sudu vodi protiv Zadranina Dina Dokoze Nikpalja pod optužbom za kazneno djelo ugrožavanja pomorskog prometa, a koji je prije gotovo tri godine u akvatoriju ispred Malinske gliserom usmrtio austrijsku studenticu Verenu Heinz, odvjetnik ožalošćene obitelji podnio je imovinsko-pravni zahtjev.
Prema njemu, traže obeštećenje u iznosu od 2 148 456, 89 kuna. Optuženi Zadranin ponovio je kako se ne smatra krivim, kao i da imovinsko-pravni zahtjev oštećenika ne priznaje.
Dokozu Nikpalja se optužnicom tereti da je 24. srpnja 2019. godine u akvatoriju ispred Malinske na otoku Krku približavajući se obali, iako upoznat sa činjenicom da se kreće akvatorijem u kojem su kupači, propustio na adekvatan način promatrati akvatorij i put plovidbe te smanjiti brzinu glisera kojim je upravljao u mjeri da ga može lako i brzo zaustaviti ili po potrebi skrenuti sa njim.
Tereti ga se da zbog toga nije na vrijeme uočio dvoje plivača ni njihovu ronilačku plutaču, pa je gliser kojim je okrivljenik upravljao prešao preko plivača pri čemu je elisa glisera zahvatila plivačicu i nanijela joj mnogobrojne teške i po život opasne ozljede od kojih je preminula istog dana u Kliničkom bolničkom centru u Rijeci.
Na jučerašnjem ročištu saslušana je svjedokinja koja se tog kobnog dana nalazila kao kupačica na plaži, pa je, iako je na početku odmah istaknula kako se sada slabo sjeća događaja, ipak iznijela svoja saznanja.
– Taj dan smo otišli na plažu, a bilo je poslijepodne, no ne znam koliko sati. Vidjela sam dva jet skija i taj gliser koji je išao prema plaži i učinilo mi se da je jako brz. Rekla sam mužu “Hoće li ovaj stati, zakočiti.” Taj gliser je stao, netko je izronio i zvao u pomoć. Nije mi uopće palo na pamet da je to bilo sa gliserom. Ti jet skiji su kružili. Ustala sam da vidim malo bolje. Iza mene je bilo trideset ljudi koji su stajali i gledali. U prvom trenutku mislila sam da su jet skiji. Vidjela sam da se taj gliser vratio prema tom čovjeku. Ne mogu procijeniti koliko je daleko bio taj gliser koji je, po meni, vozio jako brzo, iskazivala je svjedokinja.
Očekivano su joj postavljena brojna pitanja, no nije znala odgovoriti da li je gliser mijenjao smjer te na kojoj je udaljenosti bio čovjek koji je zvao u pomoć. Nije se mogla orijentirati niti po fotografijama koje su joj predočene.
– Žao mi je tog momka, a žao mi je i te djevojke. Stradala je. On nije niti znao što je napravio. Takav sam imala dojam. Sjećam se da su ti koji su bili na jet skijima mahali, a kad su oni počeli vikati, ovaj se gliser vratio, navela je u nastavku svjedočenja pred sudom.
Pročitan joj je i iskaz koji je prethodno dala u Njemačkoj, a tijekom istrage, u kojem je govorila o tome da joj je gliser prvi put privukao pažnju jer je, po njoj, išao prebrzo. Pogledala je gdje su joj djeca jer je kao majka bila procijenila da bi to moglo biti opasno. Tada je bila posvjedočila i kako je prova glisera bila povišena te je pretpostavila da vozač nije shvatio da se dogodila nesreća.
Pročitana je i brojna dokumentacija, od nalaza i mišljenja vještaka, medicinske dokumentacije do izvješća Lučke kapetanije i zapisnika o očevidu. Optuženikov branitelj, odvjetnik Saša Jelušić, predložio je da se obavi očevid i rekontrukcija na mjestu događaja, kao i kombinirano vještačenje po vještaku pomorsko-prometne struke i vještaku sudske medicine pa da se tim vještačenjem utvrdi dinamika mogućnosti uočavanja ili neuočavanja bova te, ukoliko je to moguće, da se utvrdi brzina kretanja glisera. Također, i da se rekonstrukcija obavi u maksimalno moguće približno istim uvjetima. Obrana je predložila i da se sasluša lučki kapetan koji je sastavio izviješće jer pozna materiju vezano uz plovidbu, kao i da se kao svjedok pozove voditelj ronilačkog centra na okolnosti toga što je rekao ocu tragično stradale Verene o tome gdje se može roniti.
Vijeće kojim predsjeda sutkinja Ika Šarić za sada je odbilo prijedlog o očevidu i rekonstrukciji, a prihvatilo prijedlog o kombiniranom vještačenju. Također je prihvaćen i prijedlog o saslušavanju voditelja ronilačkog centra, ali i da se pribavi podatak o zaposlenicima centra s obzirom da Verenin otac nije eksplicitno kazao s kime je razgovarao u ronilačkom centru. Iduća rasprava zakazana je za 8. srpnja.