Neslužbeno se saznaje da su među uhićenima bivši dekan Almin Đapo i profesor Boško Pribičević
povezane vijesti
U akciji policije po nalogu hrvatskog ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) u srijedu ujutro uhićeno je više osoba za koje se sumnje da su sudjelovali u zlouporabama na zagrebačkom Geodetskom fakultetu.
Europsko tužiteljstvo i policija još se nisu oglasili o slučaju kojim je prema neslužbenim informacijama obuhvaćeno tridesetak osoba.
Neslužbeno se saznaje da su među uhićenima bivši dekan Almin Đapo i profesor Boško Pribičević, a šteta je navodno procijenjena na oko dva milijuna eura.
Jutarnji list navodi da europsko tužiteljstvo zanimaju nabave od kojih su novci navodno išli i u džepove ljudi s fakulteta kao i veliki broj krivotvorenih putnih naloga, a obuhvaćena je i nabava sporne jahte financirane sredstvima EU.
Geodetski fakultet našao se na meti ureda europskog tužitelja i krajem lipnja ove godine kada su pokrenute tzv. hitne dokazne radnje zbog sumnje na subvencijsku prijevaru i koruptivne aktivnosti. Istragom su i tada bili obuhvaćeni Almin Đapo i Boško Pribičević.
Novi detalji
Istražitelji sumnjaju da su osumnjičenici ispostavljali račune za fiktivne poslove među kojima je navodno bio i posao snimanja iz zraka nakon potresa. Dio gotovine trošili su za vlastite potrebe a dio su “prali” na kupovinu nekretnina. Prema današnjim informacijama među uhićenima je i jedan građevinski poduzetnik i odvjetnik.
Fokus istražitelja prema Geodetskom fakultet ranije je bio zbog plovila i automobila kupljenih preko europskih fondova a koji su se umjesto namjenski za potrebe fakulteta i rada koristili u privatne svrhe. O hitnim dokaznim radnjama EPPO izvijestio je u lipnju.
Pribičević je koristio privatno luksuzni terenac Land Rover Discovery Sport, nabavljen europskim novcem u sklopu jednog projekta istraživanja. Fakultet je ujedno nabavio i terenac Ford Ranger, koji je, također privatno, vozio stručni suradnik fakulteta.
Vozila su nabavljena za ukupno 624.500 kuna, a prilikom njihove nabave uprava fakulteta zahtijevala je, primjerice, volan od kože sjedala u kombinaciji s kožom i slične ludorije.
Fakultet je nabavio i jahtu Mirakul 30 u sklopu EU projekta HIDROLAB, kreiranog za hidrografska istraživanja podmorja. Platili su je 598.750 kuna, a specifikacije broda, kako ih je fakultet osmislio za javnu nabavu, odgovarao je isključivo Mirakulu. No, plovilo se na internetskim oglasima nudio u najam za privatna krstarenja po 3.400 eura tjedno, a imalo je lažne registarske oznake.