Nepravomoćna presuda

Ubojstvo Mihaele Berak. Policajac osuđen na 18 godina zatvora

Milan Bugarić

Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Marko Smažil osuđen na 18 godina zatvora zbog ubojstva Mihaele Berak



Marko Smažil (29) osuđen je na 18 godina zatvora.


Nepravomoćna je to presuda Županijskog suda Osijek, na koju i tužiteljstvo i obrana imaju pravo žalbe.


Presuda je uslijedila nakon devet mjeseci suđenja, a sudilo mu se za ubojstvo studentice Mihaele Berak.




Presuda za zločin koji je šokirao stanovnike Osijeka i Hrvatske od prve rasprave bila je zatvorena
za javnost zbog zaštite dostojanstva osobnog života mlade žrtve.


Svih tih mjeseci od tada predstavnici tužiteljstva i Smažilova obrana, kao i odvjetnik koji zastupa obitelj žrtve, nisu smjeli iznijeti ni jedan detalj sa suđenja.


Podsjetimo, optužnica Županijskog državnog odvjetništva Osijek teretila je policajca iz PU osječko-baranjske Marka Smažila da je 20. rujna 2023. oko 22 sata u svom stanu u Osijeku, u nakani da usmrti 21-godišnju Mihaelu Berak, s kojom je bio u vezi, iz službenog pištolja HS-9 ispalio hitac žrtvi u glavu, a od zadobivenih ozljeda djevojka je umrla na mjestu zločina.


Iako je policija svog službenika prvobitno teretila za teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti te za dovođenje u opasnost života i imovine, sumnjajući da je neoprezno rukovao službenim oružjem, tužiteljstvo je nakon ispitivanja osumnjičenika to prekvalificiralo u kazneno djelo ubojstva i predložilo određivanje istražnog zatvora, u kojem se Smažil nalazi od ubojstva već 18 mjeseci.


Odvjetništvo je tijekom sudskih rasprava predočilo 59 dokaza na kojima se temelji optužnica. Svjedočili su i sudski vještaci medicinske, psihijatrijske i balističke struke, a predočena je i Smažilova komunikacija neposredno nakon počinjenja kaznenog djela, koga je zvao i kojim redoslijedom te komu je slao SMS-ove i s kime je komunicirao preko društvenih mreža.


Zbog ubojstva mlade studentice, ali i različitosti pravne kvalifikacije kaznenog djela prema policiji (ubojstvo iz nehaja) i tužiteljstvu (teško ubojstvo) u Osijeku je, u organizaciji udruge Adela, organizirano nekoliko prosvjeda.