Snimio Vladimir MRVOŠ
Šteta iznosi najmanje 18,5 milijuna eura u trenutku sklapanja ugovora dok prevarenih osoba ima možda i 800
povezane vijesti
Policijska uprava primorsko-goranske održala je tiskovnu konferenciju povodom uhićenja u svezi s prijevarama tvrtke “BitLucky” koja je trgovala kriptovalutama. Okupio se nikad veći broj novinara.
– Troje ljudi je uhićeno, a šteta iznosi najmanje 18,5 milijuna eura u trenutku sklapanja ugovora, dok prevarenih osoba ima možda i 800, rečeno je na tiskovnoj konferenciji.
Ima oko 250 oštećenika, ali se procjenjuje da će ih biti ukupno oko 800 jer svakodnevno pristižu prijave, rečeno je na tiskovnoj konferenciji.
Najveći ulozi kretali su se od 200.000 do 300.000 eura.
Rezultate kriminalističkog istraživanja koje su proveli policijski službenici Sektora kriminalističke policije ove Policijske uprave u koordinaciji s nadležnim državnim odvjetništvom, prezentirali su voditeljica Službe općeg kriminaliteta, Blaženka Ćaćić i voditelj Kriminalističko-obavještajne službe, Željko Fagnjen.
– Kriminalističko istraživanje trajalo je mjesecima. Osumnjičeno je troje hrvatskih državljana starosti 30, 36 i 37 godina, rečeno je na tiskovnoj konferenciji. Kaznena djela su počinili od kraja travnja 2018. do sredine svibnja 2023. godine.
– Riječ je o direktoru, prokuristu i zaposlenici tvrtke registrirane na riječkom području. Osumnjičeni su da su lažnim prikazivanjem i laganjem u zabludu doveli veći broj klijenata, rečeno je na tiskovnoj konferenciji.
– Oštećeno je više stotina građana. Trojac je ljude nagovarao na ulaganje, a nakon uplaćivanja novca, dio novca vraćali su građanima kako bi ih držali u zabludi. Klijentima su putem elektroničke pošte te potom od lipnja 2021. godine, putem aplikacije, lažno prikazivali da su ostvarili veće prihode i veću dobit… Istraga je započeta podnošenjem prijava građana koji nisu mogli doći do svog novca, rečeno je na tiskovnoj konferenciji.
– Prilikom pretresa pronađeni su određeni cold walleti i naprave koji će se koristiti za nastavak istraživanja. Istraga će dati odgovore na pitanja koliko je novaca na njima i ima li uopće novca na njima, rekli su predstavnici PU primorsko-goranske.
Policija je poručila da će se u postupku utvrđivati za koju su sumu ulagači zakinuti.
Obavljene su pretrage doma i osobnih vozila osumnjičenih te su oduzeta stolna i prijenosna računala, različita informatička oprema, mobiteli i razna dokumentacija, koja se dovodi u vezu s ovim kaznenim djelima.
Kriptovalute zaprimljene od oštećenika osumnjičenici su slali na druge nepoznate adrese i kripto mjenjačnice te ih trošili za osobne potrebe, podizanje gotovine na bankomatima, ali i za klađenje.
– Uhićeni su jučer ujutro na svojim adresama. Nije bila raspisana tjeralica. Policija ih nije tražila, mi ih tražimo kad skupimo dokaze i završimo izvide, odgovorili su predstavnici PU primorsko-goranske na upite novinara.
Policija je rekla da nikad nije zaprimila nikakvu prijavu za prijetnje od strane uhićenih.
– Pronađeni su određeni cold walleti i određene naprave koji će se koristiti za daljne istraživanje. Koliko je novaca na njima i je li uopće novac na njima, jesu li na drugim računima, istraga će dati odgovore. Mi zasad ne možemo reći koliko je novaca ostalo i je li uopće ostalo išta”, rečeno je.
– Kako će se obeštetiti ulagači, to je drugo pitanje. Ako ima novaca na računu, onda će se to vratiti. Ako novca nema, oni će u privatnom postupku tražiti novac na ovaj ili onaj način, poručila je policija.
– Njihova firma uopće nije registrirana za obavljanje te djelatnosti. Oni ne mogu više ništa kao firma”, zaključila je policija.
Noćas je, podsjetimo, objavljeno kako je policija uhitila vlasnike propale tvrtke za trgovanje kriptovalutama “BitLucky” Luku Burazera i Eugena Travalju. Uhićeni su, prema dostupnim informacijama, u Rijeci i to po nalogu riječkog Općinskog državnog odvjetništva, a sumnjiči ih se za prijevaru ulagača. Ulagači su istaknuli da je njih više stotina podnijelo kaznenu prijavu.
O aferi BitLucky pisali smo već u svibnju. Vijest o velikoj prijevari je odjeknula nakon što je vlasnik tvrtke, Luka Burazer, svim klijentima poslao mail kojim ih izvješćuje da je »nizom loših trejdova i odluka, nažalost, doveo stanje tvrtke u kriznu situaciju«.
Vlasnik tvrtke se, kako nam je tada rečeno, »dislocirao, ali je u Hrvatskoj« –te se ne javlja na telefon, a nitko se ne javlja niti na telefonske brojeve tvrtke.