Femicid

U Hrvatskoj je ove godine ubijeno 18 žena. To je dvostruko više nego lani

Vanja Vesić

Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Unatoč strožim kaznama, nasilje nad ženama i dalje je hrvatska svakodnevica



Nakon pronalaska mrtvih tijela dvoje ukućana u mjestu Višnjica blizu Lepoglave u srijedu oko 17, 30 sati varaždinska policija potvrdila je da je 53-godišnji muškarac hicem iz vatrenog oružja ubio svoju 47-godišnju suprugu a potom i sebe.


Policija zasad nije potvrdila ali ni demantirala da je u kući bila i njihova kćer koja je u šoku pobjegla iz obiteljskog doma.


Novi jezivi slučaj okvalificiran je kao teško ubojstvo ženske osobe, što je, nažalost, već 18 slučaj femicida u Hrvatskoj u ovoj godini, s dvostruko većom incidencijom nego lani kada je prijavljeno 9 takvih zlodjela.




Crni niz zločina koji potresa Hrvatsku nastavljen je nakon šest dana od mučnog ubojstva 38-godišnjakinje na zagrebačkom Črnomercu, također od strane bliskih muških osoba i samo dan kasnije od šokantnog otkrića varaždinske policije, leševa dviju beba koje je njihov otac zakopao ispred kuće u Ljublju Kalničkom nakon smrti uslijed grubog zanemarivanja.


Službenici Policijske uprave varaždinske, zajedno sa zamjenikom Županijske državne odvjetnice u Varaždinu na mjestu događaja izvršili su očevid i druge dokazne radnje. Po nalogu zamjenika nadležne državne odvjetnice tijela nesretne djece prevezena su na Odjel za patologiju Opće bolnice u Varaždinu radi potrebne obdukcije. Policija u suradnji s odvjetništvom nastavlja kriminalističku istragu još jednog strašnog događaja koji je potresao Hrvatsku.


Habijan: I dalje veliki broj femicida


Ministar pravosuđa Damir Habijan te ministar obitelji i socijalne politike Marin Piletić osudili su najnoviji slučaj femicida. Na pitanje novinara je li Vlada zabrinuta zbog 18 ubijenih žena tijekom ove godine, Habijan je uzvratio je da je nedavno uvedeno novo kazneno djelo teškog ubojstva ženske osobe za koje je propisana kazna 40 godina zatvora i da u ovom trenutku traju dva postupka na temelju novog članka Kaznenog zakona o femicidu.


Podsjećamo, novim člankom 111.a Kaznenog zakona propisana je kazna od najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora, no, jasno je da preventivni efekt zakona još nije zaživio u praksi.


– Visina kazne trebala bi biti odvraćajući razlog, međutim i dalje imamo velik broj femicida. Vlada je napravila velik iskorak po tom pitanju i ono što je mogla – uvjeravao je ministar.


– To je samo dio borbe protiv ovakvih kaznenih djela. Drugi dio je u provođenju samog zakona i donošenju osuđujućih presuda i maksimalnog sankcioniranja. To je u konačnici ono što je na sudbenoj vlasti odnosno na onima koji na temelju zakona izriču kazne, dodao je Habijan aludirajući na suce.


Na pitanje razmišlja li Vlada o nekim dodatnim mjerama u sprječavanju femicida s obzirom na porazne brojke unatoč uvedenom novom kaznenom djelu Habijan je zaključio da su Vlada i Hrvatski sabor “napravili maksimum u smislu penalizacije”.


Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji proširena su prava žrtava takvih nedjela u smislu pružanja pravne pomoći nakon određivanja mjera opreza počiniteljima koja su propisana samim zakonom, podsjetio je Habijan.


Ipak, tragični broj slučajeva pokazuje da takve mjere zabrane približavanja žrtvi nisu dovoljne jer ih nasilnici olako krše ispunjavajući prijetnje smrću u krvavi zločin.


– Apel je naravno na one koji postupaju po predmetnim zakonima i u konačnici donose kazne. Ono što je rezultat i ovog Kaznenog zakona i drugih zakona kada govorimo o zaštiti protiv nasilja u obitelji je činjenica i dobra komunikacija s udrugama koje konstantno rade na borbi protiv nasilja nad ženama, dodao je Habijan.


Nasilje nije prihvatljivo


Ministar obitelji i socijalne politike Marin Piletić priznao da trenutačno nemaju informacije je li u obitelji bilo intervencija sustava socijalne skrbi.


– Zgroženi smo da se dogodio još jedan femicid u našem društvu nakon postrožavanja kaznenih odredbi i pretvaranja prekršaja u kaznenu odgovornost. I dalje se suočavamo s nasiljem. Očito to pojedinim članovima našega društva i dalje nije dovoljno.


Ono što možemo i moramo činiti u budućnosti zbog naše djece, zbog novih generacija je trajno osvješćivati da nasilje po bilo kojoj osnovi nije prihvatljiva pojava u društvu – napomenuo je Piletić dodavši da Ministarstvo obitelji i socijalne politike financira i osnažuje autonomne sigurne kuće i organizacije civilnog društva.


Piletić: Odgovornost roditelja a ne sekte


U zastrašujućem slučaju roditelja kojima je u srijedu određen istražni zatvor pod inkriminacijama da su grubim zanemarivanjem skrivili smrt svojih dvoje mališana a njihova tijela zakopali u dvorištu obiteljske kuće Piletić je rekao da nema nekih novih informacija.


Ministar je ponovio da je treće dijete supružnika koji se povezuju s članstvom u jednoj vjerskoj sekti povjereno radnicima centra za socijalnu skrb.


Na pitanje rade li centri provjeru religijskih sekti koje su ekstremne i čije prakse potencijalno ugrožavaju djecu, ministar je rekao da ne provjeravaju takve podatke opravdajući izostanak takve prakse vjerskim opredjeljenjem kao ustavnom kategorijom.


– Nisam siguran, bez obzira na ovaj slučaj, da smo došli do toga da bi naši socijalni radnici trebali provjeravati konfesiju obitelji i samo prakticiranje toga. Trenutačno bi se išlo u krivom smjeru kada bi se taj slučaj povezivao s bilo kakvom vjerskom pripadnošću, a ne s individualnom odgovornošću roditelja, kazao je Piletić a na opetovane upite novinara dodao da će “razmotriti dobre prakse drugih država, ako postoje”.


Podsjećamo, prema dosadašnjim saznanjima pritvoreni roditelji bili su članovi vjerske organizacije “Mesijanski Židovi” koju ne priznaju ni kršćanska ni judaistička religija prije svega zbog teoloških razilaženja i praksi da sekta “heretički” kombinira učenja kršćanstva i judaizma.


Za razliku od uopćene negativne percepcije vjerskog sektašenja, dotična sekta podrijetlom iz SAD-a i Izraela ne smatra se ekstremističkom ili sotonističkom.


U prethodnom izvještaju napomenuli smo da bi se tragična sudbina djece primarno mogla promatrati kroz prizmu narušene psihe roditelja a što, dakako, ne umanjuje samu težinu zločina.