Sigurnost na radu

Tragedija na Kukuljanovu. Liječnik upozorava da bi se ovo, nažalost, moglo ponoviti diljem Hrvatske

Vladimir Mrvoš

Za stručno mišljenje zamolili smo Tomislava Furlana dr. med., specijalista medicine rada i sporta



Istraga o smrti mlade žene u tvornici na Kukuljanovu još uvijek nije dala sve odgovore.


Istraga na Kukuljanovu: Zabranjeno korištenje dijela zgrade, na terenu i stručnjaci Zavoda za javno zdrastvo





 


Kako je nesretna žena preminula zbog trovanja plinovima na radnom mjestu, za stručno mišljenje zamolili smo Tomislava Furlana dr. med., specijalista medicine rada i sporta, i bivšeg predsjednika Hrvatskog društva za medicinu rada Hrvatskog liječničkog zbora.


– Ukoliko se radi, prema dostupnim podacima, o kombiniranom trovanju sumporovodikom i amonijakom, malo je vjerojatno da je trovanje nastalo uslijed incidenta u tehnološkom procesu.


Puno je vjerojatnije da su plinovi nastali u neadekvatnim odvodima u kojima se nalaze prekomjerne količine otpadne organske tvari iz koje kemijskim procesima mogu nastati i sumporovodik i amonijak.


Tomislav Furlan / Arhiva NL


Treba napomenuti da je sumporovodik teži od suhog zraka, može se nakupljati u odvodima, podzemnim prostorijama, dok je amonijak lakši od zraka i odiže se od tla. Sumporovodik je zagušljivac, visoko letalan, a amonijak nadražljivac, kaže Furlan.


Kao stručnjak medicine rada Furlan također upozorava i na nove moguće probleme s kojima se mogu susresti poslodavci u proizvodnim procesima.


– Kao dodatni faktor rizika, ukoliko se radi o stranim radnicima, treba istaknuti vrlo često nedovoljno poznavanje engleskog, a kamoli hrvatskog jezika i sukladno tome njima nerazumljivu obuku o radu na siguran način, nerazumljive im upute o radu s kemikalijama i nerazumljive im procedure u slučaju incidenata u radnom okolišu.


Zbog nepostojanja kriterija o minimalnoj razini poznavanja engleskog ili hrvatskog jezika prilikom izdavanja radnih dozvola, u Republici Hrvatskoj imamo nevjerodostojna uvjerenja o radu na siguran način, tj. obuku koju su strani radnici »položili« na njima nerazumljivim jezicima, zaključuje Furlan.