Psihijatar se prisjetio da je optuženom Žaji davno prepisao lijek za psihosomatske probleme te je pojašnjavao kako se takve smetnje manifestiraju.
povezane vijesti
U riječkom Županijskom sudu nastavljeno je suđenje Robertu Žaji iz Mavrinaca optuženom da je prije više od 15 godina vozeći u zabranjenom smjeru izazvao tragičnu prometnu nesreću u kojoj su na pragu života poginule sestre Višnja i Gordana Filipović.
Na današnje ročište bilo je pozvano šest svjedoka, međutim, odazvao se samo jedan od njih i to liječnik psihijatrijske struke. S obzirom da je zbog covida bio spriječen i jedan od sudaca porotnika, na prijedlog obrane, svjedok je saslušan izvanraspravno.
– Prošlo je jako puno vremena. Čovjeka više ne bih niti prepoznao. Znam da sam mu prepisao jedan lijek koji obično prepisujem za psihosomatske probleme i to još 2000. godine. Nakon toga nikakvih susreta nismo imali. Brat je dolazio, ali zbog sebe. I brat je dolazio davno, možda u nekoliko navrata i bio je zbog nekakvih poremećaja spavanja. Mogu reći da se čak ne sjećam da sam već davao neki iskaz u vezi ovoga, govorio je liječnik pred sudom.
Predsjednica vijeća, sutkinja Jesenka Kovačić, pročitala je zatim svjedoku što je prethodno iskazivao pred tužiteljstvom. U tadašnjem iskazu psihijatar je naveo da su Žajini članovi obitelji dolazili u ordinaciju jer su bili zabrinuti za njega u istražnom zatvoru. Kada mu je pročitano što je prije govorio, liječnik je naveo da se sada sjeća da su 2016. godine brat, sestra i šogor bili kod njega u ordinaciji. No, ne sjeća se da li je i tada Žaji pripisao lijek. Sutkinja ga je tada upitala da pojasni kako se manifestiraju psihosomatske smetnje.
– Manifestiraju se na fizičkoj razini od lupanja srca, “njoka” u grlu, kao da ne možete udahnuti, nesanice, vrtoglavice, glavobolje, problema sa koncentracijom i pažnjom, probavnih smetnji, brzog zamaranja, može biti i nedostatak apetita, kao kad se čovjek nalazi pod stresom. Svatko od nas je osjetljiv na svoj način, ovisno o tome kako podnosi životne okolnosti. Stresogeni faktori koji se onda manifestiraju na ovakve načine, pojasnio je simptome psihosomatskih problema.
Predočen mu je i nalaz za koji je potvrdio da ga je on napisao, a u njemu je bila izražena i sumnja u PTSP.
– PTSP ima nekih poveznica po manifestaciji sa psihosomatskim smetnjama. Kada se postavi sumnja u PTSP tada šaljemo osobu u Centar za traumu KBC-a Rijeka te se tamo utvrđuje ili isključuje PTSP. U konkretnom slučaju ne znam da li je tamo upućen. Ja to uvijek savjetujem, ali ne znam da li sam to i napisao u nalazu, kazao je na kraju svjedočenja psihijatar.
Suđenje se nastavlja sutra za kada je pozvano još troje svjedoka.