Emilio Bungur / NL arhiva
Obrana Emilija Bungura, koji je u postupku Lora 1 osuđen na šest godina zatvora, poslala je u četvrtak Vrhovnome sudu žalbu u kojoj traži da se taj sudski postupak protiv njega obustavi te da mu se ukine pravomoćna presuda i da ga se pusti na slobodu iz istražnog zatvora u Glini
SPLIT Obrana Emilija Bungura, koji je u postupku Lora 1 osuđen na šest godina zatvora, poslala je u četvrtak Vrhovnome sudu žalbu u kojoj traži da se taj sudski postupak protiv njega obustavi te da mu se ukine pravomoćna presuda i da ga se pusti na slobodu iz istražnog zatvora u Glini.
Bungur je zadržan u Glini nakon što je izvanraspravno vijeće Županijskoga suda u Splitu donijelo odluku kojom se obustavlja izdržavanje šestogodišnje zatvorske kazne na koju je osuđen u postupku Lora 1 te se taj postupak vraća u početnu fazu istrage.
Odvjetnik Burazer u žalbi Vrhovnome sudu podsjeća kako je 25. siječnja ove godine primio otpravak rješenja Vijeća za ratne zločine Županijskoga suda u Splitu od 20. siječnja kojim se okrivljeniku obustavlja šestogodišnja zatvorska kazna iz postupka Lora 1 te mu se određuje istražni zatvor za obnavljanje tog postupka. Burazer tvrdi kako je ta najnovija odluka Vijeća za ratne zločine Županijskoga suda u Splitu istovjetna odluci od 14. prosinca 2014. te da nije u skladu sa zakonom.
»Obrana Emilija Bungura traži od vijeća Vrhovnog suda da donese odluku kojom se obustavlja taj kazneni postupak (Lora 1), ukida pravomoćna presuda Županijskoga suda u Splitu od 2. ožujka 2006., potvrđena presudom Vrhovnoga suda 6. veljače 2007., te da se odredi odmah puštanje na slobodu Emilija Bungura«, ističe odvjetnik Burazer u žalbi Vrhovnome sudu.
Po navodima odvjetnika Burazera, »bespredmetno je daljnje vođenje protupravnoga kaznenog postupka (Lora 1) kao što je bespredmetno određivanje istražnog zatvora zbog nezakonito i nepravilno utvrđene krivnje Emilija Bungura«. Policija je krajem lipnja prošle godine uhitila Emilija Bungura, koji je godinama bio u bijegu, i odvela ga na izdržavanje šestogodišnje kazne zatvora na koju je osuđen u postupku Lora 1.
Kako tvrdi odvjetnik Burazer u žalbi Vrhovnome sudu, iz svih dokaza i činjenica nedvojbeno proistječe da je »ratni zločin« u Splitu, to jest Lori, »izmišljen za potrebe političke vlasti koja je početkom 2000. godine srušila ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske«. Kao dokaz o nepostojanju »ratnog zločina« u Splitu, odvjetnik Burazer ističe i da Republika Srbija u tužbi protiv Republike Hrvatske 2009. nigdje ne spominje ratni zločin protiv srpskog stanovništva počinjen u Splitu. U žalbi Vrhovnome sudu odvjetnik Burazer među ostalim navodi i primjere dvojice uhićenika – Gojka Bulovića i Nenada Kneževića.
»Gojko Bulović je, kao i Nenad Knežević, uhićen i priveden 14. lipnja. 1992. u Vojno-istražni centar (VIC) Lora prema rješenju Vojnog suda u Splitu o pokretanju istrage i određivanju pritvora grupi od 44 pobunjenika, špijuna i terorista. Rješenje je doneseno na zahtjev Mladena Bajića, tadašnjeg zamjenika vojnog tužitelja u Splitu«, navodi odvjetnik Burazer. Bajić je skupinu uhićenika optužio »za oružanu pobunu protiv RH kao špijune i teroriste«, a deset godina poslije, 2002. godine te je iste ljude (pobunjenike, špijune i teroriste) kao državni odvjetnik u tužbi protiv hrvatskih vojnih policajaca u slučaju Lora pretvorio u »civile«, tvrdi Burazer,