Alexander Bonich (dolje) ubio je Williama Klingera u parku Astoria 2015. godine / Foto la Voce del popolo
Ex Riječanin Alexander Bonich ubio je svog prijatelja Williama Klingera (42), također Riječanina, u siječnju 2015. u parku Astorija, u pol bijela dana. William Klinger, povjesničar, doktor znanosti, životom je platio svoju želju da se nastani u New Yorku, povjerivši svoje planove Bonichu
RIJEKA Sud u New Yorku osudio je jučer na kaznu od 25 godina do doživotnog zatvora Alexandera Bonicha (52), američkog istraživača i prevoditelja porijeklom iz Rijeke, zbog toga što je u siječnju 2015. godine u njujorškom parku Astoria ubio prijatelja, 42-godišnjeg povjesničara Williama Klingera, porijeklom također Riječanina, posthumnog dobitnika nagrade Grada Rijeke.
Bonichu je izrečena neodređena doživotna osuda, a prema objašnjenjima koja smo sinoć dobili, ona znači da će u zatvoru morati provesti najmanje 25 godina, te dotad nema mogućnosti pomilovanja. Nakon toga mogućnosti pomilovanja ima, ali ne znači i da će ga biti.
Besmisleno ubojstvo
Ubojstvo se dogodilo 31. siječnja 2015. godine, a službena rekonstrukcija slučaja je pokazala da su Bonich i Klinger hodali parkom Astoria i raspravljali, kada se Klinger u jednom trenutku počeo udaljavati od Bonicha.
Ovaj mu je naredio da se zaustavi, no, nakon što ga je Klinger ignorirao, Bonich je izvukao pištolj i ustrijelio ga u stražnji dio glave. Kada je Klinger pao na tlo, Bonich je ponovo pucao u njega.
Pištolj kojim je počinjen zločin, navodno antikno oružje, nikada nije pronađen. Bonich ga je nakon zločina bacio u East River, kako je sam priznao.
– Optuženik i žrtva bili su prijatelji, ali to nije spriječilo okrivljenika da ga najprije prevari za više desetaka tisuća dolara, a zatim ga ustrijeli s leđa. Ovo je bio užasan zločin koji se dogodio za dana u jednom od najpopularnijih parkova u četvrti Queens. Osuđen je na oštru kaznu za besmisleno ubojstvo, naglasio je jučer okružni tužitelj Richard A. Brown, iz čijeg ureda su sinoć izvijestili naš list e-poštom o presudi.
San ga stajao života
Prema službenoj rekonstrukciji događaja i saznanja sa suđenja, Bonich je Klingera upoznao u Italiji nekoliko godina prije ubojstva, u vrijeme kada je putovao i u Hrvatsku. Stvorilo se prijateljstvo među dvojicom, a kada je Klinger rekao Bonichu da se želi preseliti u SAD, Bonich mu je ponudio pomoć. Rekao mu je da je pronašao posao za njega i da će mu prodati stan u četvrti Astoria u New Yorku za 85.000 dolara.
– Ali, sve je to bilo lažno: Klingera nije čekao nikakav posao, a u stanu koji mu je prodavan zapravo je stanovala Bonicheva majka, naglašavao je tužitelj Brown u procesu.
Bonich je na prvim ispitivanja ispričao da je Klinger boravio kod njega tri dana prije ubojstva, te priznao kako je s njim bio u parku Astoria između 12.30 i 12.45 sati na dan ubojstva (Klingerovo tijelo pronađeno je oko 14.15 sati). Bonich je na kraju priznao i da je pucao u Klingera, nakon čega je otišao kući i presvukao se. Odjeću, cipele i pištolj bacio je, kako bi se riješio dokaza. No, u vrijeme zločina nije računao na to da su ga snimile nadzorne kamere, zahvaljujući kojima je i identificiran kao onaj koji je s Klingerom bio u parku. Još jedna snimka nadzorne kamere teretila ga je kao ubojicu. Snimljen je, naime, ispred svog stana kako baca Klingerove stvari.
Klinger, riječki povjesničar, u New York je stigao tjedan dana prije ubojstva, a san mu je bio preseljenje u New York gdje je imao namjeru zaposliti se i trajno nastaniti.
Upravo se iz tog razloga obratio prijatelju Bonichu kako bi mu pomogao u ostvarenju želje. No, čini se da su između njih tenzije rasle, a na kraju su kulminirale ubojstvom u parku.
Propala nagodba
Još otkad je protiv njega podignuta optužnica Alexander Bonich je kategorički tvrdio kako je Klingera usmrtio u samoobrani, iznijevši i više kontradiktornih izjava kojima je branio svoj čin.
Nakon što je tužiteljstvo prikupilo dovoljno inkriminirajućih dokaza, Bonichu je ponuđena nagodba, zatvorska kazna od 24 godine ukoliko prizna krivnju za ubojstvo s predumišljajem. No, Bonich je ustrajao u stajalištu da je postupao u nužnoj obrani pa je pokušaj nagodbe propao.
William Klinger rođen je u Rijeci 1972. godine, a nakon završetka talijanske gimnazije u Rijeci studirao je na sveučilištima u Klagenfurtu i Trstu, magistrirao je u Budimpešti, a doktorirao u Firenci, s disertacijom o Rijeci. Zajedno s novinarom i publicistom Denisom Kuljišem, Klinger je 2013. godine napisao knjigu »Tito – neispričane priče«. Nagrada Grada Rijeke za izniman doprinos istraživanju povijesti Rijeke Klingeru je posthumno dodijeljena u lipnju 2015. Otac i majka Alexandera Bonicha do nekoliko godina prije ubojstva živjeli su u stanu u Ulici Emilija Randića na Podmurvicama, a i on sam je tu često navraćao.
Bonich je nakon zločina istražiteljima tvrdio da se sa Klingerom posvađao oko kupoprodaje nekretnine u Italiji, a ne u Americi. No, svi osobni predmeti pronađeni kod žrtve su ukazivali kako je Klinger imao namjeru kupiti stan u u New Yorku.
Ispostavilo se da je Klinger nekretninu u Rijeci, u Ulici Zdenka Petranovića, naslijeđenu od bake, iznajmljivao do nekoliko mjeseci prije ubojstva, a zatim prodao. To je, po svemu sudeći, učinio upravo zato da bi mogao kupiti stan u New Yorku.