Odvjetnici jučer predali garanciju da osumnjičenik neće pobjeći

Plaćena jamčevina od milijun i pol kuna: dr. Alan Bosnar izlazi iz zatvora

Fiore Vežnaver

Založena vrijednost veća je od 1,5 milijuna kuna. Jamstvo je u nekretninama, a skupljeno je izvan kruga najuže rodbine jer je imovina dr. Bosnara blokirana



RIJEKA Nakon 13 dana istražnog zatvora, na vidiku je sloboda za dr. Alana Bosnara, uhićenog predstojnika Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku. On je osumnjičen da je primio mito i zlorabio položaj, te se sumnja da je time počinjena šteta od najmanje 800.000 kuna.


Kako neslužbeno saznajemo, jučer poslijepodne Bosnarov odvjetnički tim je predao Županijskom sudu jamstvo koje bi trebalo biti garancija da osumnjičenik neće pobjeći i da se u nastavku istrage može braniti sa slobode.


Sudac istrage Duško Tišma je kao jamstvo već ranije odredio 1,5 milijuna kuna. Saznajemo da je jamstvo dato u nekretninama, a navodno je skupljeno izvan kruga najuže rodbine jer je imovina dr. Bosnara i većeg dijela njegove obitelji blokirana nakon izbijanja afere po zahtjevu USKOK-a.


Odbijene žalbe




Riječke odvjetnice Ružica Spasojević i Jelena Majstorović jučer su sudu predale dokumente o jamstvu u kojima su, između ostalog, vlasnički list nekretnine koja će biti garancija, elaborat kojim je vještak procijenio vrijednost tog zaloga, tabularna izjava kojom vlasnici dozvoljavaju da se ta nekretnina prenese na RH u slučaju da dr. Bosnar pobjegne ili slično… Saznajemo da je čak založena vrijednost veća od 1,5 milijuna kuna koje je odredio sud.


Dr. Alan Bosnar uhićen je u Rijeci prije dva tjedna, 10. travnja, u koordiniranoj akciji policije i USKOK-a.  Dan kasnije smješten je u riječki zatvor. Istražni zatvor mu je određen po dvjema točkama, zbog opasnosti da bi utjecajem na svjedoke mogao ometati istražni postupak i zbog opasnosti od ponavljanja djela. Na odluku o pritvoru žalio se Bosnar i njegovi odvjetnici, dok je USKOK tražio da se ukine mogućnost da Bosnar izađe na slobodu ako prikupi jamstvo, ili, alternativno, da se poveća »težina« jamstva, no izvanraspravno vijeće riječkog Županijskog suda odbilo je obje žalbe. Ali, s druge strane, sam USKOK je donio odluku da se blokira Bosnarova imovina, zbog sumnji u njeno nelegalno porijeklo, pa Bosnar tu imovinu nije mogao ni dati kao jamstvo.


Bosnar je završio u istražnom zatvoru nakon što je  policija protiv njega podnijela  kaznenu prijavu, a istog dana je USKOK   donio nalog o provođenju istrage zbog  sumnje da je  primao  mito te zlouporabio položaj i ovlasti, počinio kaznena djela »teška« ukupno 800 tisuća kuna.  Bosnar se sumnjiči da je od rujna 2007. do travnja ove  godine    primao mito  u ukupnom iznosu od najmanje 320 tisuća kuna. Tereti se i da je u tom razdoblju počinio više kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti kojima je sebi i drugim osobama pribavio ilegalnu korist   od najmanje 480 tisuća kuna.


Prisluškivan


Na vidjelo je izbilo da  je dr. Bosnar iznuđivao mito od svojih djelatnika.  USKOK sumnjiči Bosnara da je svoje suradnike, liječnike i sudske vještake, praktički pretvorio u roblje koje mu je svaki mjesec moralo predavati postotak svojih prihoda, navodno od dežurstava, obdukcija i drugih poslova na Zavodu. Naši izvori kažu da su  mito morala plaćati trojica  poznatih riječkih doktora sa sudske medicine i sudskih vještaka, kojima je Bosnar bio šef. Podređeni su dr. Bosnaru u početku davali po tisuću kuna mjesečno, a poslije se svota popela do čak tri i pol tisuće kuna, tvrde upućeni u aferu. Već se iz prvih priopćenja tužitelja naziralo   da se radi o   besramnom izvlačenju  novca od podređenih kolega koje je trajalo   pet i pol godina.


Istražitelji sumnjaju da je novac za mrtvozorstva koja stižu na račun Zavoda iz Županije Bosnar dijelio po  ključu kojeg je on sam odredio: Zavodu je ostajalo 40 posto, a preostalih 60 posto,  kao varijabilni dio što ulazi u plaće, liječnici su morali dijeliti s njim. Iznos od 480 tisuća kuna zaradio je tako što je, sumnja se,  zadržavao 30 posto novca od obdukcija, na što nije imao pravo.


Poznavatelji prilika na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku objašnjavaju da je sustav u  ustanovi bio tako postavljen da su podređeni o svemu ovisili o svom šefu i bili prinuđeni davati dio svojih prihoda, ali i trpjeti šefovu samovolju, bojeći se za svoj posao, napredovanje i položaj, kako na akademskoj, tako i poslovnoj ljestvici, pa u konačnici i za posao. Frustracije su se sakupljale sve donedavno, možda pred mjesec ili dva, kada je sve prekipjelo dvojici doktora. Ne znajući više što bi, otišli su odvjetniku po savjet i povjerili mu svoj problem. On im je savjetovao da slučaj treba prijaviti policiji i USKOK-u…


O tome kako je »pao« dr. Bosnar i kakvi sve dokazi postoje protiv njega istražitelji nerado govore, ali  se neslužbeno doznaje da je prisluškivan, a krunski dokaz mogla bi biti posljednja primopredaja novca koju je nadzirala policija.