NL arhiva
Lažni mailovi dolaze s domene [email protected] . Porezna uprava skreće pozornost da to nije službena adresa Porezne uprave te stoga moli porezne obveznike da nikako ne dostavljaju svoje osobne podatke već jednostavno izbrišu takav mail
povezane vijesti
- U nekoliko navrata uplatio oko 800 eura za okladu i za proviziju od dobitka kako bi “dobio zarađeni” novac od 16.200 eura
- Lažnim prikazivanjem činjenica doveo ju u zabludu. Uvjerio je da joj se treba isplatiti zarada od kriptovaluta
- Mjesecima komunicirala sa neznancima, a na čiji nagovor je uložila novac u trgovinu kriptovalutama
Pošiljatelj mailova se lažno predstavlja kao Ministarstvo financija – Porezna uprava.
Lažni mailovi dolaze s domene [email protected] . Porezna uprava skreće pozornost da to nije službena adresa Porezne uprave te stoga moli porezne obveznike da nikako ne dostavljaju svoje osobne podatke već jednostavno izbrišu takav mail.
Ukoliko netko od poreznih obveznika smatra da je već postao žrtva phishing poruka Porezna uprava moli da takvu prijavu proslijedi u MUP.
Phishing odnosno mrežna krađa identiteta je kriminalna aktivnost kojom se zlonamjerni korisnici služe kako bi prevarili primatelja i naveli ga na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka i na taj način ostvarili nezakonitu financijsku korist.
Sve češće se bilježe prijave mailova u kojima se pošiljatelj lažno predstavlja kao Ministarstvo financija, Porezna uprava i lažno odobrava povrat poreza, traži uplatu ili dostavu osobnih podataka koji mu omogućuju financijsku krađu. Različite adrese s kojih pristižu lažni mailovi su slične stvarnima ili aludiraju na Poreznu upravu pa osoba koja primi takvu poruku istoj treba pristupiti s posebnim oprezom. Također, mailovi mogu sadržavati i QR kodove sa šiframa koje primatelj nikako ne treba skenirati. Lažni mailovi su često gramatički netočni pa i to može biti dodatni poziv na oprez.
Za izbjegavanje budućih neugodnosti i/ili mogućih kompromitacija savjetuje se:
- izbjegavati ustupanje svojih lozinki i računa e-pošte drugim osobama ili servisima
- promjena svih postojećih lozinki novima te korištenje drugačije jače lozinke za svaki pojedini internetski servis
- uvijek biti na oprezu kome se šalju povjerljive poruke i/ili podaci
- biti oprezan pri otvaranju privitaka od nepoznatog pošiljatelja.